پایگاه دانش, واژه نامه

سایت چیست و چه کاربردی دارد؟

آیا می خواهید بدانید وب سایت یا سایت چیست ، چه کاربردی دارد و چگونه کار می کند؟

اگر در مورد روند فعلی تجارت آنلاین کنجکاو هستید، احتمالاً در مورد وب سایت ها شنیده اید. یا اگر از افراد مختلفی بپرسید که چگونه یک حضور آنلاین جذاب ایجاد کنید، ممکن است به شما پیشنهاد ایجاد یک وب سایت را داده باشند.

بنابراین، یک وب سایت چیست؟

به زبان ساده، وب سایت مجموعه ای از صفحات وب است. “صفحات وب” صفحات آنلاینی هستند که می توانید با استفاده از اینترنت و سرویس وب در رایانه یا تلفن هوشمند مشاهده کنید.

به عنوان مثال، Themefars.com یک وب سایت است و شما در حال حاضر در حال مشاهده یک صفحه وب در آن (این مقاله) با کمک اینترنت هستید.

ما تعریف وب سایت به زبان ساده، نحوه عملکرد سایت، انواع سایت، نمونه های سایت و غیره را در بخش های زیر ارائه خواهیم کرد. به خواندن ادامه دهید تا همه چیز را در مورد وب سایت ها بدانید!

سایت چیست

وب سایت چیست؟ – تعریف وب سایت به زبان ساده

همانطور که از نام آن پیداست، یک وب سایت به یک “سایت” در “وب” اشاره دارد که در آن می توانید انواع محصولات را برای فروش بگذارید یا اطلاعاتی درباره خود، کسب و کارتان یا هر موضوع دیگری قرار دهید و کاربران می توانند با استفاده از اینترنت به آن دسترسی داشته باشند.

برای درک بهتر این موضوع، در اینجا یک قیاس وجود دارد! درست مانند یک زمینی که در آن خانه می سازید و زندگی می کنید، یک وب سایت در وب ایجاد می کنید و اطلاعات شما در آن زندگی می کند.

و درست مانند آدرس خانه شما، وب سایت شما نیز یک آدرس منحصر به فرد به نام “آدرس وب” خواهد داشت. با استفاده از آدرس وب، کاربران اینترنتی به راحتی می توانند وب سایت شما را پیدا کرده و به اطلاعات موجود در آن دسترسی داشته باشند.

از نظر فنی، یک وب سایت مجموعه ای از صفحات به هم پیوسته در اینترنت است که تحت یک نام منحصر به فرد یا آدرس آنلاین گروه بندی شده اند.

این صفحات که به عنوان صفحات وب شناخته می شوند، حاوی اطلاعات یا خدمات و محصولات یک کسب و کار یا سازمان هستند. اطلاعات ممکن است در قالب های مختلفی مانند متن، تصویر، ویدئو، صدا و انیمیشن باشد و خدمات ممکن است مانند خرید یا فروش محصولات، دانلود محصولات دیجیتال و غیره باشد.

به عنوان مثال، صفحه ای که در حال حاضر مشاهده می کنید یک صفحه وب است. این یکی از چندین صفحه در وب سایت ما “themefars.com” است. این صفحه و چندین صفحه دیگر با نام “themefars.com” مرتب شده اند که می توانید با وارد کردن “themefars.com” در یک مرورگر وب به آنها دسترسی داشته باشید.

سایت چیست

نام دامنه مثال: Themefars.com

به عنوان یک کاربر، برای دسترسی به یک وب سایت فقط به یک رایانه، یک گوشی هوشمند یا هر دستگاهی که دارای مرورگر وب و اتصال به اینترنت است نیاز دارید.

شما باید آدرس یک سایت که به آن نام دامنه هم گفته می شود، را در نوار آدرس مرورگر وب دستگاه خود وارد کنید. پس از آن شما را به صفحه ای به نام صفحه اصلی آن سایت منتقل می کند.

اکنون که پاسخ سوال “سایت چیست” را گرفتید و معنی سایت را می دانید در زیر در مورد انواع مختلف صفحات در یک وب سایت بیشتر توضیح خواهیم داد.

وب سایت برای چه مواردی استفاده می شود؟ + انواع وب سایت

هر وب سایتی در اینترنت با هدف خاصی ساخته شده است. سازمان‌ها و کسب‌وکارها از طریق وب‌سایت‌های خود، هدفشان ارائه اطلاعات، محصولات و خدمات به اعضا و مشتریان خود است.

وب سایت ها همچنین به وسیله ای برای سرگرمی مانند بازی های آنلاین، تماشای فیلم، گوش دادن به موسیقی و غیره تبدیل شده اند.

به طور مشابه، وب‌سایت‌های تجارت الکترونیکی به ما اجازه می‌دهند چیزهایی را به صورت آنلاین بفروشیم و بخریم. به عنوان مثال، amazon.com یکی از برترین شرکت های فروشگاهی است که یک تجارت میلیارد دلاری را از طریق وب سایت خود اداره می کند.

سایت چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع وب سایت با نمونه

در اینجا برخی از انواع محبوب‌ترین وب سایت ها به همراه مواردی که برای آنها استفاده می شود آورده شده است:

 • سایت موتور جستجو – به کاربران کمک کنید چیزهایی را در وب جستجو کنند و نتایج مفیدی دریافت کنند. مثال: google.com (معروف ترین وب سایت موتورهای جستجو).
 • وب سایت فروشگاهی – آموزشی – در سایتی مانند Themefars.com علاوه بر دریافت ابزارهای لازم برای راه اندازی یک سایت، آموزش های راه اندازی و ارتقا آن را می توانید پیدا کنید.
 • سایت فروشگاهی – در سایت فروشگاهی می توانید محصولاتی که ارائه می دهند خریداری کنید. مثال: digikala.com (بزرگترین فروشگاه ایران)
 • سایت رسانه های اجتماعی – به کاربران اجازه دهید با سایر کاربران تعامل داشته باشند. مثال: facebook.com (یک سایت شبکه اجتماعی که در آن افراد می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، و ایده های خود را به اشتراک بگذارند).
 • سایت های خبرگذاری – اخبار مختلف را پوشش می دهند. مثال khabaronline.ir

چند وب سایت آنلاین وجود دارد؟

تعداد وب سایت هایی که در هر روز ساخته می شوند بسیار زیاد است. به سختی می توان گفت که به صورت دقیق در کل چند وب سایت وجود دارد. بنابراین، تهیه لیستی از همه وب سایت ها غیرممکن است.

اما طبق آمارهایی که منتشر شده است در حال حاضر، حدود 1.7 میلیارد وب سایت در جهان وجود دارد. 18 درصد از این وب سایت ها فعال و 82 درصد غیر فعال هستند.

همچنین معمولا روزانه در دنیا بیش از 250 هزار سایت جدید ساخته می شود.

برترین وب سایت های اینترنتی کدامند؟

طبق آمار Statista، محبوب ترین وب سایت ها در سال 2021 عبارتند از: Google.com، YouTube.com، Facebook.com، Wikipedia.org و غیره.

در اینجا، ما لیستی از 7 وب سایت برتر را با توجه به کل بازدیدهای ماهانه طبق گزارش ارائه کرده ایم.

 • Google.com – تعداد 86.9 میلیارد بازدید کننده در ماه
 • YouTube.com – تعداد 22.8 میلیارد بازدید کننده در ماه
 • Facebook.com – تعداد 20 میلیارد بازدید کننده در ماه
 • Wikipedia.org – تعداد 13.6 میلیارد بازدید کننده در ماه
 • Yahoo.co.jo – تعداد 5.2 میلیارد بازدید کننده در ماه
 • Amazon.com –  تعداد 4.4 میلیارد بازدید کننده در ماه
 • Instagram.com – تعداد 4.4 میلیارد بازدید کننده در ماه

یک وب سایت چگونه کار می کند؟

چگونه یک وب سایت کار می کند؟

اول از همه، اجازه دهید به صورت خلاصه در مورد اینترنت و وب که زمینه ای برای وب سایت ها فراهم می کند صحبت کنیم. به طور معمول، مردم این اصطلاحات را به جای یکدیگر می‌گویند، اما فناوری‌های متفاوتی هستند.

 • اینترنت – فناوری یا زیرساختی است که رایانه‌ها را در سراسر جهان به هم متصل می‌کند و امکان اشتراک‌گذاری اطلاعات را فراهم می‌کند.
 • وب جهانی (یا Web) – سیستمی است که امکان اشتراک گذاری اطلاعات را با استفاده از اینترنت فراهم می کند.

به عبارت دیگر، وب مجموعه گسترده ای از اسناد دیجیتال، وب سایت ها، صفحات وب، رسانه ها و غیره است که می توانید با استفاده از مرورگرهای وب مانند Google Chrome، Microsoft Edge، Mozilla Firefox، Safari و غیره به آنها دسترسی داشته باشید.

به طور دقیق‌تر، وب یکی از راه‌هایی است که می‌توانید اطلاعات را از طریق اینترنت به اشتراک بگذارید. سایر موارد عبارتند از ایمیل، پیام های فوری، پروتکل انتقال فایل (FTP) و غیره.

بنابراین، به صورت خلاصه، اینترنت و وب فناوری‌های اساسی هستند که وب‌سایت‌ها بر اساس آن‌ها ساخته شده‌اند.

نرم افزار وب سایت، دامنه و میزبانی وب سایت ها

مجموعه بعدی فناوری هایی که باید بدانید 3 مورد ذکر شده در زیر است:

 • نرم افزار/ کد وب سایت
 • نام دامنه
 • میزبانی وب

اول از همه، یک وب سایت از مجموعه ای از کدها یا زبان های برنامه نویسی ساخته شده است. رایج‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی عبارتند از HTML (زبان نشانه‌گذاری HyperText)، CSS (Cascading Style Sheets)، PHP (Hypertext Preprocessor) و غیره.

با این حال، امروزه اکثر وب سایت ها با سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس (محبوب ترین و قدرتمندترین)، جوملا یا حتی سازندگان وب سایت کاملا میزبانی شده مانند Wix، Jimdo و HubSpot ساخته می شوند.

وردپرس

این پلتفرم ها از کدنویسی نیز استفاده می کنند، اما برای استفاده از آنها لزوماً نیازی به دانستن کدنویسی ندارید. آنها یک رابط کاربر پسند برای غیر کدنویس ها فراهم می کنند و ساخت وب سایت را برای همه امکان پذیر می کنند.

بعدی نام دامنه و میزبانی وب است. آنها 2 مورد ضروری برای ایجاد یک وب سایت هستند. یک وب سایت زمانی کار می کند که این دو چیز با هم کار کنند.

به زبان ساده، نام دامنه نام وب سایت شما است. برای به دست آوردن یک آدرس وب منحصر به فرد، باید نام وب سایت خود را در یک شرکت ثبت دامنه ثبت کنید.

بنابراین، هر وب سایت در اینترنت دارای یک آدرس وب است که موقعیت وب سایت را مشخص می کند. وقتی آدرس وب سایتی را در مرورگر وب خود وارد می کنید، مرورگر در وب حرکت می کند، مکان صفحه درخواستی را پیدا می کند و اطلاعات را برای شما به ارمغان می آورد.

این جایی است که هاست (میزبانی وب) وارد می شود. محل ذخیره سازی که فایل ها و محتوای وب سایت شما در آن ذخیره می شود، میزبانی وب نامیده می شود.

به خدمات میزبانی وب هاست و سرور نیز گفته می شود. دقیقاً، آنها رایانه‌های خاصی هستند که در مکان‌های دورافتاده قرار دارند. آنها از حافظه عظیم و پردازنده های بسیار قدرتمند تشکیل شده اند.

در صفحه بهترین هاست وردپرس، ما بهترین شرکت برای خرید هاست و دامنه را معرفی کرده ایم.

چگونه وب سایت ها اطلاعات را پردازش می کنند و به کاربران خدمات ارائه می دهند؟

در پشت صحنه، وقتی آدرس سایت را در مرورگر وب تایپ می کنید، شروع به جستجوی وب سایت خاص در سروری می کند که در آن قرار دارد.

و سپس، مرورگر وب فایل‌های وب‌سایت و کد HTML را از آن سرور واکشی می‌کند و آنها را به یک صفحه وب دلپذیر قالب‌بندی می‌کند و آن را در پنجره مرورگر نمایش می‌دهد.

وب سایت در مقابل صفحات وب – تفاوت چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد، یک وب سایت مجموعه ای از صفحات وب به هم پیوسته است که تحت یک نام دامنه گروه بندی شده اند. در حالی که یک صفحه وب هر صفحه واحدی در وب سایت است.

وب‌سایت‌ها معمولاً دارای چندین صفحه هستند. برخی از صفحات وب رایج به شرح زیر است:

 • صفحه اصلی – این اولین صفحه ای است که هنگام تایپ نام دامنه وب سایت ظاهر می شود. این شامل اطلاعات کلی اولیه در مورد اینکه وب سایت در مورد چیست و خدماتی که سایت ارائه می دهد است. لینک هایی در صفحه اصلی وجود دارد که شما را به صفحات داخلی با اطلاعات دقیق تر هدایت می کند.
 • صفحه تماس – اکثر وب سایت ها دارای یک صفحه تماس هستند. این روشی را برای کاربران ارائه می دهد تا از طریق فرم تماس با صاحب سایت ارتباط برقرار کنند. یا ممکن است شامل اطلاعات تماس باشد.
 • صفحه درباره ما – حاوی اطلاعات کلی درباره فرد، سازمان یا کسب و کاری است که وب سایت را مدیریت می کند. همچنین ممکن است شامل اطلاعاتی در مورد تاریخچه یا جدول زمانی سفر سازمان باشد.
 • وبلاگ – این صفحه فهرستی از جدیدترین مقالات یا اخبار منتشر شده توسط وب سایت را نشان می دهد. در حالی که برخی از وب سایت ها، وب سایت های وبلاگ کامل هستند. ما تفاوت های وبلاگ و وب سایت را در بخش بعدی زیر توضیح خواهیم داد.

صفحات دیگر ممکن است خدمات، نمونه کارها، گالری ها، توصیفات و غیره باشند.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که برخی از وب سایت ها ممکن است فقط یک صفحه وب داشته باشند. به این گونه وب سایت ها، وب سایت های تک صفحه ای می گویند.

این صفحه ای که هم اکنون شما در سایت ما مشاهده می کنید، یک وب پیج (صفحه وب) است. یعنی زیر مجموعه ای از سایت ما تم فارس.

وبلاگ چیست؟ چه تفاوتی با یک وب سایت دارد؟

وبلاگ نوعی وب سایت است که بر ارائه اطلاعات در مورد موضوعات مختلف متمرکز است. محتوای وبلاگ “پست وبلاگ” نامیده می شود. محتوای وبلاگ به ترتیب زمانی معکوس ظاهر می شود (پست های جدیدتر در بالا ظاهر می شوند).

وبلاگ ها ممکن است اطلاعات کلی، تجربیات، نظرات، انتقادات، پیشنهادات یا واکنش ها را از طریق پست های خود ارائه دهند. یک خواننده می تواند بینشی در مورد آنچه که پست سعی در انتقال آن دارد به دست آورد.

در روزهای اولیه، مردم وبلاگ نویسی را به عنوان یک دفترچه خاطرات شخصی شروع کردند که در آن فعالیت های روزمره زندگی خود را به اشتراک می گذاشتند. با گذشت زمان، وبلاگ نویسی برای به اشتراک گذاری ایده ها در مورد موضوعات مختلف مانند آموزش، مراقبت های بهداشتی، تجارت، تناسب اندام، فناوری، انگیزه و غیره محبوب شده است.

به نظر می رسد که برخی افراد تمایز قائل شدن بین وبلاگ ها و وب سایت ها کمی مشکل دارند. در اینجا مواردی وجود دارد که وبلاگ ها و وب سایت ها را متمایز می کند.

 • وبلاگ ها فقط یک نوع وب سایت هستند. هدف یک وبلاگ ارائه اطلاعات در مورد موضوعات مختلف است. بنابراین، وبلاگ زیر مجموعه ای از وب سایت ها است.
 • وبلاگ ها پویا هستند. این بدان معنی است که آنها اغلب با محتوای جدید به روز می شوند. و کاربران می توانند با افزودن نظرات و غیره با هم تعامل داشته باشند. در حالی که وب سایت ها ممکن است ماهیت ثابت یا پویا داشته باشند (در بخش بعدی توضیح داده خواهد شد).
 • وبلاگ ها می توانند بخش کوچکی از یک وب سایت بزرگ باشند. در بسیاری از وب سایت ها، وبلاگ ها به عنوان بخشی از سایت های بزرگ ظاهر می شوند. به عنوان مثال، وب سایت های تجاری یک صفحه وبلاگ ایجاد می کنند تا به کاربران در مورد محصولات و خدمات خود آموزش دهند.

تفاوت وب سایت های استاتیک و پویا

با توجه به توانایی آنها در تعامل با کاربر، عمدتاً 2 نوع وب سایت وجود دارد.

 • وب سایت های ثابت (ایستا)
 • وب سایت های پویا

وب سایت های ایستا آنهایی هستند که اطلاعات ثابتی دارند و محتوای یکسانی برای نمایش دارند. در حالی که وب سایت های پویا آنهایی هستند که توانایی تغییر محتوای صفحه وب را بر اساس تعامل کاربر دارند.

به عنوان مثال، بیایید وبلاگ خود را themefars.com مثال بزنیم. این یک وب سایت پویا است زیرا شامل یک فرم نظر بعد از هر مقاله است که در آن کاربران می توانند نظر اضافه کنند. پس از تایید، نظر در صفحه نمایش داده می شود.

به طور مشابه، وب سایت فروشگاهی amazon.com نیز یک سایت پویا است. از این سایت می توانید محصولات را مشاهده کنید، به سبد خرید اضافه کنید، پرداخت کنید و چیزهایی را خریداری کنید. همانطور که ادامه می دهید، طرح های مختلف را در هر صفحه خواهید دید.

وب سایت های پویا می توانند صفحات وب را مطابق با رفتار کاربران به روز کنند. این می تواند کاربران را با استفاده از پایگاه داده درگیر کند. پایگاه داده امکان افزودن و حذف اجزای صفحه وب را فراهم می کند.

وب سایت های ایستا حاوی چند صفحه ثابت هستند که فقط اطلاعات را در خود نگه می دارند و هیچ مؤلفه تعاملی ندارند. وب سایت های بروشور، وب سایت های نمونه کار، وب سایت های اطلاعاتی و … نمونه هایی از وب سایت های ثابت هستند.

آنها عمدتاً با زبان های کدنویسی اولیه HTML و CSS ساخته شده اند. در حالی که وب سایت های پویا به زبان های برنامه نویسی پیچیده تری مانند PHP نیاز دارند.

با این حال، شما می توانید وب سایت های استاتیک یا پویا را به راحتی با استفاده از سازندگان وب سایت مانند وردپرس، بدون نیاز به نوشتن کد ایجاد کنید.

آیا برای کسب و کار خود به یک وب سایت نیاز دارید؟

شما اکنون می دانید که یک وب سایت چیست ، و اکنون ممکن است بپرسید که آیا کسب و کار شما نیاز به سایت دارد یا خیر.

صرف نظر از مقیاس کسب و کار شما، امروزه داشتن یک وب سایت بسیار مهم است. ناگفته نماند که بیشتر افراد قبل از خرید هر چیزی تحقیق آنلاین انجام می دهند.

برای شفاف‌تر شدن، در اینجا دلایل اصلی نیاز به یک وب‌سایت برای کسب‌وکارتان را فهرست کرده‌ایم:

 • افزایش دسترسی: وب سایت شما به محصول شما کمک می کند تا به افراد بیشتری دسترسی پیدا کند که می توانند مشتری احتمالی شما باشند.
 • حضور آنلاین: به مشتریان شما امکان می دهد شما را در هر زمان و از هر مکان پیدا کنند. و با آنلاین بودن هر بار، از دست دادن مشتریان به رقبای خود جلوگیری می کنید.
 • اعتبار را افزایش می دهد: حضور آنلاین کسب و کار شما، کسب و کار شما را حرفه ای تر می کند. ضریب اعتماد مشتریان شما را افزایش می دهد.
 • گسترش بازار: وب سایت شما را می توان از سراسر جهان مشاهده کرد. بنابراین، ممکن است مشتریان بالقوه خود را از نقاط مختلف جهان ملاقات کنید.
 • مقرون به صرفه: داشتن یک سایت فروشگاهی در مقایسه با یک فروشگاه واقعی می تواند مقرون به صرفه باشد. هزینه های عملیاتی، دستمزدها، آب و برق و غیره را کاهش می دهد. کاهش چنین هزینه های سربار قیمت محصول شما را کاهش می دهد و در نتیجه فروش شما را افزایش می دهد.
 • تعامل با مشتری: برای مشتریان شما آسان تر خواهد بود که به صورت آنلاین با شما تماس بگیرند، سؤال بپرسند و بازخورد بدهند. ارتباط با کاربران به شما کمک می کند تا محصولات خود را بهبود ببخشید و در نهایت فروش شما را افزایش می دهد.

چگونه یک وب سایت جدید راه اندازی کنیم؟

اکنون که با اهمیت یک وب سایت آشنا شدید، ممکن است برای تجارت خود بخواهید یک سایت راه اندازی کنید.

به لطف سیستم مدیریت محتوای وردپرس امروزه راه اندازی سایت بسیار آسان است.

برای اطلاعات بیشتر، مقاله دیگر ما را با عنوان طراحی سایت با وردپرس بببینید.

همچنین شما می توانید به صفحه سایت آماده مراجعه کنید، در آنجا یک سایت آماده وردپرس با توجه به کسب و کار خود تهیه کنید، و در چند دقیقه حرفه ای ترین سایت ممکن را راه اندازی کنید.

به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم که این مقاله به خوبی پاسخ سوال “سایت چیست” را داده باشد.

4.4/5 - (9 امتیاز)

(3) نظرات کاربران

 1. زهرا گفت:

  با سلام. من میخوام یک سایت برام طراحی بشه اما خیلی حرفه ای نیستم در ارائه مطالب و تولید محتوا و در واقع یک سایت مقدماتی نیاز دارم. در زمینه آموزش فعالیت دارم. میخواستم ببینم هزینه وب سایت چقدره؟

  1. با سلام و احترام
   در لینک زیر میتونید نوع سایت رو انتخاب کنید و بعدش قیمت و تمام اطلاعات لازم رو ببینید.
   در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر هم میتونید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.
   https://themefars.com/services/web-design/

 2. محسن گفت:

  سلام، مطالب شمارو مطالعه کردم بسیار سپاسگذارم برای من تازگی داشت و جالب بود مرسی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *