پایگاه دانش

روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

رنگ قدرتمند است این نه تنها بر احساس افراد بلکه بر آنچه انجام می دهند تأثیر می گذارد. روانشناسی رنگ در طراحی سایت می تواند به تقویت برند شما، افزایش فروش و حتی هدایت بازدید کنندگان به سمت صفحات یا اقدامات خاص در وب سایت شما کمک کند.

مطالعات نشان می دهد که مردم در مورد خریدن یا نخریدن یک محصول در 90 ثانیه تصمیم می گیرند و 90% از این تصمیم صرفاً بر اساس رنگ است. تحقیقات همچنین نشان می دهد که رنگ می تواند تشخیص برند را 80% افزایش دهد.

روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

روانشناسی رنگ در طراحی وب سایت

تصادفی نیست که بسیاری از سایت های محبوب شبکه های اجتماعی (Facebook ، Twitter ، LinkedIn و Tumblr) و برندهای فنی (Dell، IBM، HP و Intel) دارای نشان های آبی هستند. اما این بدان معنی نیست که آبی مناسب وب سایت شما است.

اگر می دانید که رنگ چگونه روی افراد تأثیر می گذارد، می توانید مطمئن شوید که رنگ های موجود در طراحی وب سایت شما به جای اینکه علیه شما باشند، به سود شما کار می کنند.

بیایید نگاهی به برخی از اصول رنگی در طراحی سایت بیندازیم:

روانشناسی رنگ قرمز

روانشناسی رنگ قرمز

رنگ قرمز در واقع می تواند ضربان قلب فرد را افزایش داده و باعث شود سریعتر نفس بکشد. قرمز با شهوت، هیجان، عشق، انرژی و حرکت همراه است. همچنین برای تحریک اشتهای افراد شناخته شده است. علاوه بر این گروه قرمز دارای برخی از روابط بالقوه منفی از جمله جنگ، خشونت، آتش، عصبانیت و خطر است.

چه موقع از قرمز استفاده کنیم؟

برای جلب توجه به چیزی یا ایجاد هیجان از رنگ قرمز استفاده کنید. قرمز می تواند برای مواد غذایی، مد، سرگرمی، ورزش، بازاریابی، تبلیغات، خدمات اضطراری و مراقبت های بهداشتی مفید باشد.

چه موقع از قرمز استفاده نکنیم؟

بیش از حد از آن استفاده نکنید! هیجان بیش از حد می تواند چیز بدی باشد. قرمز به طور کلی برای کالاهای لوکس، محتوای مرتبط با طبیعت یا وب سایت ها / خدمات حرفه ای مناسب نیست.

روانشناسی رنگ زرد

روانشناسی رنگ زرد

زرد روشن ترین رنگ است. با شایستگی، خوشبختی، تشویق، خوش بینی و جوانی همراه است. زرد همچنین دارای برخی از روابط منفی مانند بزدلی، فریب و ارزان بودن است.

چه موقع از زرد استفاده کنیم؟

از رنگ زرد روشن (کم حجم) برای انرژی دادن به افراد یا ایجاد احساس خوشبختی استفاده کنید. برای احساس آرامشی بیشتر از زردهای ملایم و سبک استفاده کنید. رنگ زرد برای جلب توجه به متن و دکمه های اقدام بسیار مناسب است.

چه موقع از زرد استفاده نکنیم؟

زرد چشم را خسته کند. شما باید از آن بسیار کم استفاده کنید. بیش از حد از زرد یا رنگ اشتباه استفاده کردن می تواند احساس ارزان بودن یا اسپم را به کاربر بدهید.

روانشناسی رنگ نارنجی

روانشناسی رنگ نارنجی

نارنجی رنگی پرانرژی و پر جنب و جوش است که اغلب با سرگرمی، خوشبختی  انرژی، گرمی، جاه طلبی، هیجان و اشتیاق همراه است.

چه موقع از نارنجی استفاده کنیم؟

نارنجی برای تجارت الکترونیک، اتومبیل، فناوری، سرگرمی، غذا و مراقبت از کودک عالی است.

چه موقع از نارنجی استفاده نکنیم؟

این رنگ هم تقریبا ویژگی هایی مانند قرمز دارد و اگر چه قدرت کمتری از آن دارد ولی باید از آن هم با احتیاط استفاده کنید و زیاده روی نکنید.

روانشناسی رنگ سبز

روانشناسی رنگ سبز

سبز اثر سازگار و متعادل کننده دارد. این با سلامتی، پیشرفت، طبیعت، ثروت، پول، آرامش، مردانگی، سخاوت، باروری، حسادت، موفقیت، آرامش، هماهنگی، پشتیبانی و انرژی همراه است.

چه موقع از سبز استفاده کنیم؟

سبز ساده ترین رنگ برای پردازش چشم است. از آن برای ایجاد جلوه ای آرامش بخش، نشان دادن آغازها، طبیعت یا ثروت استفاده کنید. از نظر علمی برای جهانگردی، پزشکی، منابع انسانی، محیط زیست و پایداری بسیار عالی است.

چه موقع از سبز استفاده نکنیم؟

برای کالاهای لوکس، فناوری یا محتوا که مخصوصا به دختران نوجوان اختصاص یافته است، مناسب نیست.

روانشناسی رنگ آبی

روانشناسی رنگ آبی

آبی با مردانگی، شایستگی، کیفیت، آرامش، قابلیت اطمینان، استوار، خرد، وفاداری، قدرت، بهره وری، اعتماد و امنیت همراه است. آبی روشن همچنین می تواند طراوت و انرژی را به کاربر منتقل کند.

چه موقع از آبی استفاده کنیم؟

رنگ آبی اغلب توسط شرکتهای بزرگ و بانکها مورد استفاده قرار می گیرد زیرا غیر تهاجمی است و با قابلیت اطمینان مرتبط است. همچنین آبی برای سایت های مراقبت های بهداشتی، دندانپزشکی، فناوری پیشرفته، پزشکی، علمی، دولتی، قانونی و خدمات خوب است.

چه موقع از آبی استفاده نکنیم؟

استفاده از سایه های خاصی از آبی (در انتهای طیف تاریک تر ) یا استفاده از آبی بیش از حد باعث می شود وب سایت شما بی هویت و سرد باشد.

روانشناسی رنگ بنفش

روانشناسی رنگ بنفش

بنفش با حق امتیاز در ارتباط است. این رنگ ذهن ما را تحریک می کند و تأمل شدید را ترغیب می کند. می توان از این طریق برای برقراری ارتباط خلاقیت،  تخیل، اقتدار، پختگی، قدرت، ثروت، سعادت، رمز و راز، خرد و احترام استفاده کرد.

چه موقع از بنفش استفاده کنیم؟

برای ایجاد حس تجمل و ثروت از بنفش های تیره استفاده کنید و برای بهار و داستان عاشقانه از بنفش های سبک استفاده کنید. بنفش همچنین می تواند برای محصولات زیبایی (به طور خاص ضد پیری)، طالع بینی، ماساژ، یوگا، بهبودی، معنویت و محتوای مرتبط با دختران و برند های زنانه عالی باشد.

چه موقع از بنفش استفاده نکنیم؟

بنفش می تواند آرام بخش و ساکت باشد و این عموما آن را به انتخابی ضعیف برای جلب توجه مردم تبدیل می کند.

روانشناسی رنگ قهوه ای

روانشناسی رنگ قهوه ای

قهوه ای یک رنگ گرم و طبیعی است که با زمین، ناهمواری، قابلیت اطمینان، ثبات، دوستی و طبیعت همراه است.

چه موقع از قهوه ای استفاده کنیم؟

از قهوه ای می توان برای تحریک اشتها استفاده کرد (به تبلیغات برای قهوه و شکلات فکر کنید)، و برای مواد غذایی بسیار مناسب است. این همچنین می تواند برای سایت های املاک و مستغلات، حیوانات، دامپزشکی و امور مالی مناسب باشد. قهوه ای نیز به طور معمول برای پس زمینه ها بهتر است.

چه موقع از قهوه ای استفاده نکنیم؟

قهوه ای می تواند کمی کسل کننده یا بیش از حد محافظه کار باشد. به طور کلی برای جلب توجه افراد مناسب نیست و نباید از آنها برای موارد فراخوانی برای اقدام استفاده شود.

روانشناسی رنگ مشکی

روانشناسی رنگ مشکی

مشکی رنگی قوی است که غالباً با ظرافت، اقتدار، قدرت، براقیت، پایداری، تشریفات و شعور همراه است. همچنین می تواند نمادی از مرگ، رمز و راز، شر و شورش باشد.

چه موقع از مشکی استفاده کنیم؟

رنگ مشکی می تواند برای کالاهای لوکس، مد، بازاریابی و لوازم آرایشی عالی باشد. بسته به رنگ های به کار رفته در آن، رنگ مشکی می تواند ظریف و سنتی باشد، یا مدرن و مبهم باشد.

چه موقع از مشکی استفاده نکنیم؟

مشکی می تواند احساس خطر یا شر به کاربر منتقل کند و باعث شود افراد احساس ناراحتی یا حتی وحشت کنند.

روانشناسی رنگ سفید

روانشناسی رنگ سفید

رنگ سفید با پاکی، پاکیزگی، تقوا، خوشبختی، اخلاص و ایمنی همراه است.

چه موقع از سفید استفاده کنیم؟

رنگ سفید با پزشکان، پرستاران و دندانپزشکان همراه است و این امر باعث می شود رنگ سفید برای طراحی وب سایت های مرتبط با صنعت پزشکی بسیار عالی باشد. همچنین می تواند برای سایت های پیشرفته و علمی خوب باشد. هنگام جفت شدن با رنگ های دیگر مانند مشکی، طلایی، نقره ای یا خاکستری، می تواند برای کالاهای لوکس عالی باشد.

چه موقع از سفید استفاده نکنیم؟

از آنجا که تأثیرات رنگ سفید تقریباً به رنگهای دیگر در طراحی بستگی دارد، از لحاظ تئوریکی می تواند برای هر نوع وب سایت مورد استفاده قرار گیرد.

روانشناسی رنگ خاکستری

روانشناسی رنگ خاکستری

خاکستری با تشریفات، حرفه ای بودن، پختگی، عملی بودن، بی موقع بودن و شخصیت قوی همراه است.

چه موقع از خاکستری استفاده کنیم؟

برای وب سایت های حرفه ای، کالاهای لوکس و ایجاد آرامش و تعادل بسیار عالی است.

چه موقع از خاکستری استفاده نکنیم؟

سایه های خاصی از خاکستری ممکن است احساس کسل کننده و سرد به کاربر بدهد. خاکستری برای جلب توجه مردم ایده آل نیست.

روانشناسی رنگ صورتی

روانشناسی رنگ صورتی

اگرچه صورتی رنگ قرمز است، اما فراتر از رنگ های قرمز ارتباط های خاصی دارد. صورتی نمایانگر پختگی، اخلاص، عشق و عاشقانه است. برخلاف قرمز فاقد کنایه های خشن و عصبانی است و می تواند کاملاً تسکین دهنده و ملایم باشد.

چه موقع از صورتی استفاده کنیم؟

صورتی برای محصولات زنانه یا سایتهایی که محتوای مخصوص زنان و دختران دارد بسیار مناسب است.

چه موقع از صورتی استفاده نکنیم؟

صورتی های روشن می توانند حالت خنده دار داشته باشند و برخی از سایت ها می توانند خیلی احساساتی یا شیرین شوند.

خب به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم که با روانشناسی رنگ ها برای طراحی سایت آشنا شده باشید و رنگ مناسب را برای وب سایت خود انتخاب کنید. همچنین اگر هنوز سایت خود را راه اندازی نکرده اید، پیشنهاد می کنیم مقاله ما را در مورد طراحی سایت با وردپرس ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *