پایگاه دانش

.com یا .net کدام پسوند دامنه را باید انتخاب کنید؟

.com یا .net

اکثر افراد که قصد راه اندازی سایت دارند، به احتمال بسیار زیادی در همان ابتدا سوال اینکه از چه پسوند دامنه ای استفاده کنند را خواهند داشت. تقریبا ما دو پسوند اصلی که عبارتند از .net و .com را داریم، همچنین پسوند های دیگری همچون gov ، uk، co ، org و … داریم، اما معمولا بیشتر کاربران ممکن است بین انتخاب .com یا .net گیر کنند و ندانند کدام را انتخاب کنند.

.com یا .net کدام پسوند دامنه را باید انتخاب کنید؟

آیا پسوندهای .com و .net تنها پسوندهای دامنه هستند؟

معروف ترین پسوندهای دامنه .com و .net هستند. آیا می دانید بیش از 800 پسوند دامنه وجود دارد و هنوز هم بسیاری در حال ظهور هستند، اما به نظر می رسد .com و .net تنها دو موردی هستند که بیشتر مردم جهان آنها را می شناسند و استفاده می کنند.

برای همه، به ویژه صاحبان مشاغل نوپا، مهم است که قبل از شروع فعالیت خود در اینترنت بدانند دامنه چیست. ساده ترین جواب برای آن این است : اگر وب سایت شما یک خانه است، نام دامنه آدرس شماست. نام دامنه، آدرسی است که کاربران قرار است با آن سایت شما را بشناسند و برای رسیدن به وب سایت شما در نوار آدرس مرورگر تایپ می کنند.

همچنین به پسوندهای دامنه مانند .com و .org و … که پس از نام دامنه می آیند، دامنه سطح بالا گفته می شود.

تفاوت .com و .net چیست؟

ما در ادامه نکات لازم را برای درک تفاوت ها و انتخاب دامنه مناسب بین این دو پسوند دامنه توضیح می دهیم.

پسوند دامنه .com چیست؟

.com یا .net

اگر امروز از اکثر مردم دنیا بخواهید، پنج وب سایت را معرفی کنند که پسوند .com ندارند، ما با شما شرط می بندیم که آنها نمی توانند این کار را انجام دهند. ممکن است برخی حتی نتوانند یک مورد را معرفی کنند. در مقابل آنها ممکن است وب سایت های زیادی را با پسوند .com به شما معرفی کنند.

با بیش از 1.8 میلیارد وب سایت در اینترنت امروز، 60% از آنها دارای پسوند .com هستند. به این ترتیب، اگر می خواهید مردم آدرس وب سایت شما را به خاطر بسپارند، پسوند .com بهترین انتخاب برای شماست.

علاوه بر این، فناوری همچنین به محبوبیت دامنه .com از سایرین کمک کرده است. بسیاری از صفحه کلیدها و صفحه کلید روی صفحه نمایش ما دارای یک کلید اختصاصی .com هستند که به راحتی باعث عادت کردن ما به پسوندهای .com می شوند و همچنین به صورت ناخودآگاه اکثر افراد بعد از نام دامنه هر سایتی دات کام را تصور می کنند.

چه موقع از دامنه .com استفاده کنیم؟

پسوند دامنه .com بیشترین کاربرد را دارد. این برای تبلیغات کوتاه است، و از آنجا که تعداد زیادی از استارتاپ پراکنده در سراسر جهان وجود دارد، این باعث می شود پسوند دامنه در سطح جهانی پذیرفته شود.

زمان مناسب برای بدست آوردن پسوند .com زمانی است که شما می خواهید در سطح جهانی شناخته شوید، مورد اعتماد باشید و در اینترنت به عنوان یک رهبر در صنعت یا تجارت خود باشید.

اگر نام دامنه .com من قبلاً گرفته شده باشد چه می شود؟

از آنجا که .com محبوب ترین پسوند دامنه یا TLD است، منطقی است که انتظار داشته باشید نام مورد نظر شما قبلا توسط شخص دیگری ثبت شده باشد.

در این صورت می توانید از TLD جایگزین مانند .net یا .co استفاده کنید. اگرچه برخی از کارشناسان سئو معتقدند که این ممکن است بر ترافیک سایت شما تأثیر بگذارد.

پسوند دامنه .net چیست؟

پسوند دامنه .net چیست؟

.net یک دامنه سطح بالا است که به طور کلی برای مشاغل و صنایعی استفاده می شود که  درگیر شبکه هستند و تجهیزات و فناوری های شبکه ای را ارائه می دهند. هنگامی که پسوند دامنه .net را می شنوید، به ارائه دهندگان خدمات اینترنت، شرکت های فناوری اینترنتی و غیره فکر کنید.

گرچه این روزها دیگر عادی نیست و مردم پسوند دامنه .net را بخاطر اینکه نام دامنه .com موردنظر آنها گرفته شده یا اینکه نمی خواهند کسی از نام دامنه آنها تقلید کند، خریداری می کنند.

چه موقع از دامنه .net استفاده کنیم؟

دامنه سطح بالا .net عالی است اگر مشاغل شما تحت هر یک از این دسته ها قرار بگیرد: ارائه دهندگان خدمات اینترنتی، شبکه سازی، میزبانی پایگاه داده، مشاغل مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات و …

افراد بسیار کمی از دامنه های .net استفاده می کند و این بدان معناست که اگر دامنه .com شما گرفته شده است، شما هنوز شانسی برای ثبت .net دارید.

حتی اگر قبلاً دامنه .com را برای وب سایت خود ثبت کرده باشید، می توانید نسخه .net را هم خریداری کنید و به نسخه .com ریدایرکت کنید، تا از تقلید رقبا جلوگیری کنید.

.com یا .net؛ کدام یک برای سئو مناسب است؟

بسیاری از افراد فکر می کنند که .com برای جستجوگرها بهتر از .net است، اما اینگونه نیست و پسوندهای دامنه از لحاظ سئو هیچ برتری بر هم ندارند،  اما پسوند .com نسبت به دامنه های دیگر با توجه به محبوبیت خود بین کاربران مزایایی دارد. مثلا وقتی شخصی فقط نام دامنه شما را بداند، فکر می کند که پسوند آن .com می باشد. در نتیجه وقتی از .net استفاده کنید، کاربران زیادی به نسخه .com که ممکن است رقیب شما باشد مراجعه می کنند.

همچنین برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله دیگر ما را در مورد مزایای سئو .com ببینید.

امیدواریم که این مقاله به شما کمک کرده باشد که بین .com و .net بهترین پسوند را برای دامنه خود انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *