آموزش ووکامرس, سئو وردپرس, ووکامرس

سئو ووکامرس: راهنمای قطعی برای فروشگاه آنلاین شما

سئو ووکامرس

ووکامرس یکی از بهترین افزونه های تجارت الکترونیک برای سایت های وردپرسی است. اما مانند وب سایت شما، ویترین فروشگاه شما باید در دسترس موتورهای جستجو باشد و این به معنای صرف زمان برای بهینه سازی هر صفحه و محصول است. بدون بهینه سازی فروشگاه خود، نمی توانید فروش داشته باشید. این راهنمای سئو ووکامرس آماده شده است، تا به شما کمک کند فروشگاه خود را به طور یکسان مورد توجه موتورهای جستجو و مشتریان قرار دهید.

سئو ووکامرس

آیا ووکامرس سئو دوستانه است؟

بله، ووکامرس سئو دوستانه است. از آنجایی که ووکامرس یک افزونه در وردپرس است، کاملاً برای سئو مناسب است. این بدان معناست که به شما کمک می کند تا فروشگاه خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید تا محصولات شما را پیدا کنند و مشتریان را به سایت شما هدایت کنند.

خود وردپرس بهینه سازی سایت را از همان ابتدا آسان می کند. و از آنجایی که ووکامرس یک افزونه است که در سیستم وردپرس کار می کند، از همان ابزارها برای کمک به بهینه سازی استفاده می کند:

 • تصاویر
 • فراداده
 • توضیحات
 • ساختار ناوبری
 • ساختار پیوند داخلی
 • توضیحات محصول
 • و …

در ادامه نکات لازم برای سئو ووکامرس را بیان می کنیم.

راهنمای 10 مرحله ای سئو ووکامرس

سئو می تواند فوق العاده فنی باشد، اما این بدان معنا نیست که باید سخت باشد. وردپرس و ووکامرس تلاش می کنند تا اجرای روش های سئو مدرن را آسان کنند. این راهنمای سئو ووکامرس به شما کمک می کند تا فروشگاه های خود را به سرعت بهینه کنید تا بتوانید روی کمک به مشتریان تمرکز کنید و فروش بیشتری داشته باشید.

1. همیشه ابتدا تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید

تحقیق کلمات کلیدی پایه و اساس هر استراتژی سئو ووکامرس است. کلمات کلیدی مناسب می توانند پیدا کردن سایت شما را برای مشتریان آسان تر کنند و این احتمال را افزایش می دهند که موتورهای جستجو آنها را به سمت بهترین محصولات فروشگاه شما هدایت کنند.

همچنین زمانی که شروع به جستجوی کلمات کلیدی می کنید، خواهید دید که افراد واقعاً چه چیزی را جستجو می کنند و می توانید بر اساس نتایج، تصمیمات آگاهانه ای در مورد استراتژی سئو خود بگیرید.

بنابراین، چگونه شروع به تحقیق در مورد کلمات کلیدی کنید؟ ابزارهای زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند بهترین کلمات کلیدی را برای فروشگاه خود پیدا کنید.

ابزارهای رایگان:

 • Google Trends
 • Google Search Console
 • Google Search Suggestions
 • Amazon Search suggestions

ابزارهای پولی:

 • Moz
 • SEMRush
 • Ahrefs

جستجوی خود را با عبارات گسترده ای مانند جایگاه شرکت یا دسته بندی محصولات خود شروع کنید. سپس، به آنچه رقبای شما برای رتبه بندی آنلاین استفاده می کنند، نگاه کنید. از این نتایج برای راهنمایی انتخاب خود استفاده کنید و ببینید چه کلمات کلیدی با محصولاتی که در وب سایت خود می فروشید بیشترین معنا را دارند. به یاد داشته باشید، تحقیق کلمات کلیدی برای همیشه انجام نمی شود. این مهم است که به آزمایش و تکرار ادامه دهید تا ببینید چه کلمات کلیدی بیشتر در بین مخاطبان شما طنین انداز می شود.

2. دسته بندی محصولات، عناوین، توضیحات و متن جایگزین تصویر خود را بهینه کنید

وقتی مشتریان محصولی را به صورت آنلاین جستجو می‌کنند، موتور جستجو نسخه‌های فهرست‌بندی‌شده سایت‌هایی را که قبلاً خزیده شده‌اند را بررسی می‌کند تا سایت‌هایی را پیدا کند و در میان برترین‌ها قرار دهد. در حالی که موتور جستجو در حال خزیدن است، گزینه هایی با دسته بندی محصولات، عناوین، توضیحات و تصاویر متناسب با پارامترهای جستجو را پیدا می کند. شما می توانید تمام این جنبه های فروشگاه ووکامرس خود را بهینه سازی کنید تا صفحات و محصولات خود را با استفاده از کلمات کلیدی که در طول تحقیق کلمات کلیدی خود پیدا کرده اید برای موتورهای جستجو قابل مشاهده تر کنید.

گفته می‌شود، فقط از کلمات کلیدی در جایی استفاده کنید که به طور طبیعی باید استفاده شود. آخرین کاری که می‌خواهید انجام دهید این است که یک کلمه کلیدی را به عنوان کلمه اصلی برگزینید و بیشتر از آن استفاده کنید.

دسته بندی محصولات

دسته بندی محصولات خود را به عنوان یک ابزار سازمانی در نظر بگیرید. آنها کمک می کنند تا محصولات شما را به انتخاب های قابل مدیریت و جستجو تقسیم کنند. مشتریان شما می‌توانند جستجوی خود را در سایت شما به دسته‌هایی که بیشتر به آن‌ها علاقه دارند محدود کنند. این دسته‌ها باید کلی باشند. برای مثال، اگر لباس می‌فروشید، دسته‌بندی‌هایی را بر اساس نوع لباس ایجاد کنید، مانند تی‌شرت، پیراهن، شلوار. اگر کالاهای خانگی می فروشید، دسته ها را بر اساس اتاق یا کارکرد تقسیم کنید. اگر احساس می کنید گیر کرده اید می توانید از وب سایت های رقبا برای راهنمایی استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که صفحات فرود دسته شما احتمالاً بیشتر از محصولات جداگانه در صفحات نتایج موتور جستجو ظاهر می شوند و همچنین دسته ها در پیمایش شما لینک داده می شوند. به همین دلیل مهم است که مطمئن شوید دسته بندی های شما برای مشتریان منطقی است و آنها به سادگی می توانند دسته موردنظر خود را پیدا کنند.

برای به روز رسانی دسته بندی محصولات خود در ووکامرس:

 • به صفحه محصولات » دسته ها بروید.
 • از آنجا، دستورالعمل‌ها را برای ایجاد یا به‌روزرسانی دسته‌بندی محصول دنبال کنید.

توجه: در اکثر فروشگاه ها تمرکز شما باید بر روی صفحه دسته بندی محصولات باشد.

عنوان محصول

عناوین محصول شما به مشتریان می گویند که آنها به چه چیزی نگاه می کنند، به این معنی که آنها باید خاص تر از دسته های محصول شما باشند. وقتی صحبت از ایجاد عناوین محصول می شود، بهینه سازی کلمات کلیدی نیز مهم است. همیشه نشان دادن محصول را در اولویت قرار دهید و عنوان محصول خود را برای کلمات کلیدی که بیشترین معنا را برای مخاطبان مورد نظر شما دارند بهینه کنید. همچنین مهم است که کلمات کلیدی را زیاد طولانی نکنید.

برای به روز رسانی عناوین محصولات خود در ووکامرس:

 • در پیشخوان خود به قسمت محصولات بروید.
 • محصولی را که می خواهید ویرایش کنید انتخاب کنید.
 • عنوان جدید خود را در کادر عنوان وارد کنید.
 • روی دکمه بروزرسانی کلیک کنید.

توضیحات محصول

یک توضیح خوب محصول می تواند مردم را متقاعد کند که محصولات شما را بخرند. برای هر یک از محصولات خود توضیحات منحصر به فردی بنویسید، حتی اگر مشابه باشند. تا زمانی که هنوز ویژگی ها و مزایای خود محصولات را توضیح می دهید، در نوشتن این توضیحات خلاق باشید. سعی کنید کلمات کلیدی را به طور طبیعی وارد کنید. موتورهای جستجو توضیحات شما را به عنوان محتوای منحصر به فرد می بینند و بهینه سازی آن توضیحات با کلمات کلیدی به شما کمک می کند تا در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) رتبه بالاتری داشته باشید.

برای به روز رسانی توضیحات محصول خود در ووکامرس:

 • در پیشخوان خود به قسمت محصولات بروید و محصولی را که می خواهید ویرایش کنید جستجو کنید.
 • روی ویرایش کلیک کنید.
 • از آنجا، به سادگی توضیحات محصول را در کادر متن تغییر دهید.

متن جایگزین تصویر

متن جایگزین تصویر نه تنها می‌تواند تصاویر را برای خزنده‌های وب آسان‌تر کند و توصیفی از تصاویری را که با محصولات شما همراستا باشد ارائه می‌کند، بلکه متن جایگزین می‌تواند سایت شما را برای مشتریان کم بینا در دسترس‌تر کند. متن تصویر جایگزین به لطف نرم افزار کمکی به کاربرانی که دارای اختلال بینایی هستند، اجازه می دهد تا کلمات توصیفی را با صدای بلند بخوانند. مطابقت دادن سایت شما با استانداردهایی که کاربران کم بینا را در ذهن نگه می دارد، تنها یک دلیل دیگر است که چرا باید برای هر تصویری که پست می کنید، توضیحاتی مبتنی بر متن ایجاد کنید. اگر می توانید، کلمات کلیدی مرتبط را در آن توضیحات بگنجانید. اگر تصویر بارگیری نشود، متن جایگزین به مشتریان می گوید که قرار است به چه چیزی نگاه کنند.

برای افزودن متن جایگزین به تصاویر در ووکامرس:

 • در منوی پیشخوان خود به رسانه بروید.
 • تصویر خود را انتخاب کنید و صفحه ویرایش تصویر ظاهر می شود.
 • متن جایگزین خود را در جعبه متن جایگزین اضافه کنید.

3. از محتوای تکراری خودداری کنید

اجتناب از محتوای تکراری برای سئو ووکامرس بسیار مهم است. بنابراین، محتوای تکراری چیست؟ این محتوایی است که در بیش از یک مکان در وب سایت شما ظاهر می شود. در حالی که به اندازه کافی بی ضرر به نظر می رسد، به خصوص اگر فقط توضیحاتی را که قبلاً نوشته اید تغییر کاربری دهید، می تواند به طور چشمگیری به سئو سایت شما آسیب برساند. چرا؟ زیرا گوگل و سایر موتورهای جستجو دوست دارند محتوای منحصر به فرد را ببینند. اگر آنها تارهای تکراری را در سایت شما ردیابی کنند، آن تارها به عنوان محتوای منحصر به فرد به حساب نمی آیند و کلمات کلیدی موجود در آنها بر عملکرد سایت شما تأثیر نمی گذارد.

محتوای تکراری می‌تواند در مکان‌هایی مانند:

 • توضیحات محصول
 • دسته بندی ها
 • فیلترهای صفحه
 • عناوین محصولات

متأسفانه، مشکلات محتوای تکراری ممکن است حتی زمانی که مراقب باشید از آن اجتناب کنید، رخ دهد. وردپرس و ووکامرس این را می دانند و چند راه حل ساده برای کمک به شما برای مقابله با محتوای تکراری بدون نیاز به حذف کامل آن از سایت ایجاد کرده اند. این شامل:

 • ریدایرکت ها: ریدایرکت های 301 به سایت شما اجازه می دهد تا به طور خودکار بازدیدکنندگان را از یک صفحه در وب سایت شما به صفحه دیگر ارسال کند. این به طور موثر به شما امکان می دهد ترافیک را از یک URL قدیمی تر و “بازنشسته” هدایت کنید و کاربران را به طور دائم به URL جدیدی هدایت کنید که نیازهای جستجوی آنها را برآورده می کند. کاربران نمی توانند صفحه ای را که آنها را از آن هدایت می کنید، ببینند.
  • به عنوان مثال، ممکن است در ابتدا یک صفحه دسته بندی محصول در یک فروشگاه اینترنتی برای “کلاه های بافتنی” داشته باشید، اما پس از آن تصمیم گرفتید که آنها را “کلاه” بنامید زیرا این اصطلاح در بین مخاطبان شما محبوب تر است.

آدرس قدیمی: https://yoursite.com/knitted-caps/

آدرس جدید: تغییر مسیر 301 / https://yoursite.com/caps/

تغییر مسیرها همچنین برای موارد تکراری HTTP و HTTPS ایده‌آل هستند و به سایت اجازه می‌دهند تا کاربران را به‌طور خودکار به صفحه امن هدایت کند.

 • تگ‌های Noindex: تگ های Noindex ( <meta name=”robots” content=”noindex”> ) نوعی کد HTML هستند که می توانید در ساختار کد صفحه وارد کنید. برچسب ها به موتورهای جستجو می گویند که آن صفحات را برای عملکرد موتور جستجو خزیده یا فهرست نکنند. این بدان معنی است که محتوای تکراری پرچم گذاری نمی شود و رتبه سایت آسیب نخواهد دید. این تگ ها برای صفحاتی که در حال حاضر ترافیک قابل توجهی مشاهده نمی کنند بهترین هستند.
 • تگ‌های canonical: تگ‌های متعارف (<link rel=”canonical” href=”[insert link]” /> ) به شما امکان می‌دهد صفحات خاصی را برای موتورهای جستجو اولویت‌بندی کنید، که نشان می‌دهد کدام یک باید اولویت داشته باشند و تا حد زیادی می‌توانند توسط ربات‌هایی که اسکن می‌کنند رد شوند. صفحه برای کلمات کلیدی و محتوا. با این حال، تگ های متعارف ممکن است کمی مشکل باشند. اگر گوگل فکر می کند که شما از آنها به اشتباه استفاده می کنید، برچسب های متعارف را نادیده می گیرد.
  • اگر چندین صفحه برای یک محصول در رنگ‌های مختلف ارائه می‌شود، اما نمی‌خواهید که با محتوای تکراری اشتباه گرفته شوند، می‌تواند به کارتان بیاید.

ایجاد محتوای منحصر به فرد در هنگام تلاش برای اجرای یک استراتژی سئو ووکامرس جامد کلیدی است. اگر محتوای تکراری دارید، این روش‌ها باعث می‌شوند که از علامت‌گذاری توسط موتورهای جستجو برای شما راحت‌تر شده و محتوای شما به اهداف سئوی شما آسیب نرساند.

4. بهترین افزونه های سئو را برای ووکامرس انتخاب کنید

اگرچه ووکامرس از نظر فنی یک افزونه وردپرس است، اما چند افزونه اضافی مخصوص سئو وجود دارد که می‌توانید برای افزایش عملکرد بیشتر نصب کنید و مطمئن شوید که فروشگاه شما در مسیر درست قرار دارد. حتی بهتر از آن، این پلاگین ها می توانند به شما در بهبود سئو در بقیه وب سایت خود به طور همزمان کمک کنند.

Yoast

افزونه Yoast SEO محبوب ترین و متداول ترین افزونه سئو است. این سایت شما را برای خوانایی، کلمات کلیدی، لینک های ورودی و خروجی اسکن می کند و به شما ایده هایی برای بهبود هر صفحه می دهد.

Rank Math

Rank Math با اجرای تجزیه و تحلیل با فشار دادن یک دکمه و دادن توانایی تشخیص خطاها و شناسایی راه های بهبود سریع، حدس و گمان های زیادی را از سئو داخلی و فنی خارج می کند. شما می توانید لیست های گوگل را برای سایت خود کنترل کنید، تنظیمات را از سایر افزونه های سئو ادغام کنید و عملکرد کلی سایت و صفحات جداگانه خود را مشاهده کنید. ویژگی ردیابی با کاربری آسان آن به شما امکان می دهد نرخ کلیک، نرخ تبدیل و سایر داده های ضروری را با فشار یک دکمه مشاهده کنید.

All in One SEO (AIOSEO)

AIOSEO به شما امکان دسترسی به ابزارهایی را می دهد که برای بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجوی مختلف، تجزیه و تحلیل عملکرد فعلی صفحات خاص در فروشگاه ووکامرس خود و همچنین وب سایت به طور کلی و بهینه سازی سریع صفحات تک محصولی نیاز دارید. این سیستم به طور هدفمند با در نظر گرفتن ووکامرس ساخته شده است، اما از آنجا که با بقیه وب سایت شما یکپارچه ادغام می شود، یک ابزار کل سایت دریافت خواهید کرد که افزایش عملکرد را آسان تر می کند.

5. ناوبری سایت را ساده کنید

اگر تا به حال از یک فروشگاه خرده فروشی بازدید کرده اید که بیش از حد شلوغ یا نامنظم بوده است، می توانید اهمیت دسترسی آسان مشتریان به محصولات مورد نظرشان را درک کنید. اگرچه فروشگاه‌های ووکامرس مجازی هستند، اما همچنان باید به راحتی در آنها حرکت کنید. ناوبری ساده با منوهای بصری و صفحه نمایش محصولات، افراد را تشویق می کند تا زمان بیشتری را در سایت شما بگذرانند. هر چه مشتریان زمان بیشتری را صرف تماشای محصولات کنند، رتبه سایت بهتر می شود.

هنگام طراحی منوها و مسیرهای ناوبری، خود را به جای مشتریان قرار دهید و از درخواست بازخورد از دیگران دریغ نکنید.

6. URL های خود را کوتاه نگه دارید

اگر می خواهید عملکرد سئو را بهبود ببخشید، بهینه سازی URL های ووکامرس بسیار مهم است. URL های طولانی و پیچیده در واقع می توانند گوگل و سایر موتورهای جستجو را گیج کنند و در نتیجه به نتایج تلاش های سئوی داخلی شما آسیب وارد کنند.

سعی کنید URL ها را کوتاهتر نگه دارید و تا جایی که می توانید از کلمات کلیدی استفاده کنید و روی خوانایی تمرکز کنید. شما می توانید این کار را در داشبورد وردپرس انجام دهید: کافی است به منوی تنظیمات در پیشخوان بروید و روی پیوندهای یکتا کلیک کنید. از آنجا، می‌توانید پیکربندی پیوند خود را سفارشی کنید و اطمینان حاصل کنید که از کلمات کلیدی مرتبط برای هر محصول استفاده می‌کنید.

یک مثال خوب از یک URL بهینه شده چیزی شبیه به:

http://www.sample.com/electronics/home-theater/speakers.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر مقاله پیوند یکتا در وردپرس چیست را ببینید.

7. مسیر راهنما را فعال کنید

Breadcrumb یا مسیر راهنما، این را برای مشتریان آسان تر می کند که بفهمند در هر زمان در سایت کجا هستند. آنها را به عنوان یک مسیر آسان برای دنبال کردن در نظر بگیرید که به کاربران امکان می دهد تنها با یک کلیک به بخش های دیگر برگردند یا محصولات بیشتری را مشاهده کنند. ووکامرس استفاده از مسیر راهنما را مجاز و تشویق می کند، اما قبل از اینکه آنها بتوانند تغییری در تجربه کاربری ایجاد کنند، باید آنها را فعال کنید.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر مقاله، نحوه اضافه کردن مسیر راهنما در وردپرس را ببینید.

8. سایت خود را ایمن کنید

امنیت سایت یک معامله بزرگ برای فروشگاه های آنلاین است. شما در حال پردازش اطلاعات حساس مشتریان هستید و باید مطمئن شوید که آنها در طول فرآیند خرید ایمن می مانند. اطمینان حاصل کنید که از گواهینامه های امنیتی برای همه صفحات وب خود (SSL، که گاهی اوقات به عنوان فعال کننده HTTPS شناخته می شود) استفاده می کنید، به ویژه فروشگاه ووکامرس. افزونه ها، به خصوص افزونه های ووکامرس را همیشه به روز نگه دارید. این امر مشتریان را با وارد کردن اطلاعات پرداخت ایمن تر نگه می دارد. همچنین ایده خوبی است که نام کاربری و رمز عبور را برای ورود به سیستم مدیریت اصلی خود ارتقا دهید. از یک رمز عبور منحصر به فرد و پیچیده استفاده کنید که هکرها نتوانند به راحتی آن را حدس بزنند تا بتوانید اطلاعات کسب و کار را ایمن تر و طولانی تر نگه دارید.

9. از سازگاری تلفن همراه اطمینان حاصل کنید

باور کنید یا نه، بسیاری از مشتریان از رایانه خود خرید نمی کنند. در عوض، آنها از تلفن هوشمند یا تبلت استفاده خواهند کرد. خریدهای موبایلی بیش از 67 درصد از کل فروش آنلاین را تشکیل می دهند. این بدان معناست که اگر می خواهید بیشترین تأثیر را از استراتژی سئو ووکامرس خود داشته باشید، باید سایت را برای دستگاه های دسکتاپ و تلفن همراه بهینه کنید.

حتی بهترین وب سایت می تواند مشتریان را از خود دور کند اگر استفاده از آن در دستگاه تلفن همراه آسان نباشد. اکثر سایت های وردپرس بهینه سازی همه چیز را برای دستگاه های تلفن همراه ساده می کنند. فقط پیش‌نمایش هر صفحه را در قالب‌های مختلف ببینید و مطمئن شوید که آن‌طور که می‌خواهید نمایش داده می‌شوند. همیشه می توانید برای بهبود تجربه کاربری تغییراتی در ویرایشگر جلویی ایجاد کنید.

10. داده ها را جمع آوری کنید تا ببینید چه محتوایی مشتریان را جذب می کند و چه چیزی را جذب نمی کند

روندها تغییر می کنند و بهترین راه برای اطمینان از اینکه نکات صحیح سئو ووکامرس را دنبال می کنید، بررسی عملکرد سایت است. از یک ابزار جمع آوری داده رایگان مانند Google Analytics یا Google Search Console برای نظارت بر رتبه بندی، ترافیک، تبدیل ها، نرخ پرش و نرخ کلیک استفاده کنید. هنگامی که این داده ها را در اختیار دارید، آن ها را با جزئیات مرور کنید و ببینید که چه چیزی برای افزایش عملکرد فروشگاه و بهبود تعاملات مشتری در هر بار بازدید از سایت کار می کند. به بخش‌هایی از فروشگاه توجه کنید که آن‌طور که می‌خواهید عمل نمی‌کنند و شروع به استفاده از داده‌ها کنید تا راه‌هایی برای بهبود عملکرد در درازمدت پیدا کنید.

این نکات سئو ووکامرس را امتحان کنید

استفاده از ووکامرس یک راه عالی برای گنجاندن یک فروشگاه کاربرپسند در هر سایت وردپرسی است. تا زمانی که از این راهنمای سئو  ووکامرس استفاده می کنید، می توانید ویترین را برای موفقیت تنظیم کنید و رتبه بندی موتورهای جستجوی خود را در طول زمان بهبود بخشید.

به پایان این آموزش رسیدیم، امیدواریم که این راهنمای سئو ووکامرس ، به شما در افزایش فروش فروشگاه آنلاین خود کمک کند. همچنین ممکن است برای اطلاعات بیشتر مقاله دیگر ما را در مورد سئو وردپرس ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *