سئو وردپرس

چگونه ترافیک را به سایت خود هدایت کنیم؟ 10 راه رایگان برای افزایش ترافیک

افزایش ترافیک سایت

شما یک وب سایت شگفت انگیز با یک نام دامنه خوب و طراحی فوق العاده دارید و مطالب زیادی را در سایت منتشر کرده اید. اما علیرغم تمام این تلاش ها ممکن است ترافیک زیادی به سایت شما هدایت نشود. ما در این مقاله 10 گام آسان و رایگان برای هدایت ترافیک به سایت را به شما نشان خواهیم داد.

ترافیک سایت

انواع مختلف ترافیک

نکته اول: برای تجسم مراحل مورد نیاز باید انواع مختلف ترافیک را بدانید.

دو نوع ترافیک اصلی وجود دارد: ترافیک ارگانیک و پرداختی.

اصطلاح “ترافیک ارگانیک” به بازدیدکنندگان سایت اطلاق می شود که از موتورهای جستجو مانند Google یا Bing حاصل می شوند.

از طرف دیگر، بازدید کننده هایی که به عنوان ترافیک پولی در نظر گرفته می شوند، افرادی هستند که از طریق تبلیغاتی (مانند Google Adwords و آگهی های فیس بوک) در سایت شما فرود می آیند، لینک ها را تبلیغ می کنند و سایر روش های پرداختی …

آمار ثابت کرده است که 51 درصد از کل ترافیک وب سایت به صورت ارگانیک است. این کار تعداد بسیاری از دارندگان سایت را برای بهینه سازی سئو وب سایت خود به بهترین شکل به حالتی مسابقه مانند در آورده است. چه کسی عاشق یک روش آزاد و سودآور نیست؟

اما، ترافیک ارگانیک یک سرمایه گذاری بلند مدت است. بدست آوردن رتبه سایت در صفحه اول نتایج موتورهای جستجو، رقابت سختی است. ممکن است ماهها نتایج قابل توجهی نبینید، به خصوص اگر حوزه کسب و کار شما بسیار پر رقابت و شلوغ باشد.

اگر می خواهید نتایج فوری مشاهده کنید، باید برای ترافیک پولی هدف گذاری کنید. می توانید آن را در عرض چند دقیقه تنظیم کنید و در همان روز ترافیک دریافت کنید.

بسیاری از سرویس های تبلیغاتی، گزینه های مختلفی برای هدف گذاری نیز دارند. می توانید انتخاب کنید که چه کسانی تبلیغات شما را بر اساس مکان، سن، جنس و معیارهای دیگر مشاهده کنند.

هر چه که می خواهید نتایج فوری داشته باشید، آماده باشید که هزینه های زیادی را صرف تبلیغات و ترافیک پولی کنید، اما باید بدانید هزینه های تبلیغاتی ممکن است باعث ایجاد سوراخ در جیب شما شوند، به خصوص در بازارهایی که رقابت زیادی وجود دارد.

بهترین راه برای هدایت ترافیک به سایت شما

وب سایت شما لازم نیست از کمبود ترافیک رنج ببرد. محکم بنشینید و صبر داشته باشید، دستورالعمل های زیر را بارها بخوانید و یاد بگیرید که چگونه ترافیک را به وب سایت خود هدایت کنید.

1. بهینه سازی سئو سایت

بهینه سازی وب سایت خود برای سئو به معنای بهتر کردن سایت شما برای موتورهای جستجو و بازدید کنندگان است. با سئو می توانید رتبه خود را در موتورهای جستجو افزایش دهید که نتیجه اینکار هم افزایش ترافیک و بازدید کنندگان سایت شما خواهد بود.

یک شروع ساده برای بهینه سازی سایت شما، انجام تحقیقات کلمات کلیدی برای محتوای شماست. شما باید کلمات کلیدی که می دانید در کسب و کار شما بیشتر توسط مشتریان مورد استفاده قرار می گیرد را مورد هدف قرار دهید.

ابزارهای زیادی برای این منظور وجود دارد که محبوب ترین آنها Google Keyword Planner است. می توانید ایده های کلمات کلیدی را پیدا کنید یا معیارهای تاریخی (میانگین جستجوی ماهانه، رقابت و … ) را مشاهده کنید.

تحقیقات کلمات کلیدی

هنگامی که شما می دانید از چه کلمات کلیدی می خواهید استفاده کنید، زمان آن است که وب سایت خود را بهینه کنید. فرایند بهینه سازی را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

 • سئو خارج از سایت: به هر کاری که می توانید برای تبلیغ وب سایت خود انجام دهید – مانند ایجاد لینک ، بازاریابی در رسانه های اجتماعی و… اشاره دارد.
 • سئو داخلی سایت: عمل بهینه سازی بخش های مختلف وب سایت شما از جمله محتوا است.

هنگام ایجاد محتوا برای وب سایت خود، مواردی وجود دارد که می توانید برای بهبود سئو صفحه خود انجام دهید:

 • تگ های عنوان: یک عنوان جذاب با کلمات کلیدی خود در هر مقاله ایجاد کنید. عنوان شما باید حدود 70 کاراکتر یا کمتر باشد.
 • توضیحات متا: این قسمت در صفحه نتایج جستجو، زیر عنوان نمایش داده می شود که به توصیف آن صفحه می پردازد، شما باید سعی کنید در این توضیحات، از کلمات کلیدی خود استفاده کنید تا موتور جستجو و انسان بتواند موضوع صفحه شما را تشخیص دهد.
 • تگ های هدر: با استفاده از برچسب های هدر (h1 تا h6) محتوا را برای انسان و موتورهای جستجو قابل خواندن کنید.
 • متن جایگزین تصاویر: برای توصیف تصاویر در وب استفاده می شود. این به خزنده های موتور جستجو کمک می کند تا تصاویر را درک کنند. که از این طریق هم می توانید ترافیک زیادی بدست آورید.

همچنین اگر سایت شما با وردپرس راه اندازی شده است، برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم، مقاله ما را در مورد سئو وردپرس حتما ببینید.

2. کمپین های بازاریابی ایمیل

اگرچه SEO راهی عالی برای نشان دادن پتانسیل سایت شما برای مشتریان است، اما باید مطمئن شوید که آنها فقط یک بار مراجعه نمی کنند. با ارسال خبرنامه ها و تبلیغات منظم از طریق ایمیل با بازدید کنندگان درگیر شوید.

برقراری ارتباط با بازدید کنندگان موجود، آنها را ترغیب می کند که مجدداً بازدید کنند و سرانجام حس وفاداری به سایت شما خواهند داشت. این یک روش خارق العاده برای هدایت ترافیک به وب سایت شما است.

برای شروع یک کمپین بازاریابی ایمیل، باید از خدمات بازاریابی از طریق ایمیل مانند MailChimp  استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ما را در مورد بهترین افزونه خبرنامه وردپرس ببینید.

اما به یاد داشته باشید که مشترکین خود را با ایمیل های خیلی زیاد بمباران نکنید. سعی کنید فقط با ارسال ایمیل های هفتگی یا دو هفته ای که حاوی جمع آوری به روز رسانی های سایت شماست، آنها را نگه دارید.

3. شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی ابزاری قدرتمند برای هدایت ترافیک به وب سایت شما هستند. اگر با استفاده از آنها عاقلانه و مؤثر عمل کنید، مطمئن باشید مدت زیادی طول نخواهید کشید، که سیلی از کاربران را به سمت سایت خود هدایت کنید.

ابتدا، اطمینان حاصل کنید که محتوای شما به راحتی به اشتراک گذاشته می شود. مردم دوست دارند پست های جالبی را که در اینترنت پیدا کردند با دوستان و خانواده به اشتراک بگذارند. این فرصت را از دست ندهید و ابزارهای اشتراک گذاری اجتماعی را در مطالب وبلاگ خود قرار دهید.

با این حال، نشسته و منتظر نمانید تا افراد محتوای شما را به اشتراک بگذارند. شما کسی هستید که باید فعال باشید و به مخاطبان جدید دسترسی پیدا کنید. هر بار که محتوای جدید را بارگذاری می کنید، آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. این هیچ هزینه ای برای شما ندارد و می تواند باعث افزایش چشمگیر ترافیک به وب سایت شما شود.

4. تولید محتوا با کیفیت

محتوا قلب هر سایت است. تعامل با محتوا باعث می شود بازدید کنندگان شما بارها و بارها بازگردند. علاوه بر این، آنها محتوای شما را به اشتراک می گذارند. این خوب نیست؟

چند نکته زیر را در مورد چگونگی نوشتن مطالب عالی که باعث افزایش ترافیک وب سایت شما می شود، بررسی کنید:

 • تحقیق کلمات کلیدی: محتوای شما باید حول کلمات کلیدی اصلی ساخته شود. به عنوان موضوع فکر کنید. از این رو، کلمات کلیدی را انتخاب کنید که در حال حاضر مرتبط هستند و دارای ترافیک کاملاً بالایی هستند. می توانید از Google Keyword Planner که در بالا هم ذکر شد استفاده کنید یا از Semrush برای آنالیز کلمات کلیدی عمیق تر استفاده کنید.
 • عناوین قوی ایجاد کنید: این همان چیزی است که افراد در صفحه نتایج جستجو  می خوانند، بنابراین بسیار مهم هستند.
 • از جملات طولانی و کلمات بزرگ استفاده نکنید: بیشتر افراد برای یافتن اطلاعات از محتوای شما استفاده می کنند. سادگی و وضوح بسیارمهم است.
 • محتوای آموزنده بنویسید: محتوای شما باید جواب دهد. به دلیل شمارش کلمات، از جملات پرکننده خودداری کنید.
 • تصاویر و فیلم ها را اضافه کنید: همه دوست دارند به جای خواندن، برای یادگیری، از فیلم ها و تصاویر استفاده کنند.

اگر الان یک محتوا نویس حرفه ای نیستید نگران نباشید، چون این یک کار تجربی است و با تولید محتوای روزانه بعد از مدتی فوق حرفه ای می شوید. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مقاله بسیار کامل ما را در مورد تولید محتوا ببینید.

5. دوستانه بودن سایت با موبایل

این واقعیت که تلفن های همراه 52 درصد از کل ترافیک وب را به خود اختصاص می دهند، پاسخ اینکه چرا وب سایت شما باید با موبایل سازگار باشد را می دهد.اگر سایت شما با موبایل سازگار نیست، مطمن باشید افراد هم سایت شما را زود ترک می کنند و هم دیگر به سایت شما بر نمی گردند که در نتیجه بخش عظیمی از ترافیک را از دست خواهید داد.

ممکن است شما سؤال کنید که چه نوع وب سایتی دوستانه با موبایل محسوب می شود؟ خب، باید پاسخگو باشد – یعنی باید به صورت خودکار صفحه نمایش بر اساس اندازه صفحه دستگاه کاربر تنظیم شود و سایت بهم نریزد.

باید بدانید که هر چقدر هم محتوای با کیفیتی تولید کنید ولی وب سایت شما با موبایل دوستانه نباشد، هیچ رتبه بالایی در موتورهای جستجو نمی گیرید!

برای تست سایت خود در موبایل از تست سازگار با موبایل گوگل استفاده کنید. اگر سایت شما با موبایل سازگار نیست، بهترین راه استفاده از یک قالب وردپرس جدید رسپانسیو و پاسخگو است.

با این حال اگر نخواستید پوسته وردپرس سایت خود را تغییر دهید می توانید از یک افزونه برای رسپانسیو کردن سایت خود استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله ما را در مورد افزونه رسپانسیو کردن سایت وردپرس برای موبایل ببینید.

6. بررسی محتوا قدیمی

ویرایش محتوای قدیمی خود راهی عالی برای هدایت ترافیک به وب سایت شما است.

موتورهای جستجو دائماً در جستجوی مطالب جدید از طریق وب سایتها می گردند. هر بار که محتوای قدیمی خود را به روزرسانی می کنید ، اساساً مانند قرار دادن یک علامت بزرگ است که می گوید “دوباره به من خزید!” موتورهای جستجو بر اساس به روزرسانی ها، رتبه بندی صفحه شما را متوجه می شوند و رتبه بندی جدیدی را تنظیم می کنند.

یک نکته بسیار مهم که باید بدانید، این است که بیشتر از اینکه به فکر تولید محتوا جدید باشید، سعی کنید مطالب قدیمی خود را ویرایش کنید، چون می توانند ترافیک بسیار بالایی را برای شما بدست آورند.

حتما از Google Analytics استفاده کنید تا محتوای محبوب خود را پیدا کنید و استراتژی هایی را در نظر بگیرید.

این را هم بدانید که فقط به خاطر همین، بروزرسانی های غیر ضروری را انجام ندهید.

در زیر دلایلی برای بروزرسانی وجود دارد که می توانید برای محتوای خود کار بگیرید:

 • لینک های خراب را پیدا و اصلاح کنید و همچنین لینک های جدیدی را به مقالات خود اضافه کنید.
 • تصاویر یا فیلم های جدید اضافه کنید.
 • با به روز کردن اطلاعات منسوخ شده، محتوای خود را بهبود بخشید.

 7. ایجاد سیستم همکاری در فروش

شما می توانید در سایت خود سیستم همکاری در فروش راه اندازی کنید، امروزه بسیاری از مشاغل این استراتژی را انتخاب می کنند زیرا این یک روش مقرون به صرفه برای هدایت ترافیک به وب سایت شما و افزایش نرخ تبدیل است.

به این صورت است که سایت هایی لینک ارجاع از محصولات شما را برای همکاری در فروش، در مقالات خود یا به صورت بنری قرار می دهند، تا کاربران به سایت شما مراجعه کنند و اگر خریدی انجام شد شما از هر خرید درصدی را به آنها بدهید.

برای اینکار می توانید از افزونه AffiliateWP استفاده کنید.

8. لینک سازی داخلی

به دلایلی نامعلوم، بسیاری از وبمستران و مدیران سایت ها تمایل دارند که روی لینک های برگشتی متمرکز شوند و لینک داخلی را فراموش می کنند. این کاری بسیار نادرست است زیرا هر دو برای هدایت ترافیک به وب سایت شما به یک اندازه مهم هستند.

گوگل برای تعیین مقدار اعتبار صفحه از لینک های (داخلی و خارجی) استفاده می کند. اگر پیوندهای زیادی به یک صفحه وجود داشته باشد، گوگل آن صفحه را مهم می داند و رتبه خوبی به آن اختصاص می دهد.

پس هر موقع که مطالب جدیدی را در سایت خود ایجاد می کنید در آن به مطالب قدیمی و مرتبط خود لینک بدهید تا کاربران را ترغیب کنید که زمان بیشتری در سایت شما بمانند و برای پیدا کردن مطالب مرتبط و مورد نیاز خود به سایت های دیگر مراجعه نکنند.

برای اطلاعات بیشتر در صورت نیاز می توانید مقاله ما را در مورد تکنیک های لینک سازی برای افزایش سئو را ببینید.

9. افزایش سرعت سایت

هیچ کس سایتی های کند را دوست ندارد و خیلی زود آن را ترک می کند و شاید دیگر هم اصلا به سایت بر نگردد. پس برای محبوبیت بین کاربران و جذب ترافیک زیاد برای سایت خود حتما نسبت به افزایش سرعت سایت خود اقدام کنید. یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای بهبود سرعت سایت خود انجام دهید استفاده از افزونه کش وردپرس است ، که ما پیشنهاد می کنیم حتما از افزونه Wp Rocket استفاده کنید.

10. تبلیغات در اینستاگرام

اینستاگرام یکی از شبکه های اجتماعی بسیار محبوب حال حاضر است که می توانید با تبلیغات در آن بازدهی خوبی بگیرید. مخصوصا برای کسانی که مخاطبان جوان را هدف قرار می دهند مناسب است زیرا 71% از کاربران آن زیر 35 سال سن دارند.

از آنجا که این بستر اجتماعی متعلق به فیس بوک است، نحوه عملکرد آن تقریباً مشابه تبلیغات فیس بوک است. شما باید اهداف را از سه دسته انتخاب کنید و از گزینه های هدفمند زیادی (مانند سن، جنسیت، زبان، کشور، و موارد دیگر) استفاده کنید.

شما می توانید یک پیج فعال داشته باشید و با استفاده از نقل قول ها، فیلم های کوتاه آموزنده، تصاویر خنده دار و … مخاطبان بسیار زیادی را جمع کنید.

اینستاگرام راهی بسیار عالی برای هدایت ترافیک به وب سایت شماست!

سخن پایانی

بسیاری از مدیران کسب و کارهای اینترنتی فکر می کنند برای هدایت ترافیک به وب سایت خود باید هزینه های بسیار بالایی برای تبلیغات بپردازند، اما همانطور که در بالا هم ذکر کردیم ترفند های بسیار زیادی برای افزایش ترافیک سایت به صورت رایگان وجود دارد که بسیار عالی هستند. همچنین ممکن است بخواهید مقاله ما را در مورد دلایل عدم رشد رتبه سایت در گوگل ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *