پایگاه دانش

نحوه محدود کردن دسترسی به سایت با استفاده از .htaccess

محدود کردن دسترسی به سایت با استفاده از .htaccess

اگر در حال حاضر سایت خود را آزمایش می کنید یا آن را در حالت نگهداری قرار داده اید، ممکن است بخواهید دسترسی بازدید کنندگان به آن را محدود کنید. شما می توانید با اضافه کردن دستورات به فایل .htaccess دسترسی کاربران خاص به سایت خود را مسدود کنید.

در این آموزش، دقیقا نحوه انجام این کار را به شما نشان خواهیم داد. اما اول، اجازه دهید نگاهی به پرونده .htaccess بیندازیم!

محدود کردن دسترسی به سایت با استفاده از .htaccess

.htaccess چیست؟

.htaccess مخفف “Hypertext Access” است و یک پرونده پیکربندی است که توسط سرورهای وب مستقر در Apache استفاده می شود تا رفتار سرور را تغییر دهد.

همچنین می توانید از این پرونده برای اهداف دیگری مانند ایجاد گذرواژه برای سایت خود، تغییر منطقه زمانی سایت خود، ایجاد صفحه خطای سفارشی،  تغییر مسیر و … استفاده کنید. فقط کافی است چند دستور را به فایل .htaccess اضافه کنید تا این اتفاق بیفتد.

محدود کردن دسترسی به سایت با .htaccess

از آنجا که یک محدودیت کامل در مورد آدرس IP اعمال می شود، برای اینکه خودتان بتوانید به سایت دسترسی داشته باشید، باید آدرس IP خود را با استفاده از ابزاری مانند What IP My Address شناسایی کنید و یک استثنا ایجاد کنید.

مطمئن شوید که آدرس IP شما، استاتیک است، در غیر این صورت باید به صورت مکرر  آن را در پرونده .htaccess تغییر دهید.

شما باید وارد هاست خود شوید و فایل htaccess را در حالت ویرایش قرار دهید (این فایل به صورت پیشفرض مخفی می باشد، اگر نمی توانید آن را پیدا کنید، مقاله ما را در مورد نمایش فایل htaccess ببینید)

بعد از بازکردن فایل htaccess برای مسدود کردن تمام دسترسی ها کد زیر را به ابتدای فایل اضافه کنید.

order allow,deny

deny from all

allow from IP

برای ایجاد استثنا به جای IP ، آدرس IP خود را وارد کنید. (مانند 192.15.41.0)

اکنون، اگر می خواهید همه آدرس های IP دسترسی داشته باشند اما دسترسی یک آدرس خاص را محدود کنید، می توانید از کد زیر استفاده کنید:

order allow,deny

deny from UndesiredIP

allow from all

در اینجا، مانند مثال قبلی، باید آدرس IP مورد نظر برای محدود کردن را با UndesiredIP جایگزین کنید. برای اعمال تغییرات، فایل .htaccess را ذخیره کنید.

همچنین اگر می خواهید دسترسی به کشورهای خاص را مسدود کنید، مقاله مسدود کردن دسترسی بازدید کنندگان کشورهای خاص به سایت را ببینید.

سخن پایانی

حالا شما نحوه محدودکردن IP های خاص به سایت با استفاده از .htaccess را یاد گرفتید. اما فراموش نکنید که در صورت بستن دسترسی تمام کاربران، IP خود را به عنوان استثنا قرار دهید. همچنین فایل htaccess اجازه انجام کارهای بیشتری را به شما می دهد و پیشنهاد می کنیم حتما مقاله کامل ما را در مورد فایل htaccess ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *