پایگاه دانش, واژه نامه

نقشه سایت چیست؟ نقش Sitemap در سئو

نقشه سایت چیست؟

نقشه سایت یا سایت مپ (sitemap) فایلی است که اطلاعات کاملی درباره کلیه صفحات و مطالب موجود در وب سایت شما در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهد. ما در این مقاله به صورت کامل آن را برای شما توضیح می دهیم تا درک کاملی از آن داشته باشید.

نقشه سایت

سایت مپ چیست؟

نقشه سایت یا سایت مپ (sitemap) یک نقشه تفصیلی از سایت است، که به موتورهای جستجوگر در پیدا کردن، خزیدن و فهرست بندی کلیه مطالب سایت کمک می کند. سایت مپ همچنین به موتورهای جستجو می گوید که کدام صفحه در وب سایت شما مهمترین است.

چرا نقشه سایت مهم است؟

به صورت کلی، وب سایت شما از داشتن سایت مپ سود خواهد برد زیرا موتورهای جستجو مانند دعوت به خزیدن و فهرست کردن صفحات ذکر شده با آن رفتار می کنند. دو نوع نقشه سایت وجود دارد: HTML و XML ، هرکدام استفاده و مقادیر خاص خود را برای بهینه سازی موتور جستجو دارند. با این حال ، از آنجا که تمرکز اصلی نقشه های HTML هدایت خریداران است، ما بر مزایای نوع XML تمرکز خواهیم کرد، که فقط برای اطمینان از شناسایی URL های فهرست شده در یک سایت توسط خزندگان موتور های جستجو وجود دارد.

قبل از اینکه به جزئیات بیشتری بپردازیم، بیایید آنچه نقشه های XML انجام نمی دهد را تعیین کنیم:

  • ارسال نقشه سایت XML نمایه سازی صفحه را تضمین نمی کند. سایت مپ ها بیشتر به عنوان توصیه های URL هایی که می خواهید در موتورهای جستجو خزیده و نمایه شوند، دیده می شوند.
  • نقشه های XML قدرت اضافه نمی کنند. برخلاف پیوندهای HTML در وب سایت شما، URL های ذکر شده در نقشه سایت XML از مجوز لینک عبور نمی کنند و تأثیر کمی در بهبود رتبه بندی دارند.

بنابراین چگونه یک نقشه سایت XML می تواند به وب سایت شما سود برساند؟ به عبارت ساده تر، داشتن نقشه های XML داده های بیشتری را به موتورهای جستجو منتقل می کند، که به نوبه خود:

  • می تواند به خزندگان موتور جستجو کمک کند URL های جدید را در سایت شما پیدا و ایندکس کنند. مخصوصا اگر وب سایت شما بزرگ است ممکن است، برای خزنده های وب کشف و ایندکس صفحات جدید و آپدیت شده مشکل باشد. داشتن نقشه سایت XML ، آنها را در جهت درست راهنمایی می کند.
  • می تواند به خزندگان موتور جستجو کمک کند تا محتوای سایت شما را بهتر بشناسند. اگر صفحات محتوا زیادی در سایت خود دارید که به خوبی پیوند ندارند و به طور طبیعی به یکدیگر مراجعه نمی کنند، می توانید از یک نقشه سایت XML برای آگاهی گوگل یا سایر موتورهای جستجو در مورد آن صفحات استفاده کنید. علاوه بر این، اگر سایت شما از مطالب غنی رسانه ای یا چیزهای دیگر سازگار با نقشه سایت استفاده می کند، نقشه سایت XML اطمینان خواهد داد که رباتها در صورت لزوم اطلاعات اضافی را برای بررسی در نظر بگیرند.
  • می تواند به تقویت سئوی شما کمک کند. اگر وب سایت شما کاملاً جدید است و لینک های خارجی زیادی در رابطه با آن ندارید، مرورگرهای وب ممکن است صفحات شما را پیدا نکنند زیرا با دنبال کردن پیوندها از صفحه به صفحه دیگر، وب را می خزند.
  • می تواند به خزندگان وب کمک کند صفحات شما را به درستی در اولویت قرار دهند. نقشه های XML به شما امکان می دهند برچسب ها را برای شناسایی مهمترین صفحات وب سایت خود اضافه کنید، و به ربات ها می گوید که در ابتدا کدام صفحات را باید در اولویت قرار دهند.

همچنین باید سایت مپ جداگانه ای را برای تصاویر در نظر بگیرید. سایت مپ برای تصاویر افزودنی از سایت مپ XML است که به شما در بهینه سازی تصاویر و ایندکس شدن آنها توسط موتورهای جستجو کمک می کند. هدف از سایت مپ تصویر، لیست کردن تمام تصویرهایی است که بخشی از یک صفحه هستند و ایندکس کردن آنها برای تولید ترافیک از نتایج جستجوی تصویر است. نقشه های تصویر دارای برچسب های خاص برای تصویر، مانند ویژگی های متن جایگزین، عنوان تصویر و توضیح مختص است که به خزنده های وب اطلاعات بیشتری درباره تصاویر موجود در URL های سایت شما می دهند و رتبه آنها را در نتایج جستجوی تصویر بهبود می بخشند.

چگونه نقشه سایت ایجاد کنیم؟

ساخت سایت مپ بسیار آسان است و شما به وسیله ابزارها که در انتهای این مقاله معرفی می کنیم و همچنین به وسیله افزونه های وردپرس به راحتی با چند کلیک می توانید این کار را انجام دهید. به عنوان مثال، اگر شما افزونه Yoast Seo که یک افزونه ضروری برای هر سایت وردپرس است را در سایت خود نصب کرده باشید، سایت مپ به صورت خودکار در سایت شما ساخته می شود.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ما را در مورد بهترین افزونه وردپرس ساخت نقشه سایت XML ببینید.

چگونه سایت مپ خود را به کنسول جستجوی گوگل ارسال کنیم؟

بعد از ساخت نقشه سایت، باید آن را در کنسول جستجوی گوگل ثبت کنید. برای اینکار لازم است تا:

1. وارد Google Search Console شوید.

2. بر روی دکمه Sitemaps کلیک کنید.

3. روی Add/Test Sitemap کلیک کنید.

4. “sitemap.xml” را تایپ کرده و روی Submit Sitemap کلیک کنید.

این تمام کاری بود که باید انجام می دادید.

ابزارهای محبوب سایت مپ XML

چند ابزار سایت مپ محبوب وجود دارد که به شما کمک می کند سایت مپ XML سایت خود را به صورت خودکار تولید کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *