پایگاه دانش

تفاوت ZIP و RAR چیست؟

تفاوت ZIP و RAR

اگر به دنبال اطلاعاتی در مورد تفاوت ZIP و RAR هستید، احتمالاً از یک نرم افزار فشرده سازی مانند WinRAR استفاده می کنید. شما این دو گزینه را در دسترس می بینید و نمی دانید کدام یک را انتخاب کنید. یا شاید فایل هایی در دو فرمت زیپ و رار دارید و تفاوت آن ها را نمی دانید. مشکلی نیست، ما در ادامه هر آنچه که لازم است بدانید را توضیح می دهیم.

تفاوت ZIP و RAR

فایل ZIP چیست؟

فرمت فایل ZIP در واقع توسط Phil Katz و Gary Conway پس از شکایت علیه PKWARE توسط System Enhancement Associates (SEA) ایجاد شد. در این دادخواست ادعا شده بود که محصولات بایگانی PKWARE از سیستم آرشیو اختصاصی SEA گرفته شده است. با این حال، این شکایت پس از توافق قانونی با SEA منتفی شد. کاتز اولین برنامه فشرده‌سازی خود را برای استفاده از فرمت فایل ZIP جدید به نام PKZIP منتشر کرد و متعاقباً آن را در سال 1989 در اختیار عموم قرار داد.

امروزه ZIP یک فرمت پرکاربرد برای فشرده‌سازی داده‌های بدون تلفات است و توسط چندین ابزار نرم‌افزاری از جمله داخلی ها پشتیبانی می‌شود. پشتیبانی ZIP توسط Microsoft Windows و Mac OS X ارائه می‌شود. بهترین بخش این است که فایل‌های ZIP را می‌توان با هر برنامه‌ای که فایل‌های ZIP ایجاد می‌کند باز کرد.

مانند سایر فرمت‌های آرشیو، فایل‌های ZIP محفظه‌های داده‌ای هستند که حاوی یک یا چند فایل با هم در قالب فشرده یا فشرده با استفاده از فشرده‌سازی Zip هستند.

خب، آرشیو ZIP قادر به بیش از فشرده سازی فایل ها است. آنها می توانند فایل ها را رمزگذاری کنند (محافظت از رمز عبور) و آرشیوها را تنها با چند کلیک تقسیم کنند. چندین فایل را می توان با استفاده از روش های مختلفی مانند LZMA، WavPack، PPMd، BZIP2، DEFLATE و غیره فشرده کرد. آنها را استخراج کنید یا موارد جدید را بدون فشرده سازی در کل آرشیو اضافه کنید. بایگانی ZIP همچنین می تواند حاوی محتوای اضافی باشد که به بایگانی مرتبط نیست و در نتیجه آن را به یک بایگانی خود استخراج تبدیل می کند.

فایل RAR چیست؟

RAR مخفف Roshal Archive Compresed file است که یک فرمت فایل آرشیو اختصاصی است که به نام سازنده روسی آن Russian-origin نامگذاری شده است.

مانند سایر آرشیوها، RAR شامل یک یا چند فایل یا پوشه با هم است. RAR را به عنوان یک پوشه درست مانند یک پوشه معمولی حاوی چندین برنامه یا فایل در نظر بگیرید، با این حال، بر خلاف یک پوشه معمولی در هارد دیسک شما، فایل های RAR برای باز کردن و استخراج محتویات بایگانی به نرم افزار شخص ثالث نیاز دارند. این یک فرمت فایل بومی بایگانی کننده WinRAR است که چندین فایل را به صورت فشرده ذخیره می کند – تنها کاری که باید انجام دهید این است که محتویات آن را باز کنید تا به فایل ها دسترسی پیدا کنید.

این از نسبت فشرده‌سازی بالاتری نسبت به فشرده‌سازی ZIP معمولی استفاده می‌کند و یک الگوریتم فشرده‌سازی اختصاصی را در خود جای داده است که فشرده‌سازی داده‌های بدون تلفات، گستردگی فایل، بازیابی خطا و موارد دیگر را مدیریت می‌کند. فایل‌های آرشیو معمولاً دارای پسوند استاندارد “.RAR” هستند.

تفاوت بین فایل ZIP و RAR چیست؟

با توضیحات بالا که در مورد فایل های ZIP و RAR  دادیم احتمالا تا حدودی با تفاوت های آنها آشنا شدید.

با این حال در ادامه هم توضیحات لازم را ارائه می دهیم.

مبانی ZIP و RAR

ZIP یک فرمت فایل بایگانی است که توسط فیل کاتز به عنوان یک فرمت استاندارد برای فشرده‌سازی داده‌های بدون تلفات ایجاد شده است که چندین الگوریتم فشرده‌سازی را برای فشرده‌سازی/فشرده‌کردن یک یا چند فایل ترکیب می‌کند. RAR یک فرمت فایل آرشیو اختصاصی است که توسط مهندس نرم افزار روسی یوجین روشال توسعه یافته است.

کارایی ZIP و RAR

فرمت RAR می‌تواند یک فایل را بسیار بهتر از همان زمانی که با فرمت ZIP انجام می‌شود فشرده کند، به این معنی که سرعت فشرده‌سازی RAR بهتر از فرمت ZIP است. همچنین RAR در مقایسه با بایگانی‌های ZIP، اندازه‌های کوچک‌تر را بایگانی می‌کند، که RAR را جایگزین بهتری نسبت به ZIP می‌کند.

محبوبیت ZIP و RAR

مزیت اصلی استفاده از فرمت ZIP محبوبیت آن است. از آنجایی که فرمت فایل ZIP مدت‌ها پیش توسعه یافته بود، نسبت به فرمت RAR برتری کمی دارد و همچنان پرکاربردترین نوع آرشیو است که هنوز تعداد قابل توجهی از فایل‌های بایگانی را در اینترنت به خود اختصاص می‌دهد.

نرم افزار اختصاصی برای ZIP و RAR

یک برنامه نرم افزار شخص ثالث به نام WinRAR برای باز کردن و استخراج محتویات آرشیو RAR مورد نیاز است، در حالی که ZIP یک فرمت پرکاربرد است که توسط ابزارهای مختلف تجاری و همچنین ابزارهای منبع باز و کتابخانه ها پشتیبانی می شود.

سرعت فشرده سازی در ZIP و RAR

ZIP از یک فرمت ساختاری کمتر پیچیده برای ذخیره فایل ها استفاده می کند. از الگوریتم فشرده سازی قدیمی تر و در عین حال محبوب DEFLATE برای فشرده سازی داده ها استفاده می کند که کارایی کمتری نسبت به روش های فشرده سازی جدیدتر دارد که توسط هیچ سیستم عاملی به طور پیش فرض پشتیبانی نمی شود. RAR از یک الگوریتم فشرده سازی استفاده می کند که به طور قابل ملاحظه ای بهتر و کارآمدتر از روش فشرده سازی DEFLATE است.

امنیت در ZIP و RAR

RAR از یک برنامه انحصاری به نام WinRAR archiver برای فشرده‌سازی/فشرده‌کردن محتویات فایلی استفاده می‌کند که دارای پشتیبانی داخلی برای رمزگذاری رمز عبور است که برای امنیت عالی است. با این حال، پشتیبانی پیش فرض در سیستم عامل های ویندوز و مکینتاش دارای ویژگی محافظت از رمز عبور نیست.

ZIP در مقابل RAR: مقایسه

فایل ZIP

  • ZIP یک فرمت فایل آرشیو است که توسط کاتر به عنوان یک فرمت استاندارد برای فشرده سازی داده های بدون تلفات ایجاد شده است.
  • این استاندارد رایگان و باز با بسیاری از پیاده سازی ها است و تقریبا در همه جا پشتیبانی می شود.
  • همراه با پشتیبانی داخلی برای رمزگذاری رمز عبور.
  • ZIP از الگوریتم رمزگذاری ZIP 2.0 استفاده می کند که نسبتا ضعیف است.
  • فایل های ZIP را می توان با چندین برنامه مانند WinRAR، WinZIP، Freebyte Zip، 7-Zip و غیره ایجاد کرد.

فایل RAR

  • RAR یک فرمت آرشیو اختصاصی برای فشرده سازی داده های بدون تلفات است که توسط Eugene Roshal توسعه یافته است.
  • رایگان نیست و برای فشرده سازی / فشرده کردن فایل‌ها به ابزار شخص ثالثی به نام WinRAR archiver نیاز دارد.
  • بدون تنظیمات حفاظت از رمز عبور در پشتیبانی داخلی ZIP ارائه شده توسط ویندوز و مکینتاش
  • RAR از رمزنگاری بسیار کارآمد AES 128 استفاده می کند.
  • فایل های RAR فقط به یک برنامه محدود می شوند که WinRAR است.

خلاصه ZIP یا RAR

هر دو الگوریتم‌های فشرده‌سازی هستند که فایل‌های شما را به‌طور موثر فشرده می‌کنند تا حجم آن‌ها را بدون تأثیر بر محتوای فایل کاهش دهند.

ZIP پرکاربردترین فرمت فایل است که برای فشرده‌سازی داده‌های بدون اتلاف استفاده می‌شود و مدت زمان طولانی‌تری نسبت به RAR بوده است و هنوز هم تعداد قابل‌توجهی از فایل‌های آرشیو در اینترنت را تشکیل می‌دهد. با این حال، RAR سرعت فشرده‌سازی بهتر، رمزگذاری بهتر و سرعت کمتری از دست دادن داده‌ها دارد. ZIP مدت زیادی است که وجود داشته است، که آن را کمی محبوب تر از RAR می کند، با این حال، RAR مطمئناً در مورد سرعت و کارایی برتری بیشتری نسبت به ZIP دارد.

به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم که این مقاله به شما کمک کرده باشد تا با تفاوت ZIP و RAR پی ببرید. همچنین ممکن است بخواهید مقاله دیگر ما را در مورد تفاوت JPG و PNG ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *