پایگاه دانش

تفاوت هاست و دامنه چیست؟

تفاوت هاست و دامنه

اغلب کاربران مبتدی که قصد طراحی سایت دارند، معمولا این سوال را دارند که تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب (هاست) چیست؟ و معمول این 2 را اشتباه می گیرند.  میزبانی وب و میزبانی دامنه ، گرچه از نزدیک ارتباط دارند، اما دو سرویس کاملا متفاوت هستند. ما در این مقاله هر یک از سرویس های نام دامنه و هاست را توضیح می دهیم تا کاملا با تفاوت های آنها آشنا شوید.

تفاوت هاست و دامنه چیست؟

نام دامنه چیست؟

نام دامنه آدرس وب سایت شماست که افراد در نوار آدرس مرورگر آن را برای اینکه وارد سایت شما شوند وارد می کنند. به عبارت دیگر، اگر وب سایت شما را یک خانه در نظر بگیریم، نام دامنه شما آدرس آن خواهد بود.

حالا بیایید توضیحات مفصلی در مورد نام دامنه بیاوریم.

اینترنت اساساً یک شبکه عظیم رایانه است که از طریق کابل ها به یکدیگر متصل هستند. برای شناسایی آسان آنها، به هر رایانه یک سری اعداد به نام IP Address اختصاص داده می شود.

آدرس IP ترکیبی از اعداد است که با نقطه جدا شده است. به طور معمول، آدرس های IP مانند این است: 66.249.66.1

کامپیوترها در شناسایی و به خاطر سپردن این اعداد مشکلی ندارند. با این حال، برای انسان بسیار سخت است که این شماره ها را به خاطر داشته باشد و از آنها برای اتصال به وب سایت های اینترنتی استفاده کنند.

برای حل این مشکل، نام دامنه اختراع شد.

یک نام دامنه می تواند کلماتی داشته باشد که این به خاطر آوردن آدرس های وب سایت را آسان می کند.

حالا وقتی بخواهید وارد یک سایت شوید دیگر نیازی به تایپ رشته ای از اعداد ندارید و فقط باید نام دامنه مثلا themefars.com را به یاد داشته باشید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد دامنه می توانید مقاله کامل ما را در مورد نام دامنه ببینید.

میزبانی وب چیست؟

میزبانی وب یا همان هاست مکانی است که تمام پرونده های وب سایت شما در آن زندگی می کنند. این در واقع مانند خانه وب سایت شما است.

در واقع برای درک بهتر هاست و دامنه ، می توانید هاست را خانه خود و نام دامنه را آدرس خانه در نظر بگیرید.

وقتی شخصی نام دامنه شما را در یک مرورگر وارد می کند، نام دامنه به آدرس IP رایانه شرکت میزبان وب شما ترجمه می شود. این رایانه حاوی پرونده های وب سایت شما است و آن پرونده ها را به مرورگرهای کاربران ارسال می کند.

نام دامنه و میزبانی وب چگونه ارتباط دارند؟

همانطور که در بالا هم ذکر شد نام دامنه و هاست دو سرویس کاملا متفاوت هستند. با این حال آنها با هم کار می کنند.

در اصل یک سیستم نام دامنه مانند یک کتاب آدرس گسترده است که مرتباً به روز می شود. در پشت هر نام دامنه، آدرس سرویس میزبانی وب وجود دارد که فایل های وب سایت را ذخیره می کند.

بدون نام دامنه، امکان پیدا کردن سایت شما برای کاربران امکان پذیر نخواهد بود و بدون میزبانی وب هم نمی توان اصلا سایتی راه اندازی کرد!

در کل برای راه اندازی یک سایت شما به هر دو نام نامنه و هاست نیاز دارید.

آیا باید آنها را با هم بخرم؟ یا می توانم آنها را جداگانه بخرم؟

شما می توانید نام دامنه و هاستینگ را از دو شرکت مختلف خریداری کنید. البته با این کار فقط زمان خود را هدر می دهید چون هم در این صورت باید خودتان تنظیماتی را انجام دهید و گذشته از این هر نام دامنه و هاست فقط برای یک دوره زمانی مثلا یک سال خواهد بود و باید پس از آن دوباره نسبت به تمدید اقدام کنید، و تمدید آن از یک داشبورد مطمنا آسان تر خواهد بود.

آیا می توانم وب سایت خود را بدون تغییر دامنه به یک شرکت میزبان وب دیگر انتقال دهم؟

بله، شما نیز می توانید این کار را انجام دهید. شما صاحب نام دامنه هستید و می توانید تنظیمات آن را تغییر دهید تا آن را به هر شرکت میزبانی وب دیگری متصل کنید.

خب به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم که الان با تفاوت های هاست و دامنه آشنا شده باشید. همچنین ممکن است بخواهید مقاله دیگر ما را در مورد آموزش طراحی سایت با وردپرس ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *