پایگاه دانش

تفاوت JPG و PNG چیست: کدام فرمت عکس بهتر است؟

تفاوت JPG و PNG

وقتی صحبت از تصاویر در وب می شود، فرمت مهم است اگر از فرمت اشتباه استفاده کنید ممکن است کیفیت را از دست دهید یا سایتی کند داشته باشید. ما در این مقاله تفاوت JPG و PNG را بیان خواهیم کرد تا بتوانید از فرمت فایل تصویری مناسب برای نیازهای خود مطلع شوید.

تفاوت JPG و PNG

تفاوت JPG و PNG

بیایید با تعاریف اولیه شروع کنیم.

PNG مخفف Portable Network Graphics، با فشرده سازی به اصطلاح “بدون ضرر” است. یعنی کیفیت تصویر قبل و بعد از فشرده سازی یکسان خواهد بود.

JPEG یا JPG مخفف Joint Photographic Experts Group است که فشرده سازی اصطلاح “با ضرر” است. یعنی کیفیت تصویر قبل و بعد از فشرده سازی یکسان نخواهد بود.

همانطور که ممکن است حدس بزنید، این بزرگترین تفاوت بین این دو است. کیفیت فایل های JPEG به طور قابل توجهی پایین تر از فایل های PNG است.

با این حال، کیفیت پایین لزوما چیز بدی نیست.

JPEG چیست؟

تصاویر JPEG یک انتخاب متداول برای تصاویر تولید شده توسط عکاسی دیجیتال هستند و برای تصاویر با رنگ های پیچیده و سایه انتخاب خوبی هستند.

در حالی که از دست دادن کیفیت با فشرده سازی JPG 10:1 قابل درک نیست، اندازه کوچکتر JPEG ها را برای استفاده در وب مناسب می کند زیرا کاهش مقدار داده استفاده شده برای یک عکس برای ارائه پاسخگو مفید است.

از سوی دیگر، تصاویر JPG به دلیل تضاد شدید بین پیکسل‌های مجاور، بهترین انتخاب برای نقاشی‌های خطی و سایر گرافیک‌های متنی یا نمادین نیستند. اگر می خواهید از این نوع تصویر برای سایت خود استفاده کنید، احتمالاً باید از فرمت های گرافیکی بدون ضرر استفاده کنید.

PNG چیست؟

PNG به عنوان یک جایگزین بهبود یافته برای GIF ها ایجاد شد و به رایج ترین فرمت فشرده سازی تصویر بدون اتلاف در اینترنت تبدیل شده است.

تصویر PNG که به عنوان گرافیک شبکه قابل حمل شناخته می شود، می تواند مبتنی بر پالت، مقیاس خاکستری و RGB/RGBA غیر مبتنی بر پالت تمام رنگی باشد.

فرمت فایل PNG به طور خاص برای انتقال تصاویر در اینترنت به جای گرافیک های چاپی طراحی شده است و در نتیجه از فضاهای رنگی غیر RGB مانند CMYK پشتیبانی نمی کند.

مزیت بزرگ این است که .png سطوح مختلف شفافیتی را ارائه می دهد که به این معنی است که پس زمینه PNG می تواند کاملاً شفاف باشد که برای طراحی های لوگو و موارد مشابه مهم است. همچنین بهترین انتخاب برای تصاویر با جلوه های محو است.

خب پس تفاوت بین فایل های JPEG و PNG چیست؟

با وجود شباهت ها و استفاده گسترده، تفاوت های زیادی بین فایل های JPEG و PNG وجود دارد. به دلیل فرآیندهای فشرده سازی متفاوت، JPEG ها حاوی داده های کمتری نسبت به PNG هستند – و بنابراین، معمولاً از نظر اندازه کوچکتر هستند. برخلاف JPEG ها، PNG ها از پس زمینه های شفاف پشتیبانی می کنند که باعث می شود برای طراحی گرافیکی ترجیح داده شوند.

تفاوت های بیشتری را در زیر بیابید:

فشرده سازی بدون اتلاف در مقابل با اتلاف

هنگام بررسی اینکه آیا از JPEG یا PNG به عنوان نوع فایل خود استفاده کنید، درک فرآیندهای فشرده سازی متفاوتی که هر نوع فایل استفاده می کند، مهم است.

JPEG ها برای ذخیره کارآمد عکس های دیجیتال با کیفیت بالا و بسته بندی شده با جزئیات و رنگ طراحی شده اند. آنها تصاویر بزرگ را در اندازه های بسیار کوچکتر فشرده می کنند و اشتراک گذاری و آپلود آنلاین آنها را آسان تر می کنند. اما این بهایی دارد.

JPEG ها از یک فرآیند فشرده سازی با اتلاف استفاده می کنند – به این معنی که برخی از داده ها از تصویر زمانی که کوچکتر شوند به طور دائم حذف می شوند. این می تواند کیفیت فایل شما را در دراز مدت به خطر بیندازد زیرا هر بار که آن را ویرایش و ذخیره می کنید، داده های بیشتری را از دست می دهید. به همین دلیل، برخی از عکاسان حرفه ای ترجیح می دهند از فایل های خام غیرفشرده استفاده کنند.

در مقابل، فایل های PNG از فشرده سازی بدون اتلاف سود می برند. این بدان معناست که هنگام فشرده‌سازی تصویر، هیچ داده‌ای از بین نمی‌رود – مهم نیست که چند بار فایل را ویرایش و ذخیره کنید، کیفیت ثابت می‌ماند. تصویر تار یا تحریف نمی‌شود، و PNG‌ها را برای لوگوهای واضح و نمودارهایی که دارای تعداد زیادی شکل هستند ایده‌آل می‌کند.

اندازه های فایل

با استفاده از تصاویر JPG می توانید کیفیت تصاویر خود را به خظر بیندازید، اما JPEG ها می توانند تصاویر بزرگ را به اندازه فایل های قابل مدیریت تر کاهش دهند. که در صورتی که قصد دارید زمان بارگذاری صفحه را افزایش دهید یا فضای ذخیره سازی کمی دارید مفید است.

اما تصاویر با فرمت PNG اندازه بیشتری دارند، زیرا آنها اطلاعات بسیار بیشتری را حفظ می کنند. آنها به طور کلی بزرگتر از JPEG و GIF هستند، فضای ذخیره سازی اضافی را مصرف می کنند و احتمالاً پاسخگویی صفحات وب را کاهش می دهند.

شفافیت

یکی از تفاوت های عمده بین فایل های JPEG و PNG توانایی آنها در مدیریت شفافیت در تصاویر است.

JPEG از پس‌زمینه شفاف پشتیبانی نمی‌کند. در نتیجه، لوگو  و گرافیک‌هایی که دارای متن‌های زیادی هستند، بعید است در این قالب به خوبی کار کنند. تصاویر JPEG همچنین برای ترکیب یکپارچه با صفحات وب که دارای رنگ‌های پس‌زمینه متفاوت هستند، مشکل دارند.

از سوی دیگر، فایل‌های PNG از شفافیت پشتیبانی می‌کنند. طراحان وب می توانند پس زمینه های شفاف را روی تصاویر خود اعمال کنند – و حتی درجات مختلف شفافیت. این بدان معناست که تصاویر PNG با رنگ‌های پس‌زمینه مختلف در یک صفحه بهتر ادغام می‌شوند و خواندن متن آسان‌تر است.

عکس های دیجیتال در مقابل گرافیک های وب

JPEG ها بین عکاسان و کسب و کارهایی که کتابخانه های بزرگ تصویر را مدیریت می کنند بسیار محبوب هستند. اندازه فایل کوچکتر آنها اجازه می دهد تا چندین عکس دیجیتال را به طور همزمان به اشتراک گذاشته و دانلود کنید. با استفاده کارآمد از فضای ذخیره سازی، JPEG ها می توانند کتابخانه تصویر را نسبتا ساده نگه دارند، بدون زمان انتظار طولانی برای باز شدن فایل ها.

با توجه به کاربرد گسترده آنها، فایل های JPEG در طیف گسترده ای از سیستم عامل ها و برنامه ها قابل مشاهده و ویرایش هستند – بنابراین بعید است که برای کار بر روی آنها به نرم افزار تخصصی نیاز داشته باشید.

در مقایسه، PNG ها واقعا برای ذخیره عکس های با کیفیت بالا ساخته نشده اند. آنها در مدیریت جزئیات و گرافیک های وب با کنتراست بالا تخصص دارند. آنها اغلب فرمت پیش فرض برای تصاویر اسکرین شات هستند زیرا می توانند نمایش بسیار دقیقی از دسکتاپ شما ارائه دهند و پیکسل ها را با هم فشرده نمی کنند. پالت رنگی عظیم و فشرده‌سازی بدون تلفات تضمین می‌کند که جزئیات زیادی را حفظ می‌کنند – آنها را به انتخابی محبوب برای تصاویر و نمودارها تبدیل می‌کند.

توانایی PNG ها در مدیریت تصاویر شفاف نیز به آنها در طراحی لوگو برتری نسبت به JPEG می دهد. به عنوان مثال، می‌توانید یک لوگوی شرکت با پس‌زمینه شفاف ایجاد کنید، سپس به‌طور یکپارچه آن را روی دیگر تصاویر یا صفحات وب قرار دهید.

همانند JPEG، می‌توانید PNG را در بسیاری از برنامه‌ها و مرورگرهای وب باز کنید. PNG ها به طور خاص برای ارتقای فرمت GIF قدیمی طراحی شده اند – به این معنی که آنها بدون حق ثبت اختراع هستند و انتخاب بسیار گسترده تری از رنگ ها را ارائه می دهند.

تفاوت فایل PNG و JPG: سوالات متداول

در ادامه به چند سوال برای فرق تصاویر فرمت PNG و JPG پاسخ می دهیم.

آیا فایل های JPEG یا PNG از انیمیشن پشتیبانی می کنند؟

نه، نه فایل‌های JPEG و نه PNG از تصاویر متحرک پشتیبانی نمی‌کنند. گیف‌ها به انیمیشن‌های اولیه اجازه می‌دهند و آن‌ها را به انتخابی محبوب در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی تبدیل می‌کنند. فایل‌های GIF متحرک می‌توانند چندین تصویر یا فریم را به طور همزمان در خود نگه دارند که جلوه‌ای شبیه به ویدیو را ارائه می‌دهد. اما آنها معمولا کوتاه با وضوح پایین هستند.

JPEG ها و PNG ها فایل های شطرنجی هستند یا وکتور؟

JPEG و PNG هر دو نوع فایل تصویری شطرنجی هستند. این بدان معناست که آنها از تعداد ثابتی از پیکسل های رنگی تشکیل شده اند – به جای شبکه ها، نقاط و فرمول های ریاضی مورد استفاده در فایل های برداری. فایل‌های شطرنجی اجازه می‌دهند جزئیات زیادی نمایش داده شوند، اما در صورت تغییر اندازه قابل توجه، وضوح خود را از دست می‌دهند.

آیا فایل های JPEG یا PNG با CMYK سازگار هستند؟

PNG ها از حالت های رنگی CMYK پشتیبانی نمی کنند زیرا بیشتر با در نظر گرفتن وب طراحی شده اند تا چاپ. JPEG ها معمولا از RGB روی CMYK پشتیبانی می کنند. ممکن است به دلیل کمبود برنامه‌های سازگار برای باز کردن CMYK جی پی جی مشکل داشته باشید – بنابراین آنها بسیار نادر هستند.

آیا محدودیت اندازه برای فایل های JPEG و PNG اعمال می شود؟

حداکثر عرض و ارتفاع 65535 پیکسل برای تصاویر JPEG اعمال می شود که در هنگام ذخیره تصاویر با جزئیات بسیار قابل توجه است. ابعاد فایل‌های PNG در تئوری نامحدود است، اما در عمل شما توسط عواملی مانند فضای حافظه و نرم‌افزاری که برای مشاهده فایل استفاده می‌کنید محدود خواهید شد.

آیا داده های EXIF ​​از دوربین ها با JPEG یا PNG پشتیبانی می شود؟

PNG ها نمی توانند داده های EXIF ​​را که دوربین های دیجیتال برای فهرست کردن جزئیات کلیدی عکس استفاده می کنند، جاسازی کنند. با این حال، فایل های JPEG می توانند این داده ها را ذخیره و نمایش دهند، که می تواند شامل مواردی مانند سرعت شاتر و فاصله کانونی مورد استفاده برای گرفتن یک عکس خاص باشد.

آیا می توانم تصاویر JPG را به PNG یا بلعکس تبدیل کنم؟

بله اینکار را می توانید با نرم افزاری مانند paint یا ابزارهای آنلاین PNG به JPG یا JPG به PNG انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *