آموزش وردپرس, سئو وردپرس

آموزش فعال کردن فشرده سازی Gzip برای افزایش سرعت سایت

فعال کردن فشرده سازی Gzip

آیا می خواهید سایت خود را سریعتر کنید، رتبه بندی سئو را افزایش داده و ترافیک بیشتری جذب کنید؟ شما می توانید این کار را با فشرده سازی پرونده های سایت خود با استفاده از فشرده سازی GZIP انجام دهید. اینگونه وب سایت شما فضای کمتری خواهد گرفت و سرعت سایت شما بهبود خواهد یافت. در ادامه ما نحوه فعال کردن Gzip برای افزایش سرعت سایت را توضیح می دهیم.

فعال کردن فشرده سازی Gzip

فشرده سازی GZIP چیست؟

GZIP Compression روشی رایج است که برای کاهش اندازه فایل های وب استفاده می شود: از جمله HTML ، CSS ، PHP و JavaScript. به این ترتیب، سرعت سایت شما بهبود می یابد، زیرا بازدید کنندگان داده های فشرده شده را به جای فایل های با اندازه کامل بارگیری می کنند.

علاوه بر اینها، زمان بارگذاری صفحه یکی از عوامل مهم رتبه بندی گوگل است و هر چه سرعت سایت شما سریعتر باشد، رتبه شما بالاتر می رود.

با توجه به مزایای فشرده سازی GZIP ، بررسی اینکه سایت شما آن را فعال کرده است یا خیر، مهم است. برای این کار می توانید از ابزار بررسی فشرده سازی GZIP استفاده کنید.

اگر GZIP در سایت شما قبلاً فعال شده باشد، ابزار اندازه قبل و بعد از بهینه سازی را به شما نشان می دهد. اما اگر اینگونه نباشد، یک پیام خطا ظاهر می شود.

چگونه می توان فشرده سازی GZIP را فعال کرد؟

دو روش برای فعال سازی فشرده سازی GZIP وجود دارد: اصلاح فایل htaccess یا استفاده از افزونه وردپرس، مانند افزونه WP Rocket. که ما در ادامه هر دو راه را برای شما توضیح می دهیم.

فعال سازی فشرده سازی GZIP با افزونه وردپرس

ساده ترین روش برای فعال سازی GZIP Compression در سایت وردپرس ، نصب افزونه است. بسیار ساده تر و ایمن تر از تغییر فایل .htaccess خواهد بود.

بسیاری از افزونه ها برای این کار در دسترس هستند، اما ما این 3 افزونه را بر اساس ویژگی ها و سهولت استفاده آنها تفکیک کرده ایم:

  • افزونه WP Rocket : راکت یکی از محبوب ترین افزونه های وردپرس است که تقریبا برای هر سایتی لازم است و تمامی سایت های معروف از آن استفاده می کنند. این افزونه علاوه بر فعال کردن فشرده سازی GZIP برای شما، با امکانات دیگر خود کمک می کند تا 80 درصد سرعت سایت خود را افزایش دهید.
  • WP-Optimize : این افزونه رایگان با ارائه چندین ویژگی در یک افزونه برای تقویت عملکرد وب سایت شما بسیار مناسب است. این افزونه کش و فشرده سازی GZIP را فعال می کند. علاوه بر آن، فایلهای غیر ضروری را در وب سایت شما پاک می کند. این ابزار حتی می تواند تصاویر را بهینه کند تا فضای بیشتری را خالی کند!
  • WP Fastest Cache : افزونه WP Fastest Cache قدرت حافظه کش خود را با فشرده سازی GZIP ترکیب می کند تا صفحه شما سریع و سبک تر شود. این ابزار همچنین می تواند به صورت خودکار ایموجی ها را غیرفعال کرده و تک تک پست ها را بهینه کند.

از آنجا که این افزونه ها می توانند خیلی کارهای بیشتری از فعال کردن  GZIP Compression در سایت شما انجام دهند، پیشنهاد می کنیم آنها را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما مناسب تر است.

افزودن کد به پرونده .htaccess

این روش کاملاً فنی است، بنابراین برای کاربران پیشرفته مناسب تر است. با این حال، هر کسی می تواند این کار را انجام دهد تا زمانی که با احتیاط عمل کند.

وارد روت اصلی سایت خود شوید و فایل htaccess را در حالت ویرایش قرار دهید. ( این فایل به صورت پیش فرض مخفی می باشد، اگر نحوه نمایش دادن آن را نمی دانید مقاله ما را در مورد فایل htaccess ببینید.

حالا کد زیر را به انتهای آن اضافه کنید:

<IfModule mod_deflate.c>

AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain

AddOutputFilterByType DEFLATE text/html

AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml

AddOutputFilterByType DEFLATE text/css

AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript

</IfModule>

حالا ، اگر دوباره از ابزار Check GZIP Compression که در بالا معرفی کردیم استفاده کنید، نتایج باید به صورت زیر باشد:

فعال کردن Gzip

همانطور که در بالا هم می بینید، فشرده سازی GZIP اندازه صفحات شما را کاهش می دهد و به سایت شما سرعت می بخشد. در نتیجه، بازدید کنندگان تجربه کاربری خوبی خواهند داشت و سایت شما می تواند در صفحه نتایج جستجو رتبه بسیار خوبی کسب کند. همچنین ممکن است بخواهید مقاله ما را در مورد نحوه بهینه سازی تصاویر در وردپرس ببینید.

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *