پایگاه دانش

حذف سایدبار وردپرس از برگه ها و نوشته ها

حذف سایدبار وردپرس

اکثر قالب‌های وردپرس با ستون های فرعی یا همان سایدبار پیش فرض ساخته شده اند. سایدبار منطقه ای است که اطلاعات را در سمت چپ یا سمت راست یا زیر فضای محتوای اصلی نمایش می دهد. بسته به ابزارک هایی که در سایدبار وب سایت وردپرس خود قرار داده اید، سایدبار شما ممکن است شامل فید رسانه های اجتماعی، مطالب اخیر وبلاگ، تبلیغات و یا … باشد. با این حال، ستون های فرعی همیشه برای یک صفحه خاص (یا کل وب سایت شما) لازم نیست. اکثر قالب های وردپرس در تنظیمات خود گزینه ای برای حذف سایدبار ارائه می دهند، اما اگر اینطور نیست بیایید نحوه حذف سایدبار را در وب سایت وردپرس با 3 روش مختلف بررسی کنیم.

حذف سایدبار وردپرس

نحوه حذف نوار کناری وردپرس به طور کامل

این روش سایدبار را به صورت کلی از تمام صفحات شما حذف می کند. برای انجام این کار، شما باید فایل های قالب وردپرس خود را ویرایش کنید. توصیه می کنیم تهیه نسخه پشتیبان از سایت وردپرس خود را فراموش نکنید.

حالا وارد هاست و پوشه قالب خود شوید. یعنی باید به مسیر /wp-content/themes/your-current-theme. مراجعه کنید.

قالب وردپرس از قالب های مختلفی ساخته شده است، بنابراین شما نیاز به ویرایش کلیه قالب هایی که در آن نوار کناری نمایش داده شده است، دارید.

به عنوان مثال، در یک قالب معمولی وردپرس ممکن است نیاز به ویرایش index.php, page.php, single.php, archive.php, home.php و … داشته باشید.

یکی از قالب هایی که در بالا نام برده شد را باز کنید و سپس خط کد زیر را پیدا کنید:

<?php get_sidebar(); ?>

اگر قالب وردپرس شما دارای چند سایدبار باشد، می توانید نمونه های مختلفی از این کد را با یک نام سایدبار در داخل عملکرد مشاهده کنید. مثلا:

<?php get_sidebar('footer-widget-area'); ?>

حالا فقط کافی است تا این خط کد که باعث نمایش سایدبار می شود را حذف کنید.

بعد از حذف کد، تغییرات را ذخیره کنید و این کار را برای تمام صفحاتی که سایدبار نمایش داده می شود، انجام دهید.

پس از اتمام، می توانید به وب سایت خود مراجعه کرده و آن را در عمل مشاهده کنید.

ممکن است متوجه شوید که در حالی که ستون های کناری از بین رفته اند، منطقه محتوای شما همچنان با همان عرض ظاهر می شود و ناحیه سایدبار خالی است.

به این دلیل است که قالب وردپرس شما عرض ناحیه محتوا را مشخص کرده است. اکنون که نوار کناری از بین رفته است، باید عرض ناحیه محتوا را با اضافه کردن CSS سفارشی به قالب خود تنظیم کنید.

ابتدا باید کلاس CSS منطقه محتوا را که توسط قالب شما استفاده می شود بفهمید تا عرض ناحیه محتوا را تغییر دهید. می توانید با استفاده از ابزار Inspect در مرورگر خود این کار را انجام دهید.

در پایین یک نمونه CSS است که ما در سایت آزمایشی خود مورد استفاده قرار داده ایم.

.content-area {
  width: 100%;
  margin: 0px;
  border: 0px;
  padding: 0px;
}

.content-area .site {
margin:0px;
}

در پایین می توانید نحوه نمایش صفحه را بعد از حذف سایدبار و تنظیم عرض مشاهده نمایید:

صفحه تمام عرض بدون سایدبار

نحوه حذف نوار کناری از برگه ها یا نوشته ها

وب سایت شما از چندین برگه و نوشته ساخته شده است. بعضی اوقات ممکن است شما فقط نیاز به حذف نوار کناری در یک صفحه خاص داشته باشید، بدون آنکه روی صفحات دیگر تأثیر بگذارد. این روند بسیار شبیه به حذف سایدبار به طور کامل از هر جای وب سایت وردپرس شما است. تفاوت این است که شما باید با کپی کردن از الگوی موجود، الگوی جدیدی ایجاد کنید. برای اینکه واضح تر شود، نگاهی دقیق تر خواهیم داشت.

حذف سایدبار از یک صفحه ثابت

اکثر قالب های مدرن وردپرس قالب پیش فرض تمام عرض را برای یک صفحه استاتیک (برگه ها) فراهم کرده است. بنابراین، حذف سایدبار از یک صفحه استاتیک بسیار آسان است.

 فقط شما باید به برگه موردنظر خود مراجعه کنید و در بخش قالب، تمام عرض را انتخاب کنید:

حذف نوار کناری از یک صفحه ثابت

اگر این گزینه ظاهر نمی شود، بدین معنی است که قالب تمام عرض با قالب وردپرس شما ارائه نمی شود.

بنابراین ، شما نیاز به ایجاد یک فایل قالب جدید با عرض کامل دارید. برای انجام این کار ، مراحل زیر را انجام دهید:

1. از یک ویرایشگر متن، مانند نوت پد استفاده کنید و یک فایل جدید ایجاد کنید و آن را full-width.php نام گذاری کنید. و آن را در دسک تاپ خود ذخیره کنید.

2. وارد هاست خود شوید.

3. به پوشه قالب خود در مسیر wp-content/themes/your-theme مراجعه کنید.

4. فایل page.php را انتخاب کرده و ویرایش کنید.

5. تمام کد های این فایل را کپی کرده و در پرونده full-width.php که در مرحله 1 ایجاد کردید قرار دهید.

6. بعد از تگ <?php ، این متن را اضافه کنید:

/*
Template Name: Full Width Template
*/

7. هنوز در فایل full-width.php ، باید این خط <?php get_sidebar(); ?> را پیدا کنید.

8. کد اعلام شده، نوار کناری را در صفحه شما ایجاد می کند. بنابراین، به سادگی آن را حذف کنید.

9. تغییرات را ذخیره کنید.

10. فایل full-width.php را در پوشه قالب آپلود کنید.

11. اکنون در وردپرس گزینه قالب تمام عرض را خواهید داشت.

حذف سایدبار از یک نوشته در وردپرس

بعضی اوقات، شاید فقط نیاز به حذف سایدبار در یک نوشته خاص داشته باشید. اگر قالب وردپرس شما الگوی تمام عرض را برای شما فراهم کرده است، دیگر نیازی به کد نویسی ندارید.

در این حالت شما فقط باید به صفحه ویرایش نوشته بروید و قالب تمام عرض را درست مانند برگه ها انتخاب کنید. اما، اگر نمی توانید آن را پیدا کنید، باید خودتان یک الگو سفارشی تهیه کنید.

مراحل کاملاً شبیه به ایجاد یک الگوی صفحه سفارشی برای یک صفحه استاتیک است که در بالا توضیح دادیم. تنها تفاوت این است که شما نیاز به کپی و ویرایش مطالب فایل قالب single.php دارید.

نحوه حذف سایدبار وردپرس با افزونه

اگر نمی خواهید با کد سروکار داشته باشید، می توانید نوار کناری خود را با استفاده از یک افزونه نیز مدیریت کنید. توصیه می کنیم از این افزونه مفید استفاده کنید: Fullwidth Templates for Any Theme & Page Builder.

حذف سایدبار وردپرس با افزونه

دقیقاً همانطور که از نام آن پیداست، این افزونه وردپرس برای هر سازنده صفحه و قالبی که ممکن است برای وب سایت خود استفاده کنید، کار می کند. علاوه بر این، استفاده از آن بسیار آسان است. برای ایجاد یک الگوی تمام عرض فقط به 3 کلیک نیاز دارید.

پس از نصب و فعال سازی افزونه، به این 3 تنظیم اصلی دسترسی خواهید داشت:

1. Blank template

این گزینه همه چیز را از صفحه شما حذف می کند: هدر، فوتر، نوار کناری، نظرات. تنها چیزی که خواهید داشت یک صفحه خالی است که به شما امکان کنترل کامل بر طرح خود را می دهد. این طرح برای ایجاد صفحه فرود مناسب است.

2. Full-width template

گزینه دوم، عنوان صفحه، نظرات و سایدبار را از صفحه حذف می کند. همچنین برای پر کردن صفحه، ناحیه محتوای شما به صورت خودکار به عرض کامل کشیده می شود.

3. No sidebar template

گزینه سوم فقط سایدبار را از صفحه شما خارج می کند اگر قالب شما گزینه بدون سایدبار را ارائه نمی دهد می توانید این مورد را انتخاب کنید.

جمع بندی

اگرچه نوار کناری برای قرار دادن ابزارک ها مفید است، اما گاهی اوقات برای به دست آوردن ظاهر بهتر وب سایت باید آن را از الگوی خود حذف کنید. ما 3 راهنمای عملی را در اختیار شما قرار داده ایم، و به دلخوه مناسب ترین را برای نیازهای خود انتخاب کنید. امیدواریم که به خوبی نحوه حذف سایدبار از وردپرس را یاد گرفته باشید. همچنین اگر با ابزارک ها آشنا نیستید، پیشنهاد می کنیم مقاله دیگر ما را در مورد ابزارک وردپرس ببینید.

(1) نظرات کاربران

 1. امین گفت:

  سلام وقت بخیر
  من میخواستم با وودمارت سایدبار درست کنم وقتی ویرایش با المنتور رو میزنم رو حالت در حال بارگذاری میمونه و حتا پیام فعال سازی ایمن هم نمیاد. ممنون میشم اگر راهنمایی کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *