پایگاه دانش

تفاوت فرمت های JPEG و JPG چیست؟

تفاوت فرمت های JPEG و JPG

به عنوان صاحب یک وب سایت باید هنگام استفاده از تصاویر برای مقالات، صفحات محصول و صفحات فرود، با تعدادی از فرمت های تصویری آشنا باشید. اگرچه نیازی به استخدام یک “متخصص تصویر” نیست تا تصاویر شما را بررسی کند، و بسیار خوب خواهد بود که خود را با فرمت های معمول عکس ها مانند JPEG و JPG آشنا کنید.

در این مقاله با ارائه توضیحات لازم به مقایسه فرمت های تصویر JPEG و JPG می پردازیم تا تفاوت و شباهت بین این دو را بدانید.

تفاوت فرمت های JPEG و JPG

اما قبل از اینکه به مقایسه بپردازیم، باید به صورت جداگانه با فرمت های  JPEG و JPG آشنا شوید.

JPEG چیست؟

JPEG مخفف Joint Photographic Experts Group است که نام کمیته ای است که استاندارد JPEG را به همراه سایر استانداردهای کیفیت مانند ISO تشکیل داده است.

JPEG به عنوان فشرده سازی با اِتلاف

JPEG یک استاندارد تصویری برای فشرده سازی بااِتلاف است که یک تصویر را فشرده می کند تا اندازه آن کاهش یابد تا تأثیر آن بر سرعت سایت کم شود. شما می توانید میزان فشرده سازی را برای حفظ کیفیت تصویر تنظیم کنید اما این بدان معنی نیست که فشرده سازی در کیفیت تصویر بی اثر باشد.

ابزارهای فشرده سازی تصویر اطمینان حاصل می کنند که یک تصویر حتی پس از کاهش 90% در اندازه قابل استفاده است. با این حال، از آنجا که “با اِتلاف” است، در واقع برخی از کیفیت را از بین می برد.

در اینجا نکاتی وجود دارد که باید هنگام استفاده از فرمت JPEG برای فشرده سازی تصویر، به خاطر بسپارید:

  • فرایند فشرده سازی دائمی است، به این معنی که شما نمی توانید به محض فشرده سازی به کیفیت اصلی یا اندازه اصلی تصویر برگردید.
  • ثانیا، در حالی که می توانید اندازه تصویر را خودتان تنظیم کنید، به یاد داشته باشید که هرچه اندازه کوچکتر باشد، کیفیت تصویر پایین تر است.
  • و در آخر اینکه، همیشه می توانید از فشرده سازی ضایع جلوگیری کنید. اگر می خواهید با استفاده از فشرده سازی بدون ضرر کیفیت تصویر خود را حفظ کنید بهتر است از فرمت PNG استفاده کنید. در حالی که کیفیت تصویر شما حفظ می شود، البته اندازه فایل معمولاً بزرگتر از تصاویر فشرده شده با اتلاف است.

JPEG به عنوان فرمت فایل

JPEG به عنوان فرمت فایل

شما ممکن است به طور روزانه تصاویر را بر روی رایانه شخصی خود ذخیره کرده باشید اما متوجه فرمتی که تصاویر خود را در آن ذخیره می کنید نشده باشید. تصاویر بارگیری شده از اینترنت معمولاً با فرمت JPEG ذخیره می شوند. حتی وقتی تصاویر را با رنگ یا هر نرم افزار دیگری ویرایش می کنید، آنها به JPEG تبدیل می شوند.

JPG چیست؟

اگر می خواهید بدانید فرمت JPG چیست، دوباره مطالب بالا را بخوانید.

ببخشید! چی؟ خب بله.

JPG همان JPEG است. من شوخی نمی کنم، JPEG و JPG هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

پس چرا برای نوشتن این مقاله وقت گذاشتید؟ من به شما خواهم گفت.

فرمت فایل JPG در نسخه های قدیمی ویندوز مورد استفاده قرار می گرفت که سیستم عامل فقط از 3 حرف برای فرمت پشتیبانی می کرد و از فرمت هایی مانند PNG و JPG استفاده می کرد. افزودن حروف اضافی به نام فرمت فایل امکان پذیر نبود زیرا سیستم به سادگی اجازه این کار را نمی داد. از زمان راه اندازی نسخه های جدیدتر ویندوز، سیستم شروع به پشتیبانی از 4 حرف برای فرمت فایل ها کرد که امکان افزودن “E” را نیز فراهم کرد و بنابراین JPG به JPEG تغییر نام داد.

در مورد سیستم عامل های MacOS و Linux نیز همین اتفاق افتاد، بنابراین کاربران می توانند از JPEG به جای JPG در این سیستم عامل ها استفاده کنند.

JPG و JPEG: پیکسلی یا برداری ؟

اکنون که از این واقعیت نه چندان مخفی درباره فرمت JPEG و JPG آگاه هستید، وقت آن است که یاد بگیرید که آیا این تصاویر پیکسلی (Raster) است یا تصاویر برداری (Vector).

تصاویر پیکسلی و برداری دو نوع تصویر هستند که گرافیک رایانه ای را تشکیل می دهند و تصویری که در صفحه لپ تاپ خود مشاهده می کنید از هر دو نوع تصویر ساخته شده است.

تصاویر پیکسلی بیت مپ هستند که شامل شبکه پیکسل های جداگانه ای هستند که در مجموع یک تصویر را تشکیل می دهند. این بیت مپ ها در جعبه های مربعی کوچک وجود دارند و هر جعبه در سایه ای متفاوت از رنگ کدگذاری شده است. به طور جداگانه، این جعبه ها منطقی نیستند، اما هنگامی که آنها جمع می شوند، روی صفحه رایانه شما یک تصویر تمیز تشکیل می دهند.

تصاویر برداری از طرف دیگر پیکسلی نیستند. در عوض آنها براساس فرمول های ریاضی ساخته شده اند که اشکال مختلفی مانند خط، دایره، چند ضلعی و مستطیل را تعریف می کنند. این نوع تصویر برای تصاویر با ساختار بیشتر مانند خطی، لوگوها ، پرچم ها و فونت ها مناسب است. تصاویر برداری نسبت به تصاویر پیکسلی انعطاف پذیر، مقیاس پذیر و متنوع تر هستند به همین دلیل همیشه نسبت به حالت دوم ترجیح داده می شوند.

بنابراین سوال اینجاست که آیا فایل های JPG و JPEG پیکسلی هستند یا برداری؟

خب، آنها تصاویر پیکسلی هستند.

JPG و JPEG: آیا هر دو کیفیت را در هنگام ذخیره حفظ می کنند؟

خیر. هر دو نوع تصویر وقتی در رایانه محلی ذخیره می شوند مقداری از کیفیت خود را از دست می دهند. همانطور که قبلاً در مقاله بحث کردیم، JPEG یک استاندارد تصویر برای فشرده سازی است و از آنجا که هر دو JPEG و JPG یکسان هستند، روش فشرده سازی برای هر دو کاربرد دارد.

چگونه فایل های تصویری را به JPEG و JPG تبدیل کنیم؟

تبدیل فایل ها به فرمت JPEG و JPG به لطف ابزارهای دستی که به صورت آنلاین و آفلاین در دسترس هستند بسیار آسان است.

ساده ترین ابزار، Paint است که به صورت پیش فرض در رایانه شما وجود دارد و تقریبا می توان گفت که همه از آن استفاده کرده ایم.

برای تبدیل سایر فرمت ها به فرمت JPEG یا JPG ، در برنامه Paint تصویری را که فرمتی غیر از JPEG یا JPG دارد باز کنید.

پس از آن در بالا سمت چپ، بر روی File کلیک کنید و سپس ماوس را بر روی Save As ببرید.

در آنجا تمام فرمت های تصویری را که می توانید فایل خود را ذخیره کنید مشاهده خواهید کرد. بر روی JPEG کلیک کنید تا تصویر شما در آن فرمت ذخیره  شود.

چگونه فایل های تصویری را به JPEG و JPG تبدیل کنیم؟

ابزارهای دیگری برای ذخیره فایل های تصویری با فرمت JPEG مانند Adobe Photoshop وجود دارد که به راحتی می توانید تصاویر خود را با فرمت .jpg ذخیره کنید.

همچنین ابزارهای آنلاین مانند Online Converter یک روش ساده برای انجام این کار نیز ارائه می دهند.

Image Converter را از صفحه اصلی انتخاب کنید، روی دکمه کشویی روی مبدل تصویر کلیک کنید و گزینه Convert to JPG را انتخاب کنید. سپس بر روی Go کلیک کنید.

ابزار آنلاین تبدیل فرمت عکس

سپس تصویری را غیر از فرمت های JPEG و JPG، انتخاب یا بکشید و رها کنید. پس از انجام این کار، گزینه پیکربندی کیفیت تصویر به شما داده می شود.

ابزار آنلاین تبدیل فرمت عکس

روی Start Conversion کلیک کنید تا پس از آن تصویر شما به فرمت JPG تبدیل شود. حالا شما می توانید تصویر جدید را دانلود کنید.

ابزار آنلاین تبدیل فرمت عکس

خب به پایان این مقاله رسیدیم، در این مقاله یاد گرفتید که فرمت های JPEG و JPG یکسان هستند و هیچ تفاوتی با هم ندارند. علاوه بر این مسئله باید بدانید که تصاویر JPEG و JPG به طور گسترده توسط صاحبان سایت استفاده می شود زیرا سبک تر هستند و باعث کاهش سرعت سایت نمی شوند.

همچنین ممکن است بخواهید مقالات دیگر ما را در مورد فرمت WebP یا در مورد نحوه بهینه سازی تصاویر بهینه برای وب ببینید.

4.3/5 - (11 امتیاز)

(1) نظرات کاربران

  1. سید یاسین نوری گفت:

    بسیار عالی و مفید بود من که خیلی استفاده کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *