افزونه رایگان وردپرس

ساخت نقشه سایت در وردپرس با افزونه Slick Sitemap

ساخت نقشه ی سایت

در این آموزش وردپرس میخواهیم تاثیر نقشه سایت بر سئو و اینکه چرا باید نقشه سایت داشته باشیم را برای شما بیان کنیم و همچنین به شما افزونه ساخت نقشه سایت در وردپرس ، یعنی افزونه Slick Sitemap را آموزش میدهیم تا به وسیله آن برای سایت خود نقشه بسازید.

ساخت نقشه سایت برای وردپرس

همانطور که مستحضر هستید هر چیزی در سیر زندگی و کار باید طبقه بندی و مرتب سازی شود تا ما زمان استفاده از آن گمراه نشویم و آن کاری  را که میخواهیم انجام بدهیم نتیجه ی خوبی داشته باشد. در مورد سایت نیز همینطور است یکی از راه هایی که میتوانیم به کمکش نقشه ی طبقه بندی و ایجاد ارتباط بین صفحه ها و قسمت های مختلف سایت را به شکل ساده مشاهده نمایم نقشه ی سایت است.

ساخت نقشه سایت

نقشه ی سایت انواع مختلفی دارد که الان میخواهیم برای شما نوع اول را که نقشه سایت با استفاده از XML است را توضیح دهیم که بسیار کاربردی است. کاربرد این نوع نقشه در استفاده از موتور های جستجوگر و ماشین های طراحی است. زبان نشانه گذاری این نقشه XML است. یکی دیگر از قابلیت هایی که این نقشه دارد این است که موتور های جستجو گر مثل گوگل می توانند با استفاده از این نقشه نرخ خریدن (crawling) را برای سایت شما اولویت بندی کنند که این خیلی خوب است و میتواند کار را برای شما کاربران عزیز خیلی راحت تر کند.

نوع دوم نقشه ها نقشه ی سایت با استفاده از HTML است که قابلیت های زیاد و خوبی دارد دلیل ساختن این نوع نقشه ها بازدید کنندگان هستند و برای استفاده ی آنها این نوع نقشه ها ساخته و طراحی میشوند. کاری که این نقشهانجام می دهد اینه که به سادگی یه لیست کامل از صفحه ها و قسمت های مختلف سایت را در یه صفحه نمایش میدهد. اما یک نکته ای که اینجا وجود دارد این است که این نقشه ها فقط میتوانند ساختار سایت را نمایش بدهند و نمیتوانند بهترین راه برای نمایش سایت باشد. معنی این جمله این است که این نقشه ساختار سایت را خیلی خوب به شما نمایش میدهد اما نقشه های بهتری هم برای نمایش سایت وجود دارند و این نقشه بهترین نیست.

تاثیر نقشه سایت در سئو (SEO) چیست؟

نقشه‌های سایت XML از نظر سئو خیلی حائز اهمیت است زیرا آنها کار را برای گوگل و پیدا کردن صفحات سایت شما را راحت می‌کنند.
خود این مسئله هم اهمیت زیادی دارد زیرا گوگل علاوه بر رتبه دادن  به وب‌سایتها صفحات وب را  نیز رتبه می‌دهد, که عاملی برای قرار گرفتن شما در صفحه اول گوگل خواهد شد.
البته هیچ حرکت نزولی با نداشتن یک نقشه سایت XML ایجاد نمی‌شود ولی داشتن آن باعث بهتر شدن سئوی شما خواهد شد, بنابراین داشتن آن را ما شدیدا به شما توصیه می کنیم.

ساخت نقشه سایت

چرا باید نقشه سایت داشته باشیم؟

  • فزایش سرعت ایندکس شدن محتوا توسط موتور های جستجو
  • کمک به موتور های جستجو برای پیدا کردن  آسان صفحات وب
  • تاثیر در وضعیت رتبه سایت
  • فزایش محبوبیت لینک ها در محتوا
  • گاه کردن سریع موتور های جستجو از صفحات ایجاد شده در وبسایت شما

معرفی افزونه Slick Sitemap برای تهیه نقشه درختی سایت

نوع سوم نقشه ها نقشه سایت دیداری (visual sitemap) است. اساس پایه گذاری این نوع نقشه نوع دوم نقشه سایت است. یک تفاوت که بین این نوع نقشه با نوع دوم وجود دارد این است که در این نوع نقشه رابطه ها را در یک درخت نمایش میدهند. این جمله به این معناست که فرزند یک والد را در یک درخت (tree-like) جهت نمایش قرار می دهند که این موضوع باعث میشود که یک کاربر راحت تر قسمت های مختلف یه سایت را درک کند. و ما افزونه ای را به شما معرفی می کنیم که می تواند در ساخت نقشه ی سایت دیداری به شما کمک کند و قابلیت بسیار بالایی دارد پس به شما این پیشنهاد را میدهم که حتما از این افزونه وردپرس استفاده کنید. اسم این افزونه کاربردی وردپرس Slick Sitemap است که شما با کمک افزونه Slick Sitemap میتوانید به راحت ترین شکل ممکن یک نقشه ی سایت دیداری برای سایت خود بسازید.

فعال سازی افزونه Slick Sitemap

اولین کاری که باید انجام دهید نصب و فعال سازی افزونه Slick Sitemap است. در صورت نیاز برای اطلاعات بیشتر آموزش نصب افزونه وردپرس را ببینید.

پس از نصب و فعال سازی افزونه به قسمت تنظیمات مراجعه کنید در آنجا متوجه میشوید که یک گزینه ای به اسم Slick Sitemap اضافه شده است.

ساخت نقشه سایت

مراحل ساخت نقشه بصری با افزونه Slick Sitemap

دراینجا میریم سراغ مرحله های ساخت نقشه ی بصری.

مرحله اول

در این قسمت کاری که در مرحله ی اول باید انجام بدهید این است که به پیشخوان وردپرس بروید و از آنجا به قسمت نمایش و سپس به قسمت فهرست ها بروید. بعد در آنجا دو فهرست با اسمی که دوست دارید بسازید و حتما در ساخت فهرست ها دقت نماید. یک نکته ای که در این فهرست ها باید دقت کنید ارتباط درست بین صفحات و پست ها است چون که نقشه ی خروجی را با توجه به همین پست ها درست میکنند.

ساخت نقشه سایت

ساخت نقشه سایت

مرحله دوم

در مرحله ی دوم باید به قسمت پیشخوان وردپرس بروید و از آنجا گزینه ی تنظیمات را انتخاب کنید و از این قسمت  Slick Sitemap را انتخاب کنید. مرحله ی دوم اینجا به پایان میرسد.

ساخت نقشه سایت

مرحله سوم

در این مرحله باید دو تا فهرست قبلی که در مرحله ی اول درست کردیم و همچنین ستون های نقشه را انتخاب کنیم.

ساخت نقشه سایت

مرحله آخر

در مرحله ی آخر این شرت کد را [slick-sitemap] در صفحه ای که می خواهیم نقشه ی سایت ما در آنجا به نمایش گذاشته شود قرار میدهیم.

ساخت نقشه سایت

خروجی

بعد از اینکه مرحله های بالا را انجام دادید سایتتون به کمک این افزونه وردپرس درست شده و نمایش داده میشود.

ساخت نقشه سایت

باید بدانید که در حال حاضر اکثر سایت های حرفه ای از جمله تم فارس از افزونه Yoast SEO Premium برای نقشه سایت استفاده می شود که به محض نصب و فعالسازی افزونه، به صورت اتوماتیک بدون نیاز به هیچ تنظیم خاصی فعال می شود. و علاوه بر ساخت نقشه سایت افزونه یوست سئو اصولی ترین راه حل برای سئو سایت است.

(1) نظرات کاربران

  1. علی گفت:

    مرسی از آموزش جامع و خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *