پایگاه دانش

.co یا .com کدام پسوند دامنه را باید انتخاب کنید؟

تفاوت بین .co و .com

هنگام راه اندازی یک سایت، یکی از اولین مواردی که باید به آن توجه کنید، انتخاب نام دامنه مناسب برای وب سایت خود است. در حالی که در سایت های مختلف جستجو می کنید تا نام دامنه ای کامل را خریداری کنید، ممکن است با یک سؤال جالب مواجه شوید. که دامنه با پسوند .co بخرید یا .com و بین انتخاب یکی از آنها گیر می کنید.

در این مقاله، ما قصد داریم با یک مقایسه دقیق بین .co و .com و ذکر مزایای هر کدام شما را راهنمایی کنیم تا بهترین پسوند را از بین آن دو خریداری کنید.

تفاوت بین .co و .com

تفاوت بین .co و .com

برای درک تفاوت بین پسوند دامنه .co و .com ، یک درس تاریخ کوچک وجود دارد که ما باید در مورد اینترنت صحبت کنیم.

در سال 1985، هنگامی که وب سایت ها شروع به کار کردند، پسوندهای مختلفی برای تمایز بین وب سایت ها در وب ایجاد شد.

به عنوان مثال پسوند .org برای طبقه بندی سازمان ها بود، .biz به معنای طبقه بندی مشاغل بود و .com به معنای طبقه بندی سازمان های تجاری بود.

در آن زمان، هیچ قانونی وجود نداشت که مردم را از ایجاد هر یک از این سایتها با استفاده از پسوند مورد نظر خود باز دارد، بنابراین بیشتر افراد با .com گیر افتادند زیرا همه افراد از آن استفاده می کردند.

این امر تقاضای بیشتری برای پسوند دامنه .com ایجاد کرده، به طوری که از آن زمان تا الان بیشترین ثبت نام را بین دامنه های دیگر داشته است.

.Co در واقع توسط یکی از رجیسترهای برتر دامنه یعنی GoDaddy ، برای مقابله با چشم انداز تقاضای .com ایجاد شده است.

GoDaddy می فهمد که با توجه اینکه بسیاری از کاربران در دامنه .com را ثبت کرده اند، پیدا کردن URL مورد نظر برای شما دشوار است و باید کیفیت را کمی برای در دسترس بودن قربانی کنید.

بیایید چند مورد دیگر را با هم مقایسه کنیم تا به شما کمک کنیم تصمیمی در مورد بهترین پسوند دامنه بگیرید.

.Co یا .Com: در دسترس بودن

هنگام انتخاب بین این دو، یکی از تنها مثبت های انتخاب پسوند .co در دسترس بودن آن است. از آنجا که .com بسیار محبوب است، پیدا کردن نام دامنه ای که می خواهید برای سایت های خود استفاده کنید ، بسیار دشوار است.

بیایید بگوییم که شما می خواهید یک وب سایت ایجاد کنید. شما برای یافتن نام دامنه های موجود به یک سایتی می روید و چیزی مانند xyz.com را انتخاب می کنید.

احتمال این وجود دارد که شخصی از قبل صاحب نام دامنه باشد. تنها راهی که می توانید آن نام دامنه خاص را با پسوند .com بدست آورید در صورتی است که صاحب آن آماده فروش آن باشد. حتی اگر آنها آماده فروش باشند، قطعاً آن را با قیمت بسیار بالایی می فروشند.

از طرف دیگر، اگر به دنبال نام دامنه xyz.co هستید، این شانس زیادی برای در دسترس بودن و قیمت مناسب دارد.

 پس اگر نام دامنه را انتخاب کردید و می خواهید حتما از آن استفاده کنید ولی قبلا با پسوند .com توسط شخص دیگری ثبت شده است، بهترین گزینه برای برای سایت شما پسوند .co است.

.Co یا .Com: محبوبیت

یکی از بزرگترین دلایل عدم استفاده از .co این است که اکثر مردم با آن آشنا نیستند و فکر می کنند هر سایتی فقط به .com ختم می شود. اگر کارت ویزیت را به آنها بدهید یا تبلیغاتی را در جایی انجام دهید، آنها به احتمال زیاد co را با همان com اشتباه می گیرند و پسوند دامنه را .com وارد می کنند.

بیشتر اوقات، این بدان معناست که شما در واقع مشتری را به سمت رقیب خود که نام دامنه را با پسوند .com ثبت کرده است می فرستید.

.Co یا .Com: قیمت گذاری

وقتی GoDaddy پسوند دامنه .co را شروع کرد، یک کار هوشمندانه که آنها انجام دادند، این بود که قیمت بالاتری را برای پسوند .co نسبت به پسوند .com تعیین کردند.

دلیل این ایده خوب این است که باعث می شود کاربران هنگام راه اندازی سایت، به فکر خرید هر دو پسوند باشند و یکی را به دیگری ریدایرکت کنند. این اجازه می دهد تا بازار دامنه از هم جدا بماند و در واقع دو بازار مختلف باشد.

آنچه اکثر مردم انجام می دهند این است که .co را به نسخه .com هدایت می کنند یا هرگز از آن استفاده نمی کنند. این بدان معنی است که بعداً، شخص دیگری نمی تواند از آن برای راه اندازی وب سایتی با نام های مشابه استفاده کند و بعداً به یک رقابت تبدیل شود.

.Co یا .Com: سئو

اگر نمی دانید سئو چیست، روشی آسان برای توصیف آن، این است که گوگل و سایر موتورهای جستجو به وسیله آن وب سایت ها را در صفحه نتایج رتبه بندی می کنند.

 اگر صفحه مزایای سئو .com را ببینید، طبق گفته Searchmetrics، گوگل پسوند .com را به سایر پسوندها ترجیح می دهد. ( اگرچه نمی توان به صورت قطعی این موضوع را تایید کرد)

بنابراین اگر یک وب سایت خوب با پسوند .com و یک سایت خوب با پسوند .co داشته باشید، وب سایت نسخه .com به احتمال زیاد رتبه بالاتری خواهد داشت.

و از آنجا که مهم ترین هدف هر کسی از راه اندازی سایت، جذب بازدید کننده از موتورهای جستجو می باشد، بهتر است تمام مواردی که به سئو مربوط است را در نظر گرفت.

جمع بندی

هنگامی که قصد داشتید از میان پسوند .co یا .com یکی را برای وب سایت خود ثبت کنید، جواب تقریبا واضح است و بهتر است .com را انتخاب کنید.

یکی از عوامل اصلی این است که گیج کننده نیست. اکثر مردم وقتی تبلیغی را مشاهده می کنند که URL را با .co تبلیغ می کند، احساس می کنند که اشتباه تایپی است و به جای آن به نسخه .com می روند. علاوه بر این ما انسان ها عادت کرده ایم که پس از نام هر دامنه دات کام بگوییم!

تنها دلیلی که می توانیم به شما بگوییم یک پسوند .co را انتخاب کنید این است که اگر از قبل یک برند تجاری دارید یا یک برند تجاری در ذهن دارید که حتما می خواهید از آن استفاده کنید و نام دامنه با پسوند .com توسط شخص دیگری گرفته شده است.

امیدواریم که این مقاله به شما در انتخاب بهترین پسوند دامنه از میان .com و .co کمک کرده باشد. همچنین ممکن است برای آشنایی بیشتر با دامنه، مقاله دیگر ما را در مورد دامنه سطح بالا ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *