پایگاه دانش

تفاوت گوتنبرگ با صفحه سازهای وردپرس چیست؟

تفاوت گوتنبرگ با صفحه سازهای وردپرس

همانطور که کاربران همگی وردپرس خود را به نسخه 5.0 ارتقا می دهند، سوالاتی برای آنها به وجود می آید از جمله اینکه آیا ویرایشگر بلوک وردپرس ، گوتنبرگ جایگزینی برای افزونه های صفحه ساز مانند افزونه ویژوال کامپوزر است؟

ویرایشگر بلوک جدید وردپرس بسیار قدرتمند است و به شما امکان می دهد طرح های محتوای زیبا را ایجاد کنید. با این حال، گوتنبرگ یک افزونه صفحه ساز قدرتمند نیست!

در این مقاله، ما افزونه های گوتنبرگ و وردپرس را مقایسه خواهیم کرد تا به شما در درک تفاوت های واقعی آنها کمک کنیم. ما همچنین نقشه راه آینده گوتنبرگ را برای کمک به شما می بینیم که در آینده چه تغییراتی خواهد کرد.

فرق میان گوتنبرگ و ضفحه سازهای وردپرس؟

گوتنبرگ ویرایشگر پیش فرض وردپرس است. با استفاده از بلوک ها برای اضافه کردن و ترتیب عناصر محتوا برای پست ها و صفحات،استفاده می شود.

تفاوت گوتنبرگ با صفحه سازهای وردپرس

از آنجا که گوتنبرگ به شما اجازه می دهد به راحتی سبک های سفارشی محتوا و  و عناصر را با کشیدن و رها کردن اضافه کنید، اشتباه گرفتن آن با صفحه ساز های وردپرس تقریبا برای همهبه وجود می آید.

اما هیچ بخش گوتنبرگ به صفحه ساز های وردپرس نزدیک نیست (حداقل تاکنون).

افزونه های صفحه ساز وردپرس به شما امکان می دهند تا به راحتی با کشیدن و رها کردن بدون هیچ کدنویسی طرح های کاملا سفارشی در سایت خود ایجاد کنید.

تفاوت گوتنبرگ با صفحه سازهای وردپرس

صفحه سازهای وردرس مانند Beaver Builder، Divi و Visual Composer به طور قابل توجهی قوی تر هستند. آنها با قالب هایی آماده می شوند که می توانید از آن ها استفاده کنید و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به گوتنبرگ ارائه دهید.

بیایید برای درک بهتر نگاهی دقیق تر به تفاوت های بین گوتنبرگ و صفحه ساز ها بیندازیم.

7 تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و افزونه صفحه ساز وردپرس

بزرگترین تفاوت این است که گوتنبرگ یک ویرایشگر پیش فرض وردپرس است و با وردپرس ساخته شده است. از سوی دیگر، افزونه سازنده صفحه ایجاد شده و توسط توسعه دهندگان شخص ثالث پشتیبانی می شود.

تیم WordPress.org گوتنبرگ را یک سازنده صفحه نمی نامند. در عوض، آنها آن را ویرایشگر بلوک می نامند و این به عنوان یک روش مدرن برای ویرایش محتوا در وردپرس ارائه می شود.

دلایل بزرگی برای آن وجود دارد که در ادامه برخی از آنها بیان می شود.

1. ویژگی های کشیدن و رها کردن

گوتنبرگ یک سازنده صفحه با کشیدن و رها کردن نیست (حداقل، نه در شکل فعلی آن). شما می توانید بلوک ها را اضافه کنید و آنها را به بالا و پایین ببرید، اما شما نمی توانید عرض / ارتفاع خود را تنظیم کنید، بلوک های داخل بلوک های دیگر را اضافه کنید یا طرح های پیچیده با ستون ها و ردیف ها را ایجاد کنید.

از سوی دیگر، افزونه های صفحه ساز وردپرس به شما اجازه می دهند بلوک / بزارک را با کشیدن و رها کردن اضافه کنید، ارتفاع و عرض آن را تنظیم کنید و حتی ستون ها را ایجاد کنید و بلوک هایی به داخل بلوک های دیگر اضافه کنید.

تفاوت گوتنبرگ با صفحه سازهای وردپرس

2. پشتیبانی و سازگاری با قالب وردپرس

گوتنبرگ به شدت بر سبک های قالب وردپرس خود متکی است. این ویژگی برخی از CSS های خود را اضافه می کند و حتی شما را قادر به اضافه کردن CSS سفارشی برای بلوک ها می کند، اما سبک های خود و تنظیمات آن را تغییر نمی دهد.

در حالی که افزونه های سازنده صفحه می توانند با سبک های تم وردپرس خود کار کنند، آنها همچنین به شما امکان می دهند تا به طور کامل یک صفحه را بردارید و سبک های تم خود را نادیده بگیرید.که  اگر می خواهید صفحه های سفارشی ایجاد کنید، بسیار مفید است.

3. ویرایش زنده در مقابل ویرایشگر باطن

هنگامی که شما در حال ویرایش یک پست یا صفحه در گوتنبرگ هستید، آنچه بر روی صفحه نمایش می بینید پیش نمایش زنده از پست یا صفحه واقعی شما نیست. گوتنبرگ یک ویرایشگر باطن است و بهترین کار این است که تصویری را که محتوای شما در هنگام پیش نمایش آن ظاهر می شود، نشان دهد.

از سوی دیگر، افزونه های صفحه ساز وردپرس به شما یک پیش نمایش زنده واقعی از صفحه را می دهد که می توانید در همان حالت صفحه را ویرایش کنید، که میتوانید در لحضه ببینید که تغییراتی که در صفحه ایجاد می کنید ،بدون اینکه فعلا آن را ذخیره کنید، چگونه ظاهر می شود!

4. طرح بندی محتوا در مقابل طراحی صفحه

بلوک های گوتنبرگ به شما آزادی می دهد تا طرح های محتوا ایجاد کنید، اما آنها کاملا محدود هستند.

اما صفحه ساز ها انعطاف پذیر تر هستند. شما نه تنها می توانید محتوا را اضافه کنید، بلکه می توانید کل طرح صفحه را تغییر دهید. آنها گزینه های طراحی بیشتر برای هر ابزارک و بلوک را ارائه می دهند.

5. ابزارک ها و بلوک ها

گوتنبرگ همراه با یک مجموعه دلخواه از بلوک های پیش فرض که تمام عناصر محتوا معمولا استفاده می شود می آید. شما همچنین می توانید بلوک ها را در پست های دیگر و حتی در سایر وب سایت های وردپرس ذخیره و استفاده کنید.

این یک API قدرتمند است که به توسعه دهندگان افزونه اجازه می دهد بلوک های خود را نیز ایجاد کنند. تمام افزونه های برتر وردپرس در حال حاضر دارای بلوک های گوتنبرگ خود هستند که می توانید از آنها استفاده کنید.

تفاوت گوتنبرگ با صفحه سازهای وردپرس

افزونه های صفحه ساز با بلوک ها، ماژول ها و ابزارک ها حتی بیشتر می آیند. آنها از عناصر پیشرفته محتوا شامل چرخ فلک، لغزنده، دکمه های فراخوانی برای اقدام، فرم تماس، تایمر شمارش معکوس و …استفاده می کنند. شما همچنین می توانید بلوک های فردی، ردیف یا کل قالب را برای استفاده مجدد بعدا ذخیره کنید.

تفاوت گوتنبرگ با صفحه سازهای وردپرس

6. گزینه های قالب بندی و استایل دهی

بلوک های گوتنبرگ با ظاهر و گزینه های قالب بندی خود می آیند. با این حال، این گزینه ها محدود هستند. برای تکمیل و قالب بندی بیشتر، باید CSS سفارشی خود را برای یک بلوک اضافه کنید.

تفاوت گوتنبرگ با صفحه سازهای وردپرس

از سوی دیگر، صفحه سازها گزینه های استایل دهی بیشتری را ارائه می دهند. شما می توانید رنگ پس زمینه بلوک را تغییر دهید، از فونت آیکون استفاده کنید، فونت ها را انتخاب کنید، ارتفاع خط، تنظیم عرض عناصر، استفاده از سبک ها در تصاویر و … را انجام دهید.

7. دامنه

هدف اضافه کردن گوتنبرگ به وردپرس این است که تجربه نوشتن مدرن را برای کاربران ارائه دهد. این در نظر گرفته شده است که توسط همه از جمله وبلاگ نویسان، نویسندگان، عکاسان و سایر کسب و کارها استفاده می شود .

افزونه های صفحه ساز یک رابط کشیدن و رها کردن بصری برای طراحی کل صفحات ارائه می دهند. آنها برای کسب و کارهای کوچک، طراحان مشتاق، آژانس های وردپرس، فروشگاه های تجارت الکترونیک و غیره در نظر گرفته شده است.

در حالی که گوتنبرگ به شما در ایجاد محتوای بهتر کمک می کند، صفحه سازها به شما در ایجاد صفحات فرود بهتر کمک می کنند تا در افزایش فروش، افزایش اشتراک  و رشد کسب و کارتان موثر باشد.

آیا گوتنبرگ می تواند جایگزین افزونه صفحه ساز وردپرس شود؟

گوتنبرگ در قالب فعلی خود فقط یک ویرایشگر محتوا بهتر از ویرایشگر قبلی وردپرس است. ولی گوتنبرگ یک جایگزین برای افزونه های صفحه ساز وردپرس نیست.

طبق برنامه ریرزی ها این در نقشه راه وردپرس است تا قابلیت گوتنبرگ را به مناطق بیشتری از وب سایت مانند منوها، ابزارک ها و حتی سفارشی سازی گسترش دهند.

باید منتظر ماند تا روشن شود که آیا با بهبود هایی که انجام می شود ویرایشگر گوتنبرک به یک صفحه ساز قدرتمند تبدیل می شود یا خیر.

از کدام افزونه وردپرس صفحه ساز استفاده کنیم؟

تمام افزونه های صفحه ساز به خوبی با وردپرس 5.0 و ویرایشگر گوتنبرگ جدید کار می کنند. شما می توانید برای سفارشی سازی صفحات خود به حرفه ای ترین و راحت ترین شکل از افزونه وردپرس ویژوال کامپوزر استفاده کنید.

امیدوراریم که این مقاله به شما برای درک بهتر فرق میان گوتنبرگ با افزونه صفحه ساز کمک کرده باشد.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *