پایگاه دانش

میزبانی VPS یا سرور مجازی چیست؟ مقایسه با میزبانی اختصاصی ، ابری و اشتراکی

میزبانی VPS یا سرور مجازی چیست؟

آیا وب سایت شما دارای ترافیک بالا است که باعث شده سرور شما با پیام های خطا پاسخ دهد؟ یا شاید سرور اشتراکی شما زمان زیادی برای بارگذاری صفحات سایت نیاز دارد. اگر بله، وقت آن است که شروع به جستجوی گزینه های بهتر سرور کنید. یکی از گزینه های هاستینگ عالی که خدمات بهتری نسبت به میزبانی اشتراکی ارائه می دهد و هزینه کمتری نسبت به سرورهای اختصاصی دارد، میزبانی VPS (سرور مجازی) است.

میزبانی VPS چیست؟

میزبانی VPS چیزی بین میزبانی اشتراکی و میزبانی اختصاصی است که باعث می شود آن هاستینگ مناسبی برای وب سایت های تجاری در مقیاس کوچک باشد.

میزبانی VPS چیست؟

VPS مخفف Virtual Private Server است. این یک سرویس میزبانی است که فضای اختصاصی سرور را در رایانه فیزیکی مشترک به شما ارائه می دهد.

میزبانی VPS با ایجاد چندین سرور مجازی در همان سرور، استفاده از سرور را بهینه می کند. این فرآیند مجازی سازی نامیده می شود. این کمک می کند تا منابع سرور اختصاصی برای کاربران مختلف سرویس ارائه شود.

میزبانی VPS چیست؟

میزبانی VPS چگونه کار می کند؟

میزبانی VPS یا مجازی سازی با استفاده از یک hypervisor امکان پذیر است. Hypervisor وظیفه ایجاد ماشین های مجازی را ایجاد می کند که نسخه های مجازی سیستم عامل ها را در سیستم عامل موجود سرور ایجاد می کنند.

Hypervisor سرور اصلی را به پارتیشن ها تقسیم می کند و به هر ماشین مجازی اجازه می دهد سیستم عامل جداگانه خود را اجرا کند. با این کار، سرور به طور موثر حافظه، پردازنده، پهنای باند شبکه و سایر ویژگی های خود را در بین سیستم های مجازی به اشتراک می گذارد.

مجازی سازی سرور محفظه های سرور مستقل به نام کانتینر (containers) ایجاد می کند. هر کانتیر دارای نرم افزار سرور است که به آن اجازه می دهد تا به عنوان یک سرور اختصاصی عمل کند. به کلیه سرورهای اختصاصی که منابع سرور میزبان را به اشتراک می گذارند، گره (node) گفته می شود.

میزبانی VPS چگونه کار می کند؟

مقایسه VPS با سایر سرویس های میزبانی

همانطور که قبلاً ذکر شد، میزبانی VPS خدمات بهتری نسبت به میزبانی مشترک ارائه می دهد و همچنین هزینه کمتری نسبت به سرورهای اختصاصی دارد.

بیایید برای درک بهتر میزبانی VPS را با سایر سرویس های میزبانی مقایسه کنیم:

مقایسه سرور مجازی و اشتراکی

در یک سرویس دهنده مشترک، منابع سرور توسط چندین وب سایت که در همان سرور میزبانی می شوند، استفاده می شوند. با میزبانی اشتراکی، سرور سایت خود را با سایر صاحبان وب سایت، همانطور که توسط شرکت میزبان شما تعیین شده است، به اشتراک می گذارید.

وب سایت های که در سرور اشتراکی میزبانی می شوند باید برای منابع موجود رقابت کنند. این بدان معنی است که استفاده از یک سایت روی سایت های دیگر تأثیر می گذارد. از نظر فضای حافظه و پهنای باند شبکه، وب سایت شما بر اساس قابلیت استفاده سایر کاربران تغییر می یابد.

از طرف دیگر در سرور مجازی وب سایت شما آزادی کامل را دارد و می تواند از کلیه منابع اختصاص داده شده سرور بدون اینکه تحت تاثیر فعالیت های یک سایت دیگر قرار بگیرد، استفاده کنید.

در سرور اشتراکی، سرور شما توسط شرکت میزبان مدیریت می شود. با این حال در سرور مجازی شما دسترسی کامل خواهید داشت و می توانید هر تنظیمی را انجام دهید.

مقایسه سرور مجازی و اختصاصی

در هاست اختصاصی ، کل سرور فقط برای استفاده از یک وب سایت اجاره می شود. این بدان معنی است که شما یک سرور سریع ، سازگار و قابل تنظیم را برای وب سایت خود دریافت می کنید.

سرور مجازی به اندازه یک سرور اختصاصی انعطاف پذیر، سریع یا قابل تنظیم نیست. ویژگی های سرور VPS در واقع فقط بخشی از چیزی است که شما با استفاده از کل سرور دریافت می کنید.

این بدان معنی است که سرور اختصاصی برای وب سایت هایی که دارای ترافیک بالایی هستند، مناسب است، در حالی که سرور مجازی برای سایت های با ترافیک متوسط مناسب است.

با این حال، سرور اختصاصی قیمت بسیار بالاتری نسبت به سرور مجازی دارد. نه تنها این، همچنین نگهداری از سرورهای اختصاصی کاملاً مربوط به مالکان است. از این رو، ممکن است مجبور شوید هزینه های زیادی برای پشتیبانی پرداخت کنید و یک سطح تخصص فنی لازم است.

مقایسه سرور مجازی و ابری

یکی دیگر از برنامه های هاستینگ که صاحبان برخی وب سایت ها از آن استفاده می کنند، میزبانی ابری است. هاست ابری از چندین سرور مجازی استفاده می کند که از طریق وب ترکیب شده اند. از این رو، منابع وب سایت شما در بین چندین رایانه فیزیکی مشترک هستند.

میزبانی ابری نوعی میزبان سرور اختصاصی را دقیقاً به عنوان میزبانی VPS فراهم می کند. تفاوت اصلی این است که با هاست ابری، منابع سرور شما بسیار بیشتر از سرور مجازی است.

در صورت افزایش ترافیک سایت شما، این امر می تواند مفید باشد. همچنین، شما می توانید مطمئن باشید که میزبانی ابری تا پایین ترین حد ممکن خرابی خواهد داشت.

با داشتن هاست ابری ، یک وب سایت بسیار مقیاس پذیر ، سریعتر و با عملکرد بالا خواهید داشت. با این حال، سرور مجازی شخصی سازی بهتر و همچنین امنیت بیشتری را ارائه می دهد. دلیل این امر این است که سرورهای ابری توسط وب وصل شده و بنابراین، بیشتر ممکن است مورد حمله قرار گیرد.

نکته مهم این است که میزبانی VPS شما می تواند به راحتی در یک میزبانی ابری ترکیب شود تا عملکرد بهتری داشته باشد.

مزایای میزبانی VPS

میزبانی وب سایت شما بر روی سرور مجازی چندین مزیت مختلف دارد، از جمله:

  • شما ویژگی های اختصاصی را از سرور با قیمت پایین تری نسبت به سرورهای اختصاصی دریافت می کنید
  • VPS خدمات سریعتری از سرورهای اشتراکی ارائه می دهد
  • می توانید نوع سیستم عامل را برای اجرای سرور خود انتخاب کنید
  • متناسب با نیاز وب سایت خود سرور خود را می توانید شخصی سازی کنید
  • هیچ ناهماهنگی در منابع موجود برای سرور شما وجود ندارد
  • از امنیت بالاتری برخوردار خواهید شد، زیرا فایل های وب سایت شما جدا از سایر کاربران سرور نگهداری می شوند.

انواع میزبانی VPS

براساس مسئولیت شرکت میزبانی وب، دو نوع میزبانی VPS وجود دارد، اینها VPS مدیریت شده و VPS بدون کنترل هستند. بیایید اصول اولیه هر دو را درک کنیم:

سرور مجازی بدون کنترل

در سرور مجازی کنترل نشده، شرکت میزبان وب فقط نصب نرم افزار سرور شما را مشاهده می کند. سایر مسئولیت های مربوط به راه اندازی سایت شما، به عنوان مالک سایت به شما منتقل می شود.

شما باید تنظیم کنترل پنل سرور، نصب و بروزرسانی نرم افزارها، امنیت و …  را کنترل کنید. در کل شما یا خودتان باید به کارهای سرور رسیدگی کنید یا اینکه آن را به یکی از اعضای تیم خود بسپارید.

سرور مجازی مدیریت شده

این یک گزینه ساده تر برای صاحبان سایت است که می خواهند کنترل فنی کمتری روی سرورهای وب سایت خود داشته باشند. تنها دغدغه آنها مدیریت وب سایت خود است. ارائه دهنده خدمات میزبانی وب سایت شما مسئولیت رسیدگی به جزئیات فنی مورد نیاز برای نگهداری سرور شما را دارد.

آنها نصب نرم افزار، تنظیم کنترل پنل، نصب برنامه ها و بروز رسانی نرم افزار و … را اداره می کنند.

همچنین نیازهای امنیتی سایت های شما توسط مدیران سرور تأمین می شود و علاوه بر آن از سایت شما به صورت منظم نسخه پشتیبان تهیه می کنند.

سرور مجازی مدیریت شده

جمع بندی

میزبانی VPS امکانات بیشتری از سرور اشتراکی به شما ارائه می دهد. اما VPS ویژگی های سرور اختصاصی را به شما ارائه نمی دهد. میزبانی VPS سریع، ایمن و با قیمت مناسب است. این بهترین برنامه برای شما به عنوان یک کسب و کار نوپا است که انتظار دریافت ترافیک آنلاین سنگین را دارید.

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *