پایگاه دانش

فرمت عکس AVIF چیست؟

فرمت عکس AVIF چیست؟

فرمت تصویر AV1 (AVIF) یک فرمت تصویر بهینه شده جدید و منبع باز و بدون حق امتیاز است که از هر کدک تصویری پشتیبانی می کند. یک تصویر AVIF اندازه فایل را در مقایسه با JPEG، PNG و WebP کاهش می دهد و در حال حاضر در Google Chrome، Firefox و Android پشتیبانی می شود.

فرمت عکس AVIF چیست؟

AVIF فرمت تصویر ثابتی است که از استخراج فریم‌های کلیدی فرمت ویدیویی AV1 ایجاد شده است که توسط Alliance for Open Media (AOMedia) با همکاری Google، Cisco و Xiph.org توسعه یافته است. این فناوری جدید مورد تحسین بسیاری قرار گرفته است، زیرا Netflix ادعا می کند که فرمت تصویر AVIF بسیار برتر از فرمت های تصویر JPEG، PNG و حتی جدیدتر WebP برای نسبت کیفیت تصویر به اندازه فایل فشرده است. با توجه به وجود JPEG برای چندین دهه، مطمئناً زمان برای جایگزینی پیشرفته جدید فرا رسیده است که AVIF را به یک توسعه واقعاً هیجان انگیز با پتانسیل پذیرش گسترده تبدیل می کند.

فرمت تصویر AVIF از ویژگی های زیر پشتیبانی می کند:

  • محدوده دینامیکی بالا
  • عمق رنگ 8، 10، 12 بیت
  • فشرده سازی بدون اتلاف
  • فشرده سازی با اتلاف
  • تک رنگ (آلفا/عمق) یا چند مولفه
  • هر فضای رنگی از جمله: طیف رنگی گسترده، پروفایل های ISO/IEC CICP و ICC
  • 4:2:0, 4:2:2, 4:4:4 زیر نمونه برداری رنگی
  • Film grain

AVIF در مقابل JPEG و WebP

فرمت عکس AVIF در مقایسه با فرمت JPEG و حتی WebP – فرمت تصویر گوگل، کاهش قابل توجهی از اندازه فایل را برای تصاویر با اتلاف ارائه می دهد.

یک تصویر با اتلاف، زمانی است که داده های غیر ضروری از فایل تصویر اصلی حذف می شود تا اندازه داده کاهش یابد، اما این روند غیرقابل برگشت است. (کاهش اندازه فایل می تواند زمان بارگذاری وب سایت شما را سرعت بخشد، رتبه بندی سئو شما را بهبود بخشد و نرخ پرش شما را کاهش دهد.)

به طور متوسط ​​50% صرفه جویی با استفاده از یک تصویر AVIF در مقایسه با یک تصویر JPEG و 20% صرفه جویی در مقایسه با تصاویر WebP وجود دارد.

AVIF در مقابل JPEG و WebP

کدام مرورگرها در حال حاضر از فرمت AVIF پشتیبانی می کنند؟

از اکتبر 2021، پشتیبانی از فرمت فایل تصویری AVIF در نسخه‌های Google Chrome 85 و Firefox 93 معرفی شد. اگر مرورگر شما در حال حاضر روی یک نسخه جدیدتر از یکی از اینها باشد، از آن نیز پشتیبانی می شود. در زمان نگارش این مقاله، مایکروسافت اج در حال حاضر پشتیبانی نمی‌شود، اما از آنجایی که مایکروسافت اج جدید از همان موتور کرومیوم استفاده می‌کند، زمان زیادی نمی‌گذرد تا پشتیبانی عرضه شود.

با این حال، اگر کاربر مایکروسافت هستید، افزونه AV1 Extension برای دانلود در Microsoft Store وجود دارد. این قابلیت در دستگاه های ویندوز 10 و در صورت نصب Edge پشتیبانی می کند.

Safari – مرورگری که اغلب در دستگاه‌های اپل مانند آیفون استفاده می‌شود – در حال حاضر از AVIF پشتیبانی نمی‌کند و اگرچه 10 سال طول کشید تا پشتیبانی WebP را اضافه کنند، من پیش‌بینی می‌کنم که این بار بسیار سریع‌تر باشد زیرا آنها عضوی از گروه AOMedia هستند که AV1 را ایجاد کرد.

نحوه ایجاد فایل های AVIF

برای تبدیل تصاویر موجود به تصاویر با فرمت AVIF، ما Squoosh را توصیه می کنم، که یک برنامه وب فشرده سازی تصویر است که توسط تیم Google Chrome Labs توسعه یافته است. گزینه های دیگر شامل GIMP و Microsoft Paint هستند که هر دو از AVIF در آخرین نسخه های خود پشتیبانی می کنند.

آیا AVIF بدون اتلاف است؟

بله، فرمت عکس AVIF بدون اتلاف است، به این معنی که اندازه فایل فشرده شده است، اما کیفیت تصویر همچنان ثابت است. با این حال، انجام برخی مقایسه‌های آزمایشی در حالت AVIF بدون تلفات خیلی خوب نیست. WebP و حتی PNG در اندازه بایت از تصویر AVIF بدون اتلاف بهتر عمل کردند.

آیا AVIF منبع باز است؟

فرمت تصویر AVIF منبع باز است و دارای یک مدل مجوز بدون حق امتیاز است که مانع پذیرش در پروژه های منبع باز نمی شود. فرمت فایل AV1 توسط Alliance for Open Media (AOMedia) با همکاری Google، Cisco و بنیاد Xiph.org توسعه یافته است.

به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم که پاسخ سوال فرمت عکس AVIF چیست؟ را گرفته باشید. همچنین ممکن است بخواهید مقاله دیگر ما را در مورد فشرده سازی عکس با اتلاف در مقابل بدون اتلاف را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *