آموزش وردپرس

چرا وردپرس رایگان است؟ هزینه های وردپرس چگونه است؟

چرا وردپرس رایگان است؟

یکی از سوالات متداول کاربران وردپرس این است که آیا وردپرس رایگان است یا اینکه باید هزینه هایی پرداخت کنیم؟ جواب واضح است وردپرس کاملا رایگان است.

اما بعد از جواب رایگان بودن وردپرس کاربران کنجکاو به پرسیدن سوالات دیگری از جمله اینکه چرا وردپرس رایگان است؟ و هزینه های راه اندازی سایت با وردپرس چگونه تامین می شود؟

وردپرس یک نرم افزار منبع باز است و نرم افزار منبع باز به شما امکان می دهد تا هر طور که دوست دارید از آن استفاده کنید، و شما ممکن است  مثلا برای توسعه نرم افزار،اصلاح، ساخت و .. قدم هایی بردارید. با این حال ممکن است هزینه هایی در جاهای وجود داشته باشد که ما در این مقاله هزینه استفاده از نرم افزار منبع باز وردپرس را مورد بحث قرار خواهیم داد.

چرا وردپرس رایگان است؟

چرا آنها وردپرس را به عنوان یک نرم افزار نمی فروشند؟

اغلب سوالات این است که چرا نرم افزار وردپرس را نمی فروشند؟ اگر وردپرس به همان خوبی است که همه می گویند، بدیهی است که با فروش آن، پول زیادی به دست می آورند. این بیانیه معقول است، اگر یک شرکت یا فردی مالک وردپرس باشد.

وردپرس یک پروژه جامعه منبع باز است که در آن ده ها هزار نفر از افراد با استعداد، کمک کرده اند تا آن را به یک نرم افزار عالی تبدیل کنند. یک تیم اصلی از توسعه دهندگان است که توسعه پروژه را هدایت می کنند، اما هر کسی می تواند تکه هایی را ارائه کند، اشکالات را گزارش دهد، ویژگی های پیشنهاد شده و …، علاوه بر این، رهبران پروژه از یک نسخه به یک نسخه دیگر تغییر می کنند. اگر شما هم بخواهید، می توانید به راحتی به عنوان یک توسعه دهنده اصلی وردپرس تبدیل شوید.

فلسفه جنبش نرم افزار آزاد منبع این است که نرم افزار مانند دیگر محصولات ملموس نیست. هنگامی که یک نرم افزار ایجاد می شود، می توان آن را چند بار با هزینه کمی کپی کرد. بیایید نمونه ای از یک کارخانه اسباب بازی بگیریم. هر اسباب بازی دارای قطعات متفاوت است و هر بخش دارای یک هزینه است. هزینه تولید این قطعات می تواند توسط کارخانه محاسبه شود تا مارجین معیاری برای محصول تعیین شود. از سوی دیگر، هزینه ایجاد یک نرم افزار و ایجاد کپی از آن، یکسان نیست. بعضی گروه ها معتقدند که با هر نسخه ای که فروش می شود، حاشیه سود نرم افزار بیشتر غیرمنصفانه می شود.

چگونه مردم با وردپرس کسب درآمد می کنند؟

دو بخش اصلی سودآور هر نرم افزار منبع باز، محصول یا خدمات بر پایه نرم افزار منبع باز است.

(برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ما را در مورد آموزش طراحی سایت با وردپرس و کسب درآمد را مطالعه کنید)

آیا حق نسخه برداری وردپرس رایگان است؟

خیر، مجوز وردپرس به گونه ای است که اجازه می دهد همه از آن استفاده کنند.

وردپرس تحت GPL منتشر شده است، بنابراین شما می توانید آزادانه برای استفاده، تغییر و توزیع مجدد کد از آن استفاده کنید. شما کپی رایت را برای اصلاحاتی که برای نرم افزار ایجاد می کنید ندارید. GPL مستلزم آن است که هر کار مشتق شده ای که شما منتشر یا توزیع می کنید  تحت GPL باید مجوز داشته باشد. بنابراین در حالی که ممکن است شما کپی رایت را برای انجام هر کاری که دوست دارید انجام دهید، کار مشتق شده به طور خودکار مجوز GPL را به ارث می برد، به طوری که دیگران برای استفاده، اصلاح و توزیع مجدد کد شما هر کدام از آنها را انتخاب می کنند.

آیا این به این معنی است که همه حق بیمه GPL قالب وردپرس و افزونه وردپرس مجاز هستند؟

بر اساس یک پست وبلاگ رسمی در WordPress.org، تم ها نیز GPL هستند. تصاویر، CSS و جاوا اسکریپت در داخل تم ها و پلاگین ها قابل حذف است، اما تمام قسمت های PHP و HTML از تم ها و پلاگین ها به طور گسترده ای از وردپرس استفاده می کنند، بنابراین آنها کار مشتق شده هستند و بنابراین تحت GPL مجوز دارند.

در حالی که بعضی از افراد با آن موافق نیستند، بولی یشتر سایت های وردپرس از دستورالعملهای اجتماعی پیروی می کنند و به آنها احترام می گذارند.

هزینه استفاده از وردپرس

وقتی شما قصد راه اندازی یک سایت حرفه ای داشته باشید نیاز به انجام کارهای دیگری دارید از جمله:

  • شما برای راه اندازی سایت نیاز به یک دامنه دارید(دامنه نام سایت شما است) که دامنه هایی مختلفی وجود دارند قیمت ها متفاوت است.
  • شما نیاز به یک هاست خواهید داشت که به صورت ماهانه و یا سالانه باید هزینه هایی پرداخت کنید هر چند که هاست های رایگان هم وجود دارند ولی اصلا پیشنهاد نمی شوند.
  • قالب وردپرس حرفه ای : شما بعد از نصب وردپرس برای داشتن یک کسب و کار موفق نیاز به نصب یک قالب وردپرس یا سایت آماده دارید هر چند قالب های زیادی به صورت رایگان وجود دارند و شما می توانید از قالب وردپرس رایگان هم استفاده کنید.
  • افزونه وردپرس : هزاران افزونه وردپرس رایگان در مخزن وردپرس وجود دارند اما گاها شما نیاز به افزونه تجاری وردپرس خواهید داشت که باید آنها را بخرید.

چرا مردم از قالب ها و افزونه های پولی استفاده می کنند؟

شما برای داشتن یک کسب و کار و سایت حرفه ای نیازمند یک دیزاین منحصر به فرد و ویژگی های قدرتمند هستید که فقط در قالب ها و افزونه های تجاری می توانید به آنها برسید.

یکی از دلایل دیگر خرید قالب وردپرس و افزونه وردپرس بخاطر فارسی سازی آن است و چون آنها به طور پیش فرض به زبان انگلیسی هستند.

یکی دیگر از دلایل خرید قالب وردپرس و خرید افزونه وردپرس به دلیل دریافت پشتیبانی و بروزرسانی مداوم قالب و افزونه وردپرس است.

امیدواریم که این مقاله به برخی از سوالات مربوط به صدور مجوز وردپرس، هزینه اجرای یک سایت وردپرس و کسب و کار در مورد وردپرس پاسخ دهد.

4.6/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *