پایگاه دانش, ووکامرس

SKU در وردپرس چیست؟ (شناسه محصول در ووکامرس)

SKU در وردپرس

هنگامی که با وردپرس و ووکامرس کار می کنید، اصطلاحات جدید زیادی پیدا خواهید کرد. یکی از آنها SKU (شناسه محصول) است. در حال حاضر، افرادی که برای مدتی فروشگاه اینترنتی دارند، احتمالا با آن آشنا هستنند، اما کسانی که به تازگی یک سایت فروشگاهی با ووکامرس راه اندازی کرده اند، ممکن است با sku و کاربرد آن آشنا نباشند. در این مقاله هر آنچه که لازم است تا در مورد SKU در ووکامرس بدانید را توضیح می دهیم.

SKU در وردپرس چیست؟

SKU در ووکامرس چیست؟

SKU اصطلاحی است که در تمام فروشگاه های تجارت الکترونیک استفاده می شود و فقط به وردپرس و ووکامرس محدود نمی شود. SKU مخفف عبارت Stock Keep Unit است. این یک شناسایی منحصر به فرد از یک محصول است که معمولاً برای نگهداری ذخایر استفاده می شود. (در ووکامرس فارسی با نام “شناسه محصول” شناخته می شود.)

زمانی که محصولات زیادی در فروشگاه دارید، مدیریت موجودی سخت تر خواهد بود. بنابراین، همیشه بهتر است SKU داشته باشید.

SKU یک فیلد الفبایی عددی است. شما می توانید نام یا اعداد را به دلخواه وارد کنید. اگر محصول شخص دیگری را می فروشید، یعنی اگر محصولات شما سازنده دیگری باشد، SKU توسط آنها ارائه می شود. می توانید آن را به فروشگاه خود اضافه کنید.

می توانید اجازه دهید SKU برای همه مشتریان قابل مشاهده باشد یا می توانید به سادگی آن را پنهان کنید. این کاملا به شما بستگی دارد.

چرا باید SKU را اضافه کنید؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا باید SKU را در محصولات ووکامرس اضافه کنید.

 • اولین مورد مدیریت موجودی است. SKU ها به شما در مدیریت آسان موجودی کمک می کنند. نام محصول ممکن است متفاوت باشد یا ممکن است یکسان باشد، اما SKU همیشه منحصر به فرد خواهد بود. بنابراین، شما می توانید موجودی را به راحتی مدیریت کنید.
 • علاوه بر این، اگر محصولات سازنده را می فروشید، مشتریان می توانند SKU را در گوگل بچسبانند و محصولات مختلف را ببینند. بنابراین، اگر شخصی SKU و رتبه محصولات شما را در گوگل جستجو کند، مقداری فروش خواهید داشت. به این ترتیب باعث افزایش فروش خواهد شد.
 • جستجوی محصولات برای مشتریان آسان تر خواهد بود. آنها به سادگی می توانند SKU محصول را در کادر جستجو بچسبانند و دقیقاً محصول مورد نظر خود را پیدا می کنند.
 • در کنار این، در بسیاری از راه های کوچک دیگر که برای وب سایت بسیار مفید هستند، به شما کمک می کند.
 • این به شما کمک می کند محصولات را با یک نگاه شناسایی کنید.

آیا باید SKU ها را اضافه کنید؟

سوال بعدی که ممکن است داشته باشید این است که آیا باید SKU را اضافه کنید یا خیر؟

بنابراین، این کاملا به شما بستگی دارد. بسیاری از کارشناسان تجارت الکترونیک به شما پیشنهاد می کنند آنها را به وب سایت خود اضافه کنید. با این حال، این برای هر وب سایتی درست نیست.

این بدان معنا نیست که اگر وب سایت شما کوچک است، نیازی به SKU ندارید. برخی از وب سایت های کوچک نیز به SKU نیاز دارند.

بنابراین، کدام وب سایت به SKU نیاز دارد؟

اگر محصولات فیزیکی را با نام های مشابه می فروشید، مطمئناً باید شناسه محصول (SKU) را در فروشگاه ووکامرس خود اضافه کنید. به عنوان مثال، اگر تی شرت می فروشید، تشخیص اینکه کدام محصول موجود نیست دشوار خواهد بود. بنابراین، شما باید SKU را تنظیم کنید. SKU ها منحصر به فرد هستند و به شما کمک می کنند آنها را به راحتی شناسایی کنید.

مورد بعدی این است که اگر محصول شخص دیگری را می فروشید. بنابراین، اگر شخصی SKU را در گوگل وارد کند، ممکن است وب سایت شما ظاهر شود.

وب سایت های بزرگ فروش محصولات فیزیکی باید آن را حتما تنظیم کنند. همین امر در مورد وب سایت های چند فروشنده که در آن بیش از یک فروشنده در وب سایت کار می کنند، صدق می کند. می توانید به آنها اجازه دهید تا SKU را خودشان تنظیم کنند.

با این حال، اگر فروشگاه فایل دارید و کتاب الکترونیکی یا چیزی مشابه می فروشید و تعداد بسیار کمی از آنها دارید، نیازی به تنظیم SKU ندارید.

البته همچنان توصیه می شود که SKU را تنظیم کنید. از آنجایی که تنظیم SKU به زمان زیادی نیاز ندارد و ممکن است در آینده بسیار مفید باشد. بنابراین، می توانید SKU محصولات ووکامرس را در سایت وردپرس خود به راحتی تنظیم کنید.

چگونه SKU را تنظیم کنیم؟

خب اکنون که می دانید آیا باید SKU را تنظیم کنید یا خیر. بیایید وارد روند اضافه کردن آن شویم.

شما می توانید SKU محصول را در کمترین زمان اضافه کنید. این ساده ترین کار است. اگر از ووکامرس استفاده کرده اید، ممکن است از قبل این را بدانید.

برای تنظیم SKU در فروشگاه ووکامرس مراحل زیر را انجام دهید.

 • پنل مدیریت وردپرس خود را باز کنید.
 • به محصولات » محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 • حالا محصول را باز کنید و کمی اسکرول کنید. در جدول اطلاعات محصول، بخش فهرست موجودی، فیلد SKU (در ووکامرس فارسی “شناسه محصول” نام دارد) را مشاهده خواهید کرد.

چگونه SKU را در ووکامرس تنظیم کنیم؟

می‌توانید شناسه محصول  (SKU) را وارد کنید و بر روی دکمه انتشار/بروزرسانی کلیک کنید.

این تمام کاری بود که باید انجام می دادید.

اما اگر در حال فروش محصولات متغیر هستید چه؟ در چنین مواردی، شما باید یک SKU متفاوت برای هر یک از تغییرات اضافه کنید.

بنابراین، شما می توانید همه آنها را به طور منحصر به فرد شناسایی کنید. به عنوان مثال، اگر یک تی شرت با 4 رنگ دارید. شما باید یک SKU متفاوت برای هر رنگ اضافه کنید. اگر به همه آنها یک ویژگی اختصاص دهید، در شناسایی درست محصولات با خطا مواجه خواهید شد. شما نمی دانید کدام محصول رنگی موجود نیست و کدام یک فروخته شده است.

بنابراین، به شدت توصیه می شود که SKU را اضافه کنید تا اطمینان حاصل شود که همه محصولات را کاملاً شناسایی می کنید. علاوه بر این، توصیه می شود SKU های منحصر به فرد را به محصولات خود اضافه کنید. شناسایی آن باید آسان باشد.

چه چیزی را در SKU تنظیم کنیم؟

اگر در صنعت تجارت الکترونیک مبتدی هستید، این یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است با آن مواجه شوید. شما نمی دانید چه چیزی را در قسمت SKU (شناسه محصول) اضافه کنید.

این به شما یک ایده مختصر در مورد آنچه که باید اضافه کنید می دهد.

SKU طوری ساخته شده است که تشخیص آن برای شما آسان تر خواهد بود. به عنوان مثال، اگر تی‌شرتی را می‌فروشید که عنوان محصول آن “تیشرت V-Neck Tshirt with Golden Lion Face for Men” است. SKU باید ساده و به راحتی قابل یادآوری باشد. می توانید آن را به عنوان “v-neck-lion-shirt-men” یا چیزی مشابه تنظیم کنید. همچنین می توانید به آنها کد هم اختصاص دهید.

به همین ترتیب، اگر ویژگی های مختلفی وجود دارد، می توانید ویژگی ها را در آخرین مورد تنظیم کنید. به عنوان مثال، اگر همان تی شرت در 10 رنگ مختلف فروخته می شود، می توانید “-blue” را در پایان اضافه کنید. این کار شناسایی محصولات را برای شما آسان تر می کند.

نکته اصلی که باید در نظر داشته باشید این است که باید طوری باشد تا درک آن برای شما آسان تر باشد. پس این این بستگی به نحوه مدیریت موجودی شما دارد. اگر محصولات را بر اساس نام خریداری می کنید، باید آن را به عنوان نام تعیین کنید. به همین ترتیب، اگر آن را با چیز دیگری خریداری می کنید، باید آن چیز را به عنوان SKU تنظیم کنید.

به عنوان مثال، برخی از شرکت ها سفارشات را از طریق شماره محصول دریافت می کنند. اگر موجودی خود را به آن شرکت سفارش می دهید، می توانید SKU محصول را به همان شماره تنظیم کنید. این کار مدیریت موجودی را برای شما آسان تر می کند. دیگر نیازی به مدیریت لیست نخواهید داشت و مدیریت موجودی برای شما آسانتر خواهد بود.

تولید خودکار SKU

بسیاری از افراد ممکن است تصمیم خود را برای تنظیم SKU گرفته باشند. همچنین، اگر روش خاصی برای سفارش محصولات از عمده‌فروش دارید، احتمالاً می‌دانید چه چیزی را به عنوان SKU تنظیم کنید.

اما برای افرادی که به تازگی کسب و کار تجارت الکترونیک خود را راه اندازی کرده اند چه می شود؟ ممکن است در مورد نحوه تنظیم SKU اطلاعی نداشته باشید.

در چنین مواردی، می‌توانید SKU را به صورت خودکار تولید کنید و آن را به عنوان محصول تنظیم کنید. این می تواند بر اساس شناسه محصول، عنوان باشد، یا می توانید هر چیز دیگری را تنظیم کنید.

به صورت پیش فرض، چنین گزینه ای برای تولید خودکار SKU وجود ندارد. در عوض، کاری که می توانید انجام دهید استفاده از یک افزونه وردپرس برای اینکار است.

افزونه های رایگان زیادی وجود دارد که می تواند به شما در تولید خودکار SKU محصولات کمک کند. یکی از مواردی که ما پیشنهاد میکنیم افزونه Easy Auto SKU Generator for WooCommerce است.

به غیر از این، بسیاری از افزونه های دیگر می توانند به شما در تنظیم SKU به روشی که می خواهید کمک کنند. می‌توانید افزونه‌های مختلف را امتحان کنید و سپس بهترین را بر اساس میل خود انتخاب کنید.

چیزهایی که باید در ذهن داشته باشید

اکنون که بیشتر چیزهای مربوط به SKU ها را می دانید، در اینجا چند نکته یا مواردی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

 • لطفا توجه داشته باشید که SKU باید منحصر به فرد باشد. مگر اینکه محصول مشابهی را با نام های مختلف ارائه دهید، باید آن را منحصر به فرد تنظیم کنید.
 • این اتفاق در وب سایت چند فروشنده بسیار می افتد. مطمئن شوید که همه فروشندگان از یک SKU منحصر به فرد متفاوت استفاده می کنند. ساده ترین راه حل در اینجا، مرتبط کردن آنها با شناسه فروشنده است. آنها باید شناسه فروشنده را در جلو یا در انتها اضافه کنند. این به شما کمک زیادی می کند.
 • همه به SKU نیاز ندارند. با این حال زمان زیادی که لازم ندارد، همیشه بهتر است به آینده فکر کنید و آن را به وب سایت خود اضافه کنید.
 • اگر نمی خواهید SKU را اضافه کنید، می توانید به سادگی آن را خالی نگه دارید و تمام.

به پایان این مقاله رسدیم، امیدواریم که با SKU در وردپرس یا به عبارت دیگر شناسه محصول در ووکامرس به خوبی آشنا شده باشید. همچنین ممکن است بخواهید مقاله دیگر ما را در مورد مخفی کردن شناسه محصول در صفحه محصول ووکامرس ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *