آموزش وردپرس, اخبار

وردپرس 5.6 منتشر شد – بررسی ویژگی های جدید نسخه 5.6 وردپرس

وردپرس 5.6

نسخه 5.6 وردپرس در 8 دسامبر سال 2020 (18 آذر 1399)، به عنوان سومین نسخه اصلی وردپرس در سال 2020 منتشر شد. وردپرس 5.6 تمرکز بر روی بهبود ویرایشگر بلوک وردپرس، تقویت امنیت (به طور خاص، گسترش بروزرسانی خودکار)، بسیاری از پیشرفت هایی که توسعه دهندگان دوست خواهند داشت، و یک قالب کاملاً پیش فرض جدید، بیست و بیست و یک داشته است.

در این پست، موارد جدیدی که در وردپرس 5.6 ارائه شده است را ذکر می کنیم تا بتوانید از این نسخه وردپرس بیشترین بهره را ببرید.

وردپرس 5.6

قبل از بروزرسانی: فراموش نکنید که از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید!

قبل از اجرای هرگونه بروزرسانی اصلی هسته وردپرس، از وب سایت خود پشتیبان تهیه کنید. ما توصیه می کنیم قبل از ادامه بروزرسانی، یک نسخه پشتیبان تهیه کنید که شامل پایگاه داده وردپرس، فایل های وردپرس، قالب ها، افزونه ها، کتابخانه رسانه و غیره باشد.

وردپرس 5.6 شامل چندین ویژگی و بروزرسانی است که بر اهمیت داشتن یک استراتژی پشتیبان وردپرس کاملاً تأکید می کنند. یک افزونه پشتیبان گیری وردپرس مانند BackupBuddy می تواند پشتیبان گیری کامل از سایت شما را به علاوه پشتیبان گیری خودکار برنامه ریزی شده انجام دهد.

نکته ای در مورد شکستن وب سایت های وردپرس 5.6 به دلیل jQuery Migrate

از آنجا که بیشتر بروزرسانی های jQuery در وردپرس 5.6 گنجانده شده است ، لازم به ذکر است که وردپرس 5.6 ممکن است بعضی از سایت ها را خراب کند که این در وردپرس 5.5 هم وجود داشت.

در اینجا مواردی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

  • وردپرس 5.6 به جدیدترین نسخه jQuery و jQuery Migrate به روز می شود. این بروزرسانی برای امنیت مهم است.
  • قالب ها و افزونه های قدیمی تر با استفاده از نحو منسوخ jQuery خراب می شوند.
  • مراحل بروزرسانی jQuery در ماه ژوئن اعلام شد که زمان کافی به توسعه دهندگان برای حل مشکلات داده شده است.
  • افزونه Migrate Helper Plugin می تواند برای رفع این مشکل به شما کمک کند، اما وقت آن است که قالب و افزونه های خود را آپدیت کنید.

اگر هنگام مشاهده سایت خود مشکلی پیدا کردید (به عنوان مثال نوار اسلایدر کار نمی کند، یک دکمه گیر کرده است – این نوع موارد)، همین الان افزونه Enable jQuery Migrate Helper را نصب کنید. این افزونه برای کار با وردپرس 5.6 به روز شده است، اما همچنان یک راه حل موقتی است.

بروزرسانی پایگاه داده

پس از بروزرسانی سایت خود به وردپرس 5.6، ممکن است هنگام ورود به پیشخوان پیام نیاز به بروزرسانی پایگاه داده را مشاهده کنید. برای ادامه کار بر روی دکمه بروزرسانی پایگاه داده کلیک کنید.

بروزرسانی پایگاه داده وردپرس

وردپرس 5.6: 10 بهبود و ویژگی جدید

این نسخه اصلی وردپرس شامل 85 پیشرفت و درخواست ویژگی، 201 رفع اشکال و موارد دیگر است.

در ادامه به مهم ترین تغییرات و ویژگی های جدید نسخه 5.6 وردپرس می پردازیم.

1. بروزرسانی خودکار برای هسته وردپرس

با توجه به ویژگی بروزرسانی خودکار افزونه ها و قالب که در وردپرس 5.5 اضافه شد، اکنون وردپرس 5.6 یک UI جدید برای فعال کردن بروزرسانی خودکار نسخه های اصلی هسته وردپرس ارائه می دهد. ویژگی اصلی بروزرسانی خودکار وردپرس سالهاست که در وردپرس وجود دارد و فقط توسعه‌دهندگان قادر به بروزرسانی خودکار وردپرس بودند. اما اکنون شما این گزینه را در پیشخوان خود دارید.

نسخه های جدید وردپرس اغلب شامل وصله های امنیتی مهم برای بستن آسیب پذیری ها هستند. به همین دلیل همیشه اجرای آخرین نسخه وردپرس یا هر افزونه و قالبی که در سایت خود نصب کرده اید یکی از مهمترین و بهترین اقدامات امنیتی وردپرس است.

اکنون وردپرس به شما اجازه می دهد تا با فعال کردن گزینه بروزرسانی های خودکار بدون هیچ انجام هیچ کاری همیشه از آخرین نسخه وردپرس استفاده کنید و دیگر نیازی به بروزرسانی دستی وردپرس نخواهد بود.

شما در قسمت پیشخوان » بروزرسانی ها به راحتی می توانید بروزرسانی های خودکار برای هسته وردپرس را فعال یا غیرفعال کنید:

بروزرسانی خودکار برای هسته وردپرس

اگر نظر شما تغییر کرد، همیشه می توانید در همانجا روی “فقط برای حالت تعمیر و انتشارهای امنیتی به به‌روزرسانی خودکار تغییر دهید. ” کلیک کنید. با این کار بروزرسانی خودکار نسخه های اصلی وردپرس خاموش می شود و فقط بروزرسانی با امنیت یا نگهداری انجام می شود.

2. اضافه شدن بروزرسانی ویرایشگر بلوک از افزونه Gutenberg

بهبود ویرایشگر بلوک وردپرس (Gutenberg نیز نامیده می شود) دوباره در وردپرس 5.6 ادامه دارد.

در واقع، وردپرس 5.6 هفت نسخه از جدیدترین نسخه های افزونه وردپرس گوتنبرگ را بسته بندی می کند (8.6 تا 9.2).

نمونه هایی از پیشرفت ویرایشگر بلوک موجود در وردپرس 5.6 شامل این موارد است:

  • انعطاف پذیری بیشتر در طرح
  • الگوهای بلوک بیشتر
  • آپلود زیر نویس ویدیوها مستقیما در ویرایشگر بلوک

3. قالب پیش فرض جدید بیست و بیست و یک

یکی از بزرگترین بخش های نسخه 5.6 وردپرس، قالب پیش فرض جدید، بیست و بیست و یک است. حتی اگر از یکی از قالب های پیش فرض وردپرس استفاده نکنید، این قالب ارزش بررسی را دارد.

قالب بیست بیست و یک

 بیست و بیست و یک یک بوم خالی برای ایده‌های شماست، و ویرایشگر بلوک بهترین قلم است. این برای ویرایشگر بلوک ایجاد شده و با الگوهای بلوک جدید بسته شده که شما می‌توانید فقط در پوسته‌های پیش‌فرض استفاده کنید. طرح‌های مختلف را در چند ثانیه ایجاد امتحان کنید، و پوسته چشمگیر ایجاد کنید، طراحی با زمان کم کار شما را درخشان می‌کند.
صفحه خوش آمدید وردپرس 5.6

ایده‌آل برای سال جدید، بیست بیست و یک به شما طیف وسیعی از پالت‌های رنگی از پیش انتخاب شده در پاستل، که همگی استانداردهای AAA را برای کنتراست دارا هستند را می‌دهد. همچنین می‌توانید پس‌زمینه خود را برای پوسته انتخاب کنید، و پوسته رنگ متن دسترسی آگاهانه را برای شما انتخاب می‌کند — بصورت خودکار!

به انعطاف پذیری بیشتری نیاز دارید؟ همچنین می توانید پالت رنگ خود را از انتخاب‌کننده رنگ انتخاب کنید.

پالت رنگ وردپرس 5.6

این پوسته پیش‌فرض دسترس‌پذیری را در قلب سایت شما قرار می‌دهد. این با دستورالعمل‌های دسترس‌پذیری وردپرس مطابقت دارد و استانداردهای ویژه زیادی را از دستورالعمل‌های دسترس‌پذیری محتوای وب (WCAG) 2.1 در سطح AAA آدرس‌دهی می‌کند. این به شما کمک می‌کند که بالاترین سطح استانداردهای دسترس‌پذیری بین‌المللی را هنگامی که محتوای دسترس‌پذیر ایجاد می‌کنید و افزونه‌های دسترس‌پذیر را انتخاب می‌کنید، داشته باشید.

4. کنترل موقعیت بلوک کاور فیلم

اکنون می توان موقعیت پس زمینه های ویدئو را در بلوک Cover تنظیم کرد. پیش از این، این کنترل های موقعیت یابی فقط برای تصاویر پس زمینه در دسترس بودند.

کنترل موقعیت بلوک کاور فیلم

5. شمارش کاراکترها

اکنون می توانید شمارش کاراکترها برای نوشته یا برگه خود را در پانل اطلاعات مشاهده کنید. پانل اطلاعات در حال حاضر شامل تعداد کلمات، عنوان ها، پاراگراف ها و بلوک ها، و همچنین یک طرح کلی سند با عناوین است.

شمارش کاراکترها در وردپرس 5.6

با کلیک روی نماد “i” در نوار ابزار ویرایشگر بلوک می توانید پانل اطلاعات را مشاهده کنید.

6. چندین بلوک را به بلوک ستون تبدیل کنید

یک ویژگی عالی که در وردپرس 5.6 اضافه شده است، توانایی تبدیل چندین بلوک به بلوک ستون است. به عنوان مثال، می توانید سه تصویر را انتخاب کنید و آنها را به یک بلوک سه ستونی تبدیل کنید.

چندین بلوک را به بلوک ستون تبدیل کنید

7. پشتیبانی از زیرنویس های ویدیویی

برای کمک به شما در افزودن زیرنویس یا عنوان‌ها در ویدئوهایتان، شما هم‌اکنون می‌توانید آنها را در نوشته یا برگه‌تان بارگذاری نمایید. این کار باعث سهولت بیشتر از همیشه این می‌شود که ویدئوهایتان برای هرکسی که نیاز دارد یا ترجیح می‌دهد از زیرنویس استفاده کند، دسترس‎پذیر باشد.

8. تنظیمات جدید در حالت تنظیمات برگزیده

اگر از منوی کوچک 3 نقطه ای در بالا سمت جپ ویرایشگر پست یا صفحه استفاده می کنید، یک حالت تنظیمات جدید برای “تنظیمات” ظاهر می شود. این حالت شامل برخی از تنظیمات مفید جدید مانند چک لیست پیش انتشار، صفحه کلید و تنظیمات ظاهر و سفارشی سازی برای تنظیمات سند است که می تواند به شما در کاهش گزینه هایی که در ویرایشگر بلوک مشاهده می کنید، کمک کند.

9. تایید هویت REST API با رمزهای عبور برنامه

با تشکر از API قابلیت جدید مجوز رمز عبورهای برنامه، برنامه های ثالث می‌توانند به ساییتان بصورت یکپارچه و ایمن وصل شوند. قابلیت جدید REST API به شما امکان مشاهده اینکه چه برنامه‌هایی به سایتتان متصلند و کنترل اینکه چه می‌کنند را می‌دهد.

10. PHP 8

وردپرس 5.6 اولین گام ها برای پشتیبانی اصلی وردپرس از PHP 8 را نشان می دهد. اگرچه هنوز بسیار جدید است، اما PHP 8.0 یک بروزرسانی عمده برای زبان PHP است. این شامل بسیاری از ویژگی های جدید و بهینه سازی ها است.

به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم که با ویژگی های جدید نسخه 5.6 وردپرس آشنا شده باشید. همچنین اگر هنوز آپدیت را انجام نداده اید و نحوه انجام آن را نمی دانید مقاله دیگر ما را در مورد آموزش بروزرسانی وردپرس ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *