پایگاه دانش

تفاوت UX و UI در طراحی وب چیست؟

تفاوت UX و UI در طراحی وب چیست؟

اگر برای ایجاد یک وب سایت جدید با یک آژانس طراحی وب یا توسعه دهنده وب کار می کنید، احتمالاً اصطلاحات تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI) را شنیده اید. هر دو جنبه مهمی در طراحی وب سایت دارند و برای ساختن یک وب سایت موفق ضروری هستند. در حالی که آنها در ارتباط هستند و از نزدیک با هم همکاری می کنند، اما یکسان نیستند.

تفاوت UX و UI در طراحی وب چیست؟

UX وب سایت چیست؟

UX مخفف user experience به معنی تجربه کاربر است. به طور کلی، UX تمام جوانب تعامل کاربر با شرکت یا برند، از جمله محصولات، خدمات، فرایندها و ارتباطات را در بر می گیرد.

مخصوصا در وب سایت ها، UX به تجربیاتی که کاربران هنگام تعامل با وب سایت شما دارند، اشاره می کند و این تجربه باید یکدست، روان و لذت بخش باشد.

طبق تحقیقاتی که توسط Blue Fountain Media انجام شده است، 43% از کاربران اینترنت سهولت استفاده را در اولویت بهتر تجربه آنلاین خود، مهمتر از معاملات امن یا حفظ حریم خصوصی قرار داده اند.

برای ارائه طراحی خوب UX در وب سایت خود، باید توانایی ها و اهداف کاربر را درک کنید، نحوه استفاده از سایت خود را پیش بینی کنید و از ساختار و قابلیت های سایت استفاده کنید تا آنها را به گونه ای عملی کنید که اهداف خود و اهداف تجاری را برآورده سازد.

وب سایتی با UX خوب:

  • نقاط درد مشتری را شناسایی کنید و راه هایی برای حل این مشکلات ایجاد کنید تا مطمئن شوید وب سایت پاسخگوی نیاز کاربران است
  • با یک روش آسان و بدون پیچیدگی کاربران را هدایت کنید تا از طریق سایت حرکت کنند و آنچه را که جستجو می کنند پیدا کنند
  • تجربه‌ای بدون اصطکاک به دست بیاورید که منجر به یک معامله موفق شود
  • درک مثبتی در مورد سایت و برند به مشتریان بدهید و در عین حال نتیجه ای را نیز برای شرکت بدست آورید

UI وب سایت چیست؟

UI مخفف user interface به معنی رابط کاربری است. UI بیشتر به ظاهر یا ارائه یک وب سایت اشاره دارد، از جمله رنگ ها، طرح، تایپوگرافی و سایر عناصر طراحی …

وب سایتی با UI خوب:

  • زیبا و لذت بخش است
  • یک طرح رنگی جذاب دارد
  • تایپوگرافی زیبا و خوانایی دارد
  • یک چیدمان متعادل و بدون شکاف را با فضای کافی سفید نشان می دهد
  • از یک سلسله مراتب تصویری واضح استفاده می کند

چگونه UX و UI با هم کار می کنند؟

برای درک کامل رابطه بین UI و UX وب سایت، ممکن است فکر کردن به یک وب سایت مانند بدن انسان مفید باشد. UI ظاهر بدن آن است: اندازه، شکل، لباس، مواد آرایشی، هر چیزی که باعث می شود تصویری کلی از فرد ایجاد شود. UX همان چیزی است که در زیر پوست اتفاق می افتد: اندام ها و سیستم های بدن و عملکرد آنها برای زنده نگه داشتن و سالم ماندن فرد.

مانند بدن، طراحی UX اولین قدم است: قبل از اینکه سایت شما خوب به نظر برسد، باید اطمینان حاصل کنید که سایت همانطور که می خواهید کار می کند و بازدیدکنندگان را قادر می سازد تا به اهداف خود برسند.

پس از اینکه UX وجود دارد، UI یک چارچوب جذاب ایجاد می کند تا تعامل با سایت شما را به یک تجربه زیبا و لذت بخش برای کاربران تبدیل کند.

رابط کاربری (UI) خوب مردم را به سایت شما می آورد. تجربه کاربری (UX) خوب آنها را در آنجا نگه خواهد داشت.

نادیده گرفتن UI یا UX به عملکرد وب سایت شما آسیب می رساند و تجربه ناامید کننده و ناخوشایندی را برای کاربران به همراه خواهد داشت.

یک وب سایت با UI خوب و UX ضعیف، عالی به نظر می رسد اما استفاده از آن دشوار یا گیج کننده است. یک وب سایت با UX خوب و UI ضعیف به خوبی کار خواهد کرد، اما ممکن است فرصتی برای نمایش عملکرد خود ندهد زیرا ظاهر آن بازدیدکنندگان را دور می کند.

برای اطمینان از بهترین نتیجه از سایت خود و همچنین ارائه بهترین تجربه ممکن به بازدید کنندگان، شما باید بر روی هر دو  UX و UI متمرکز شوید و یکی از آنها را فراموش نکنید.

امیدواریم که این مقاله به شما کمک کرده باشد تا به خوبی تفاوت بین  UI و UX در طراحی سایت را درک کرده باشید. همچنین ممکن است بخواهید مقاله دیگر ما را در مورد روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *