پایگاه دانش

تاریخچه وردپرس از سال 2003 تا 2023

تاریخچه وردپرس

آیا می خواهید در مورد تاریخچه وردپرس بدانید؟ وردپرس امروزه تقریبا نیمی از وب سایت های دنیا را شامل می شود و انتخاب اول هر کسی است که قصد راه اندازی سایت دارد.

در این مقاله تاریخچه وردپرس از ابتدا تا کنون را مرور می کنیم و به شما نشان می دهیم که وردپرس چگونه در طول زمان رشد و تکامل یافته است.

تاریخچه وردپرس

تاریخچه ساخت وردپرس

داستان وردپرس به ما می گوید که چگونه جوامع منبع باز کار می کنند تا چیزی بسیار مفید را بدون به خطر انداختن آزادی نرم افزار بسازند. پروژه وردپرس توسط جامعه ای از توسعه دهندگان، کاربران و حامیان اختصاصی هدایت می شود. به همین دلیل وردپرس رایگان است.

وردپرس شروع به کار کرد زیرا توسعه یک نرم افزار وبلاگ نویسی موجود b2/cafelog توسط توسعه دهندگان اصلی آن متوقف شد. در سال 2003، دو کاربر b2/cafelog یعنی Matt Mullenweg و Mike Little  تصمیم گرفتند پلتفرم جدیدی را بسازند.

آنها احتمالاً نمی دانستند که در شرف آغاز سفری هستند که در نهایت به نفع میلیون ها کاربر در سراسر جهان خواهد بود و صنعت کاملی متشکل از هزاران توسعه دهنده، طراح، نویسنده، وبلاگ نویس و ناشر وب، از این طریق امرار معاش می کنند.

درتاریخ  27 می 2003، مت اعلام کرد که اولین نسخه وردپرس در دسترس است. مورد استقبال جامعه قرار گرفت. این بر اساس b2 Cafelog با پیشرفت های قابل توجهی ساخته شد. اولین نسخه وردپرس شامل یک رابط مدیریت جدید، قالب های جدید و ایجاد قالب های سازگار با XHTML 1.1 بود. ویرایشگر پست به این شکل بود:

تاریخچه وردپرس

در می 2004، نسخه 1.2 وردپرس با معماری افزونه ارائه شد. این به کاربران و توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا با نوشتن افزونه های خود و به اشتراک گذاری آنها با سایر افراد جامعه، عملکرد وردپرس را گسترش دهند.

همانطور که وردپرس خودش را به روی جامعه باز می کرد، در آن زمان چیزی کاملاً برعکس در صنعت وبلاگ نویسی اتفاق می افتاد.

رهبر بازار در صنعت ابزارهای وبلاگ نویسی در آن زمان Moveable Type بود. آنها شرایط مجوز جدیدی را اعلام کردند که مورد پسند بسیاری از کاربرانشان نبود. این امر بسیاری از کاربران خود را مجبور کرد که به دنبال یک پلتفرم وبلاگ نویسی جدید باشند.

در مقابل، وردپرس 1.2 خود را به عنوان یک پروژه جاه طلبانه معرفی کرد که به کاربران یک پلت فرم بالغ، پایدار، آسان و انعطاف پذیر با ویژگی هایی ارائه می دهد که با رقبای اختصاصی آنها رقابت می کند. نرخ انطباق وردپرس با این نسخه به شدت افزایش یافت.

تاریخچه وردپرس در می 2004

با افزایش تعداد کاربران، وردپرس با کمک و علاقه جامعه شروع به بهتر شدن کرد.

در فوریه 2005، وردپرس 1.5 با صفحات، ابزارهای تعدیل نظر، قالب پیش‌فرض جدید کوبریک و یک سیستم قالب کاملاً جدید عرضه شد. مت قالب ها را با این کلمات اعلام کرد:

در 1.5 ما یک سیستم قالب فوق‌العاده منعطف ایجاد کرده‌ایم که به جای اینکه انتظار داشته باشید با آن سازگار شوید، با شما سازگار است. شما می توانید کل وبلاگ خود را از طریق یک فایل اجرا کنید، درست مانند قبل، یا می توانید به معنای واقعی کلمه یک الگوی متفاوت برای هر دسته مختلف داشته باشید. به اندازه دلخواه شما یا کم است. ما همچنین عناصر رایج سایت مانند هدرها، فوترها و ستون های فرعی را به فایل های خود تبدیل کرده ایم تا بتوانید در یک مکان تغییر ایجاد کنید و فوراً آن را در همه جا مشاهده کنید.

Matt Mullenweg – Announcing WordPress 1.5

تاریخچه وردپرس فوریه 2005

در دسامبر 2005، وردپرس 2.0 با داشبورد مدیریت جدید منتشر شد. این بخش مدیریت جدید یک بازنگری کامل از صفحه های مدیریت در وردپرس بود.

از جاوا اسکریپت و DHTML برای ایجاد یک رابط کاربری بهتر استفاده کرد که در آن کاربران برای انجام برخی کارهای ساده نیازی به بارگذاری صفحه ندارند. کاربران اکنون می‌توانند بدون خروج از ویرایشگر پست، دسته‌ها و برچسب‌ها را به پست‌ها اضافه کنند یا بدون بارگیری مجدد صفحه نظرات، نظرات را حذف کنند.

وردپرس 2.0

رابط کاربری جدید مدیریت براق تنها پیشرفت قابل توجه در این نسخه نبود.

این اولین نسخه ای بود که با افزونه Akismet از پیش نصب شده بود. همچنین با یک افزونه پشتیبان‌گیری از پایگاه داده وردپرس، wp-db-backup ارائه شد، که سپس در سال 2007 حذف شد. اولین مورد دیگر برای این نسخه، معرفی یک فایل functions.php در سیستم قالب بود.

در 1 مارس 2006، Automattic، شرکتی که توسط یکی از بنیانگذاران وردپرس، مت مولنوگ تأسیس شد، ثبت علامت تجاری برای وردپرس و لوگو وردپرس را ثبت کرد.

در سال 2008، یک شرکت طراحی وب به نام Happy Cog به پروژه وردپرس پیوست تا به طراحی رابط مدیریت جدید وردپرس کمک کند. یک مطالعه قابلیت استفاده برای طراحی رابط کاربری مدیریت انجام شد.

در طول سال ویژگی‌های جدیدی مانند کدهای کوتاه، به‌روزرسانی‌های یک کلیک و نصب افزونه داخلی با نسخه‌های مختلف به وردپرس اضافه شد.

تاریخچه وردپرس از سال 2003 تا 2022

در ژوئن 2010، Automattic، شرکتی که توسط یکی از بنیانگذاران وردپرس مت مولنوگ تأسیس شد، مالکیت علامت تجاری و لوگوی وردپرس را به بنیاد وردپرس منتقل کرد. این یک لحظه مهم در تاریخچه وردپرس بود، زیرا تضمین کرد که وردپرس به رشد خود ادامه خواهد داد و برای ادامه پروژه به یک شرکت یا گروهی از توسعه دهندگان وابسته نیست.

در 17 ژوئن 2010، وردپرس 3.0 منتشر شد. این یک گام بزرگ به سمت وردپرس به عنوان CMS بود. این نسخه چندین ویژگی مانند انواع پست های سفارشی، طبقه بندی های سفارشی بهتر، پس زمینه های سفارشی، هدر، منوها، کمک متنی در صفحه های مدیریت و غیره را معرفی کرد. پروژه MU WordPress در هسته وردپرس ادغام شد تا شبکه های چند سایته ایجاد شود.

همچنین با قالب Twenty Ten عرضه شد که سنت قالب پیش‌فرض جدید برای هر سال را آغاز کرد.

در سال 2011، فرمت های پست و نوار مدیریت راه خود را به وردپرس باز کردند.

در آن زمان، برخی از افزونه های وردپرس واقعاً جالب، در حال ساختن پلتفرم های تجارت الکترونیک قدرتمند در بالای وردپرس بودند. این به کاربران وردپرس امکان داد تا فروشگاه های آنلاین ایجاد کنند و وب سایت های تجارت الکترونیک قدرتمندی را با استفاده از وردپرس ایجاد کنند.

در سال 2012، سفارشی ساز قالب، پیش نمایش قالب و مدیر رسانه جدید معرفی شدند. این ویژگی‌ها به کاربران جدید کمک فوق‌العاده‌ای در ایجاد گالری‌های تصویر و پیش‌نمایش قالب ها قبل از تغییر به قالب جدید می‌کند.

در سال 2013، وردپرس 3.7 با ویژگی جدید به روز رسانی خودکار ارائه شد که به وردپرس اجازه می داد تا به صورت خودکار نرم افزار سایت شما را برای نسخه های جزئی به روز کند. ویژگی به روز رسانی خودکار بسیار شبیه به کاری است که مرورگر گوگل کروم انجام می دهد.

در این زمان وردپرس از قبل به محبوب ترین CMS در جهان تبدیل شده بود.

در دسامبر 2013، وردپرس 3.8 منتشر شد که MP6، رابط مدیریت جدید وردپرس را معرفی کرد. این رابط جدید واکنش گرا بود و با هدف ارائه تجربه کاربری بهتر به کاربران، در هر دستگاه یا اندازه صفحه نمایش، طراحی شد.

تاریخچه وردپرس از سال 2003 تا 2022

در 16 آوریل 2014، وردپرس 3.9 منتشر شد. بر روی بهبود ویرایشگر پست بصری وردپرس متمرکز شد. اکنون می توان تصاویر را کشیده و مستقیماً در ویرایشگر پست رها کرد. کاربران اکنون می توانند تصاویر را درست در داخل ویرایشگر ویرایش کنند و پیش نمایش گالری خود را در ویرایشگر مشاهده کنند. وردپرس 3.9 همچنین پیش نمایش زنده ابزارک، لیست پخش صوتی و چندین پیشرفت دیگر را معرفی کرد.

در طول سال با نسخه های بعدی وردپرس 4.0 و وردپرس 4.1 اصلاحات بیشتری در هسته وردپرس انجام شد.

2014 همچنین اولین سالی بود که دانلودهای غیرانگلیسی برای وردپرس از دانلودهای انگلیسی پیشی گرفتند.

در سال 2015، وردپرس 4.2، 4.3 و 4.4 منتشر شد. این نسخه‌ها بر بهبود محلی‌سازی، پشتیبانی از ایموجی، سفارشی‌سازی قالب و ایجاد زیرساخت برای WordPress REST API تمرکز داشتند.

تاریخچه وردپرس

در همان سال، ووکامرس، محبوب ترین افزونه تجارت الکترونیک وردپرس توسط Automattic (شرکتی که توسط یکی از بنیانگذاران وردپرس مت مولنوگ تأسیس شد) خریداری شد.

در سال 2016، وردپرس 4.5، 4.6 و 4.7 منتشر شد. هر نسخه برخی از ویژگی ها و پیشرفت های جدید را معرفی کرد. قابل توجه ترین تغییرات در طول سال به روز رسانی ساده برای افزونه ها و قالب ها، بازیابی محتوا با استفاده از فضای ذخیره سازی مرورگر و ویژگی css سفارشی برای سفارشی ساز قالب بود. تا پایان سال، WordPress.org به صورت فعال از HTTP ها پشتیبانی می کند.

در سال 2017، وردپرس 4.8 و 4.9 منتشر شد. این نسخه ها چندین ابزارک پیش فرض جدید برای افزودن صدا، ویدئو، تصاویر، گالری، متن غنی و HTML به ارمغان آورد. این نسخه ها همچنین زمینه را برای ویرایشگر جدید بلوک وردپرس فراهم کردند.

در سال 2018، وردپرس 5.0 با یک تجربه ویرایش کاملاً جدید منتشر شد. پروژه جدید ویرایشگر بلوک وردپرس با نام رمز گوتنبرگ شناخته شد.

تاریخچه وردپرس در 2018

با حرکت جامعه به سمت سازگاری گسترده، ویرایشگر بلوک کانون توسعه وردپرس باقی ماند.

در سال 2019، وردپرس اجرای پروژه سلامت سایت را در هسته آغاز کرد. با وردپرس 5.1 و 5.2، سلامت سایت شروع به نمایش اعلان‌های کاربران در هنگام شناسایی نسخه قدیمی‌تر PHP کرد.

تاریخچه وردپرس در سال 2019

در سال 2020، جامعه وردپرس به دلیل شیوع یک بیماری همه گیر جهانی با چالش های غیرمنتظره ای مواجه شد. رویدادهای WordCamp در سراسر جهان لغو شد و جامعه جلساتی را به صورت مجازی برگزار کرد.

خوشبختانه، تعداد زیادی از اعضای جامعه وردپرس و توسعه دهندگان با کار از راه دور آشنا و عادت داشتند. توسعه ادامه یافت و سه نسخه اصلی وردپرس (5.4، 5.5 و 5.6) منتشر شد.

در میان بسیاری از پیشرفت‌ها، کار بر روی تجربه ویرایش کامل سایت آغاز شد، به‌روزرسانی‌های خودکار اضافه شدند و فهرست راهنمای بلوک، الگوهای بلوک و بارگذاری تنبل تصاویر معرفی شدند.

تاریخچه وردپرس در 2020

در سال 2021، کار بر روی ویژگی های کامل ویرایش سایت با وردپرس 5.7 و 5.8 آغاز شد. یک ویژگی قالب جدید به همراه چندین بلوک در سطح سایت برای ایجاد آسان قالب های سراسر سایت در وردپرس معرفی شد.

تاریخچه وردپرس در 2021

در چند سال گذشته، وردپرس به بهبود ویرایشگر بلوک در تلاش برای ارائه راه حل کامل ویرایش سایت ادامه داده است.

پیشرفت های زیادی در این زمینه حاصل شده است، اما در حال حاضر، ما همچنان به خوانندگان توصیه می کنیم برای کنترل بیشتر طراحی، به جای آن از صفحه سازهای وردپرس استفاده کنند.

در سال 2022، وردپرس بر روی بهبود تجربه کامل ویرایش سایت متمرکز خواهد بود. بلوک های ویرایش سایت بیشتری در وردپرس 5.9 در دسترس هستند و بسیاری از قالب های وردپرس تجربه ویرایش سایت بهتری را بر اساس ویرایشگر بلوک ارائه می دهند.

تاریخچه وردپرس 2022

بعدی برای وردپرس چیست؟

وردپرس به صورت مداوم در حال تکامل است تا نیازهای میلیون ها ناشر وب در سراسر جهان را برطرف کند. جهت وردپرس به طور مستقیم به نیازهای کاربران بستگی دارد. می‌توانیم با خیال راحت فرض کنیم که به مردم در سراسر جهان برای ایجاد فضاهای وب فوق‌العاده قدرت می‌دهد.

امیدواریم این مقاله به شما در درک تاریخچه وردپرس کمک کرده باشد. همچنین ممکن است بخواهید صفحه مربوط به آینده وردپرس یا دانلود نسخه های قدیمی وردپرس را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *