آموزش وردپرس

تفاوت دسته ها و برچسب ها در وردپرس و آموزش استفاده صحیح برای سئو

تفاوت دسته ها و برچسب ها در وردپرس

شما با استفاده از برچسب ها و دسته ها به کسانی که وارد سایت شما می شوند کمک می کنید تا به راحتی مطالب دلخواه و موردعلاقه خود را پیدا کنند و در سایت شما سردرگم نشوند! اما وبمستران و افراد زیادی هستند که هنوز نحوه استفاده صحیح از برچسب ها و دسته ها را نمی دانند و به صورت غیر استاندارد از تعداد زیادی برچسب و دسته در سایت خود استفاده می کنند. در این مقاله تفاوت دسته ها و برچسب ها در وردپرس و همچنین نحوه استفاده صحیح از آنها برای سئو سایت را برای شما توضیح می دهیم.

تفاوت دسته ها و برچسب ها در وردپرس

دسته و برچسب وردپرس چیست؟

شما با استفاده از دسته ها و برچسب ها می توانید مطالب سایت خود را گروهبندی کنید! که گروهبندی استاندارد می تواند در افزایش سئو سایت شما تاثیرات بسیار مهمی داشته باشد.

در حال حاضر بازاریابی محتوا یکی از مهم ترین کارهایی است که هر فردی می تواند برای سایت خود انجام دهد چون به وسیله مطالب می توان کاربران را به سایت خود جذب کرد.

اما ما چطور کاربران را در سایت خود نگه داریم و به آنها کمک کنیم تا علایق و یا نتیجه دلخواه خود را در سایت پیدا کنند؟

خب مطمنا شما در سایت خود در طول زمان ممکن است صدها و یا هزاران مطلب منتشر کنید. شما می توانید به وسیله برچسب ها و دسته بندی ها یک ساختار مرتب در سایت خود ایجاد کنید، تا کاربران بعد از اینکه مطلبی را در سایت شما مطالعه کردند به راحتی بتوانند با کلیک بر روی یک دسته یا برچسب خاص تمام مطالب در آن زمینه را ببینند.

به عنوان مثال شما در سایت ما در دسته قالب وردپرس می توانید تمام قالب وردپرس هایی که در سایت منتشر شده است را ببینید و یا اگر می خواهید افزونه ها را ببینید می توانید به دسته افزونه وردپرس مراجعه کنید.

تفاوت بین دسته ها و برچسب ها در وردپرس چسیت؟

اولین تفاوت دسته بندی ها و برچسب ها این است که در آدرس دسته ها از Category و در آدرس برچسب ها از عبارت tag استفاده می شود.

ما با استفاده از دسته ها مطالب را در گروهبندی های منظم قرار می دهیم و با استفاده از برچسب ها این کار را به صورت دقیق تر انجام می دهیم.

بنابراین در حالت کلی میتوان گفت که:

  • از دسته بندی وردپرس میتوان به عنوان گروه بندی مطالب در سطح گسترده ای استفاده کرد.
  • از برچسب وردپرس میتوان به عنوان گروه بندی مطالب در سطح دقیق‌تر استفاده کرد.

برای درک بهتر این موضوع به مثال های پایین توجه کنید:

فرض کنید شما یک سایت ورزشی در مورد تمام رشته ها دارید، در این سایت شما  فوتبال، والیبال، بستکتبال و … را می توانید به عنوان دسته های سایت خود تنظیم کنید.

همچنین در هر مطلب سایت خود می توانید با توجه به موضوع آن مطلب از برچسب هایی استفاده کنید. به عنوان مثال اگر موضوع مقاله شما در مورد فوتبال و لیگ کشور خاصی می باشد در برچسب ها می توانید از لیگ برتر ایران ، لالیگا، بوندسلیگا و … استفاده کنید.

یا اگر مطلب در مورد تیم خاصی می باشد می توانید از برچسب هایی با اسم تیم ها مانند استقلال، پرسپولیس، رئال مادرید، بارسلونا و … استفاده کنید.

مثلا اگر موضوع مطلب در مورد بازیکن خاصی می باشد می توانید در برچسب ها از اسم آن بازیکن استفاده کنید.

اینگونه شما به کاربران کمک می کنید تا مطالب مورد علاقه خود را به راحتی پیدا و دنبال کنند.

نحوه استفاده صحیح از برچسب ها و دسته ها

در استفاده کردن از برچسب ها و دسته ها کاربران اشتباهات رایجی را انجام می دهند، که شما می توانید با رعایت آنها به بهبود سئو سایت خود کمک کنید.

  • برخی از کاربران در هر نوشته خود از 50 برچسب استفاده می کنند و یا اینکه برای یک دسته تعداد زیادی زیر دسته در نظر می گیرند و تقریبا همه آنها با یک موضوع هستند و تکراری!

کاربران فکر می کنند که استفاده زیاد از دسته ها و برچسب ها مفید است اما کاملا برعکس این کارها می تواند تاثیر های منفی را برای سئو سایت داشته باشد.

سعی کنید در مقالات خود حداکثر از 7 برچسب استفاده کنید.

  • بسیار پیش می آِید که کاربران هم در دسته ها و هم برچسب ها از یک کلمه کلیدی استفاده می کنند، به عنوان مثال آنها هم در دسته ها و هم در برچسب ها قالب وردپرس ایجاد کرده اند، با این تفاوت که فقط آدرس آنها متفاوت است!

این کار باعث ایجاد صفحات تکراری در سایت شما می شود!

در این صورت تکرار محتوا برای گوگل در نظر گرفته میشود، ( چند صفحه با محتوا یکسان اما با آدرسی مختلف) که در سئو سایت تاثیر بسیار منفی خواهد گذاشت.

  • افراد زیادی دقیقا عنوان مطلب را برای برچسب ها هم در نظر می گیرند! که این مورد هم می تواند باعث ایجاد صفحات تکراری در سایت شما شود!
  • مورد بعدی استفاده از برچسب مترادف در یک نوشته می باشد که در این صورت هم باعث ایجاد صفحات تکراری در سایت خواهید شد.

به عنوان مثال شما در برچسب ها نباید هم از پوسته وردپرس و هم تم وردپرس استفاده کنید!

  • بسیار پیش می آید که کاربران در زیر دسته های خود از پوسته وردپرس، قالب وردپرس و هم تم وردپرس استفاده می کنند، در حالی که هر سه یک معنی را می دهند و نیازی به ایجاد هر سه نیست!

خب به پایان این مقاله رسیدیم، امیدوارم به صورت دقیق تفاوت دسته ها و برچسب ها در وردپرس را درک کرده باشید و با استفاده اصولی از آنها بتوانید به رشد سایت خود کمک کنید. همچنین می توانید برای رشد و سئو سایت خود آموزش انتخاب کلمات کلیدی مناسب در وردپرس را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *