آموزش بازاریابی اینترنتی و آنلاین, بازاریابی اینترنتی, بازاریابی تبلیغات اینترنتی, بازاریابی شبکه های اجتماعی, بازاریابی محتوا, تجارت الکترونیک

آموزش بازاریابی محتوا جامع برای افزایش فروش

آموزش بازاریابی محتوا

آیا شما با استفاده از بازاریابی محتوا به طور موثر برای رسیدن به مشتریان خود و کسب و کار خود رشد می کنید؟

امروزه محتوا یکی از بهترین روشهای افزایش آگاهی نام تجاری در میان مخاطبان مورد نظر است. کمپین های بازاریابی محتوا می تواند در افزایش اعتبار، فروش و ترافیک شما نقش بسیار پر رنگی داشته باشند.

فقط یک مشکل وجود دارد.

بدون استراتژی بازاریابی محتوا، تاکتیک ها و ابزارها، شما این مزایا را دریافت نخواهید کرد.

پس چگونه از تلف کردن وقت خود در رویکرد بازاریابی محتوای اشتباه جلوگیری کنید؟

بسیار ساده است فقط کافی است که این محتوا را بخوانید.

ما بهترین شیوه های بازاریابی محتوا را برای کمک به کسب و کار شما با محتوا جمع آوری کرده ایم.

با استفاده از این اطلاعات می توانید توجه مخاطبان خود را جلب کنید و آنها را در ارتباط با خود قرار دهید. و این بدان معنی است که منجر به فروش بیشتری می شوید.

در این مقاله ما موضوعات زیر را توضیح خواهیم داد:

 • بازاریابی محتوا چیست؟
 • آمار بازاریابی محتوا – آیا بازاریابی محتوا برای کسب و کار من واقعا کار می کند؟
 • نحوه ایجاد استراتژی بازاریابی محتوا
 • تکنیک های ارتقاء محتوا
 • تکنیک های بازاریابی محتوا
 • ابزار ایجاد محتوای بصری
 • ابزارهای تبلیغاتی محتوا
 • اشتباهات بازاریابی محتوا
 • سوالات متداول درباره بازاریابی محتوا

بیایید با تعریف بازاریابی محتوا شروع کنیم، بنابراین همه چیز را روشن می کنیم تا به راحتی همه چیز را یاد بگیرید.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا به معنای بازاریابی کسب و کار شما با محتوا است. به نظر شاید سخت به نظر برسد، اما برای آن راه های بسیار زیادی وجود دارد.

اول، بخش محتوا وجود دارد. چیزهایی مانند پست های وبلاگ، مقالات، پادکست ها و ویدیوها. اساسا، این اطلاعات در شکل نوشته شده، شنیداری یا بصری هستند.

بنابراین، در مورد بخش بازاریابی چیست؟ این تغییرات از زمان بازاریابی در بازارهای واقعی رخ نداده است. همه چیز به این صورت است که مخاطبان مورد نظر خود را در مورد محصولات و خدمات خود آگاه کنید تا آنها  مشتری شوند. با بازاریابی محتوا، شما این کار را با محتوا انجام می دهید.

اما یکی از تفاوت های روزهای خوب و بد روزگار است. بر خلاف سایر انواع فروش و بازاریابی، بازاریابی محتوا باعث می شود افراد به جای شما به آنها دسترسی پیدا کنند (هرچند برخی از این دو همپوشانی وجود دارد). به همین دلیل بازاریابی محتوا بخشی از بازاریابی ورودی است.

بازاریابان محتوا به ایجاد، مرتب سازی، به اشتراک گذاری و توزیع محتوای با کیفیت می پردازند. همانطور که میبینید، محتوای با کیفیت محتوایی است که مناسب و دقیق است، بهینه شده برای جستجو و ارائه آنچه مخاطبان شما میخواهند.

این محتوا به بازاریابان کمک می کند:

 • جذب مخاطب هدف مشخص
 • آنها را در مورد کسب و کار آگاه کنید
 • تعامل و آموزش آنها
 • تولید منجر به فروش
 • بازدید کنندگان را به مشتری و مشتریان را به طرفدار تبدیل کنید.

خب حالا، بیایید به برخی از آمار بازاریابی محتوا نگاه کنیم که نشان می دهد چرا این روش بازاریابی بسیار محبوب است.

آمار بازاریابی محتوا – آیا بازاریابی محتوا برای کسب و کار من واقعا کار می کند؟

چرا بسیاری از مردم برای جذب بازدید کننده از محتوا استفاده می کنند؟ یکی از دلایل اصلی این است که محتوا به کسانی می رسد که دنبال آن هستند.

آمار در سراسر جهان، جمعیت دیجیتال حدود 4 میلیارد نفر است. این بدان معنی است که حدود نیمی از جهان در آن نقش دارند ، که یک بازار بسیار بزرگ است.

آموزش بازاریابی محتوا

اما همه چیز تغییر می کند بیش از 75٪ از آن افراد آنلاین، از دستگاه های تلفن همراه و رسانه های اجتماعی استفاده می کنند که پیامدهای بازاریابی شما را نشان می دهد.

که سهم ایران در این بازار درصد بسیار بالایی است.

به همین دلیل محتوا یک ابزار بازاریابی محبوب است. آخرین آمار از موسسه بازاریابی محتوا (CMI) نشان می دهد که 91 درصد از بازاریابان B2B و 86 درصد بازاریابان B2C بازاریابی محتوا را یک استراتژی اصلی محسوب می کنند.

براساس گزارش (CMI) 72 درصد از بازاریابان می گویند بازاریابی محتوا باعث افزایش تعامل می شود و یک ابزار بزرگ افزایش فروش است.

نحوه ایجاد استراتژی بازاریابی محتوا

ایجاد محتوا بدون برنامه مانند رانندگی در مسیری ناشناس است؛ شما ممکن است در انتهای آن قرار داشته باشید، اما مطمئنا چندین بار اشتباه مسیر را طی خواهید کرد. در حقیقت، شما می توانید به طور ناگهانی سرگردان، نا امید شوید و زمان و پول خود را بیهوده صرف کنید.

آمار نشان می دهد که استراتژی محتوا یکی از زمینه های بازاریابی است که با اکثر موارد دیگر مبارزه می کند:

 • 63% از کسب و کار ها مستند استراتژی محتوا را ندارند
 • 64% درصد از بازاریابان به ایجاد یک استراتژی محتوای بهتر نیاز دارند
 • 60% از بازاریابان  تولید محتوا به طور مداوم برایشان مشکل است.

آموزش بازاریابی محتوا

بنابراین در اینجا چند نکته برای ایجاد استراتژی محتوای مطلوب وجود دارد.

1) مأموریت، اهداف و KPI ها را تعیین کنید

یکی از اولین گام ها این است که مأموریت بازاریابی محتوا را طراحی کنیم. این یک بیانیه مختصر درباره مخاطبان شماست، چگونگی دست یابی به آنها و آنچه که از محتوای شما به دست می آورند. مثال خوبی از این مأموریت بازاریابی محتوا از CIO.com است:

آموزش بازاریابی محتوا

در اینجا یک فرمول برای ایجاد مأموریت محتوا وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید.

ما فراهم می کنیم [مخاطب هدف] با [نوع محتوا] برای کمک به [اهداف تجاری].

اهداف تجاری بخش مهمی از این روند است. آنها تعیین می کنند که کسب و کارتان از بازاریابی محتوا سود می برد. اهداف بازاریابی محتوای معمولی عبارتند از بهبود فروش، کسب رهبری بیشتر و افزایش ترافیک.

این فرمول همچنین می تواند برای بازاریابی B2C کار کند زیرا مخاطبان هدف شما همیشه اهداف خاصی دارند. برای مثال، یک نام تجاری مانند تم فارس می تواند برای مخاطبان قالب وردپرس در ایران یک هدف باشد.

و البته، شما باید بدانید که چگونه موفقیت را اندازه گیری می کنید. این شاخص های کلیدی عملکرد شماست (KPIs). این می تواند شامل اهداف درآمد، تعداد مشترکین، افزایش تعداد بازدید کنندگان و موارد دیگر باشد.

2) مخاطب خود را بشناسید

یک گام اساسی در هر استراتژی محتوا این است که بدانید چه کسی را بازاریابی می کنید. این به شما کمک خواهد کرد محتوای خود را به طور مناسب برای هدف قرار دهید. این مهم است زیرا بازاریابی بهتر کار می کند زمانی که مربوط به آن است.

نقطه شروع این است که داده های جمعیت شناختی را از طریق تجزیه و تحلیل وب، اجتماعی و ایمیل. به سن، جنسیت، تحصیلات و درآمد مخاطبان هدف به دست آورید.

شما همچنین می توانید بازخورد مشتریان را جمع آوری کنید تا بتوانید اولویت های خود را درک کنید، تصمیم بگیرید که به آنها دسترسی پیدا کنیدتا بدانید که چگونه محتوا به آنها کمک خواهد کرد و چه چیزی باعث جذب آنها می شود.

3) برنامه ریزی فرایند خود

ضروری است که شما برنامه ریزی برای ایجاد محتوا داشته باشید. به طور خاص شما باید بدانید که:

 • چه کسی مسئول ایجاد محتوا است
 • چه کسی مسئول حفظ و به روز رسانی محتوا است
 • چه منابعی برای ایجاد محتوا نیاز دارید؟
 • برنامه انتشار شما چیست؟
 • چه کسی محتوای نهایی را تایید می کند

4) حسابرسی محتوای موجود شما

اگر شما در حال حاضر محتوای خود را داشته باشید، مهم است که اگر اهداف خود را برآورده کرده و به آن KPI ها تحویل دهید، کار کنید. به همین دلیل محاسبه محتوای شما منطقی است. این یک فرایند سه مرحله ای است:

 • وارد شوید
 • ارزیابی کنید که آیا کار می کند
 • شکاف های محتوا را پیدا کنید

یک ابزار خوب برای ثبت محتوای شما، Screaming Frog است. این یک ابزار جستجوگر است، اما همچنین یک راه عالی برای سرعت گرفتن تمام URL ها از سایت شما است. شما همچنین می توانید صفحات تکراری را پیدا کنید.

یکی دیگر از ابزارهای مفید SEMRush است. این شامل یک ابزار حسابرسی محتوا است که طول محتوا، لینک های ورودی و اشتراک اجتماعی را ارزیابی می کند.

البته اگر شما هم  از وردپرس استفاده می کنید بهترین راه حل برای تجزیه و تحلیل محتوا و همچنین سئو محتوا افزونه Yoast Seo  است که تمام وب سایت های حرفه ای از آن استفاده می کنند و شما هم برای پیشرفت خود نیاز به این افزونه سئو دارید.

5) تحقیق کلید واژه و ایجاد محتوا

بخش مهمی از ایجاد محتوا، انجام تحقیقات کلید واژه است. به همین دلیل است که شما می خواهید مردم برای پیدا کردن مطالب شما به صورت آنلاین اقدام کنند تا از سایت شما بازدید کنند. کلمات کلیدی عبارتی هستند که افراد برای جستجوی محتوا استفاده می کنند. و همچنین آنها شرایطی هستند که گوگل از آنها برای شناسایی محتوای شما استفاده می کند.

سه نوع کلمه کلیدی اساسی برای محتوا وجود دارد:

 • کلمات کلیدی کوتاه که یک مفهوم گسترده یا گروهی از موارد را شناسایی می کنند، مانند “جوراب”
 • کلمات کلیدی متوسط، که می تواند 2 یا 3 کلمه باشد که یک مفهوم را محدود می کند، مانند “جوراب های زنانه”
 • کلمات کلیدی دم بلند که بلندتر هستند، عبارات خاص تر، مانند “جوراب های زنانه پیاده روی”

آموزش بازاریابی محتوا

کلمات کلیدی در محتوا نیز باید به جستجوگرها کمک کنند و گوگل محتوای خود را به آنچه که شما دنبال آن هستید، مطابقت دهد. این هدف جستجو نامیده می شود و چهار نوع وجود دارد:

 • ناوبری، جایی که افراد برای یک سایت خاص جستجو می کنند
 • اطلاعاتی، جایی که آنها سعی می کنند پاسخ به یک سوال را دریافت کنند
 • تحقیقی، جایی که آنها گزینه های پیش خرید را کاهش می دهند
 • معاملات، جایی که جستجوگران آماده خرید هستند

تحقیقات در زمینه کلمات کلیدی بازاریابی محتوا عبارتند از:

 • چک کردن Google Analytics و Google Search Console برای دیدن آنچه که کلمات کلیدی در حال حاضر جستجوگران را به سایت شما می آورد
 • با استفاده از ابزار تحقیقاتی کلمه کلیدی برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب برای محتویات خود استفاده کنید. یکی از ابزارهای مورد علاقه ما، SEMrush است، که قبلا آن را ذکر کردیم. شما می توانید ابزار جستجو کلمات کلیدی بیشتر پیدا کنید.

پس از پیدا کردن کلمات کلیدی که لازم دارید، باید آنها را در محتویات خود قرار دهید. برخی از مکان های کلیدی برای استفاده از کلمات کلیدی عبارتند از:

 • عنوان صفحه و محتوای شما
 • عنوان سئو محتوا یا صفحه شما که ممکن است متفاوت باشد
 • توضیحات متا برای محتوای شما
 • در سراسر محتوا
 • در لینک های آن بخش از محتوا و به روز رسانی های اجتماعی در مورد این محتوا

طول محتوای شما چقدر باید باشد؟

لازم به ذکر است که محتوا یکی از عوامل برتر رتبه بندی موتورهای جستجو و سئو است،اگر چه که گوگل طول محتوا را عامل رتبه بندی نمی داند ولی تحقیقات نشان می دهد که محتوای طولانی تر بیشتر در صفحات اول ظاهر می شوند.

آموزش بازاریابی محتوا

همچنین لینک ها و اشتراکات بیشتری به دست می آید، علاوه بر این، سیگنال های اجتماعی را برای افزایش رتبه بندی حتی بیشتر می کند.

تکنیک های ارتقاء محتوا

در اینجا برخی از راه هایی که می توانید محتوا ایجاد کنید را ارتقا دهید.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

همانطور که قبلا گفتیم، شبکه های اجتماعی می توانند به بهبود دید در محتوای شما کمک کنند. به همین دلیل است که شما نمیتوانید آن را به عنوان عنصر اصلی بازاریابی محتوا نادیده بگیرید. و باید بدانید که رسانه های اجتماعی یک عامل برتر رتبه بندی برای موتور های جستجو است.

شما می توانید با استفاده از بعضی از تکنیک ها محتوای عالی را ایجاد کنید و آن را بیشتر قابل اشتراک گذاری کنید. به عنوان مثال، شما می توانید با یک تیتر بزرگ و تصویر جذاب مخاطب را به سوی سایت خود بکشید.

و به یاد داشته باشید که شما با استفاده از کلمات کلیدی به صورت #هشتگ در شبکه های اجتماعی به افراد کمک می کنید تا محتوای شما را راحتر پیدا کنند.

آموزش بازاریابی محتوا

تکنیک های بازاریابی محتوا

چندین تاکتیک بازاریابی محتوا وجود دارد که برای کمک به بازارهای تجاری به مخاطبانشان مؤثر است. در این بخش، ما به برخی از آنها نگاه خواهیم کرد، از جمله:

 • وبلاگ نویسی مهمان
 •  ارائه محتوای باکیفیت و بازنویسی مطالب
 • فوریت /شرایط اورژانسی (Urgecy)
 • استفاده از ویدئو ها در سایت

وبلاگ نویسی مهمان

وبلاگ نویسی مهمان یکی از راه های کلیدی برای بهبود سئو و سود بیشتر از بازاریابی محتوا است. در حقیقت، موسسه بازاریابی محتوا می گوید، این یک بخش کلیدی از کانال بازاریابی محتوا است.

وبلاگ نویسی مهمان می تواند به شما کمک کند:

 • آگاهی از نام تجاری خود را بالا ببرید
 • جذب لینک های ورودی
 • ایجاد اعتماد
 • بازدیدکنندگان و مشتریان جدید دریافت کنید

برای موفقیت وبلاگ نویسی مهمان، باید:

 • شناسایی سایت های مناسب برای کمک
 • نوشتن یک موضوع عالی و ترغیب کننده
 • استفاده از بیوگرافی سایت به طور موثر
 • محتوا را ارتقا دهید و نتایج را اندازه گیری کنید

ارائه محتوای باکیفیت و بازنویسی مطالب

همانطور که بارها گفتیم ارائه محتوای با کیفیت مهم ترین عامل افزایش ترافیک و فروش در سایت است، شما وقتی محتوای با کیفیتی را در سایت ارائه دهید افراد بیشتری آن را به اشتراک می گذارند.

محتوای قدیمی خود را بروزرسانی کنید.

خب یکی از روش های دیگر استفاده از محتوای موجود در یک قالب جدید دیگر است.

این می تواند مسئله ایجاد محتویات جدید را حل کند. همچنین می تواند به شما در گسترش محتوا کمک کند تا بتوانید منجر به تولید بیشتر و فروش بیشتری شوید.

فوریت /شرایط اورژانسی (Urgecy)

اورژانسی یکی دیگر از تاکتیک های بازاریابی مفید است که به روانشناسی انسانی می پردازد. شرایط اضطراری باعث می شود تا ما بخواهیم عمل کنیم.

Urgecy فقط زمانی کار می کند که بازاریابی شما چیزی مفید، ارزشمند و یا مهم است. و سریع کاربر را تشویق کند، در غیر این صورت مردم آن را نمی خواهند.

به عنوان مثال شما با ارائه یک تخیفیف در سایت و گذاشتن یک تایمر شمارش معکوس در سایت که به معنای فوریت و اورژانسی می باشد می توانید مشتریان را ترغیب به خرید کنید.

استفاده از ویدئو ها در سایت

ویدئو یکی از داغترین قالب های محتوا است.  ثابت شده است که استفاده از ویدئو منجر به تولید و کمک به فروش می شود.

این چیزی است که آخرین آمار بازاریابی محتوای ویدئویی می گوید. گروه آبریند می گوید کسانی که از بازاریابی ویدیو استفاده می کنند 66 درصد بیشتر در سال نسبت به دیگران ترافیک جذب می کنند. و همچنین 81% از کسانی که از ویدیو استفاده می کنند افزایش فروش را تجربه کردند.

شما می توانید انواع مختلفی از ویدیوها را ایجاد کنید، از جمله ویدیوهای توضیحی، ویترین محصولات یا خدمات و حتی آموزش ها. شما می توانید یک ویدیو را به راحتی با یک دستگاه تلفن همراه و یک حساب کاربری آپارات ایجاد کنید، بنابراین شروع به کار سخت نیست.

ایجاد محتوای بصری

اگر واقعا میخواهید دیدگاه محتوا را افزایش دهید، باید آن را بصری کنید.

تحقیقات می گوید: محتوای با تصاویر، دیدگاه ها و اشتراک های بیشتری را به ارمغان می آورد.

ابزارهای تبلیغاتی محتوا

بخش اصلی گرفتن ROI در بازاریابی محتوا، ترویج محتوای شماست. در اینجا چند ابزار برای کمک به شما برای انجام این کار وجود دارد.

Missinglettr

آموزش بازاریابی محتوا

Missinglettr یکی از ابزارهایفوق العاده است. فقط URL سایت خود را وارد کنید، سپس هر بار که محتوای جدیدی را منتشر می کنید، به طور خودکار یک اشتراک گذاری برای محتوای شما ایجاد می کند.

Social Warfare

آموزش بازاریابی محتوا

SocialWarfare یکی از افزونه وردپرس خوب رسانه های اجتماعی است. این باعث می شود که شما بتوانید مخاطبان خود را افزایش دهید.

Sprout Social

آموزش بازاریابی محتوا

Sprout Social ترکیبی از گوش دادن به موسیقی با انتشار است. این به این معنی است که شما می توانید مکالمات مربوط به کار خود را پیگیری کنید و از این اطلاعات برای اشتراک گذاری محتوای مرتبط استفاده کنید.

Tailwind

آموزش بازاریابی محتوا

Tailwind به شما اجازه می دهد محتوای خود را در پینترست و اینستاگرام به اشتراک بگذارید. شما همچنین می توانید عملکرد محتوا را با تجزیه و تحلیل ساخته شده خود نظارت کنید.

اشتباهات بازاریابی محتوا

اشتباه 1: مطلب برای خواننده شما نوشته‌ نشده است

اشتباه 2: فقط بر فروش پافشاری و تمرکز می‌کنید

اشتباه 3: فعالیتی که از خوانندگان خود انتظار انجام آن را دارید واضح نیست

سوالات متداول درباره بازاریابی محتوا

خب، ما تقریبا در پایان این آموزش هستیم. اما قبل از رفتن، بیایید به برخی از سوالات رایج در مورد بازاریابی محتوا پاسخ دهیم.

بازاریابی ورودی چیست؟

بازاریابی ورودی هر گونه بازاریابی است که مشتریان زمانی که آماده دریافت اطلاعات یا خرید هستند آن را پیدا می کنند. این مقایسه با بازاریابی خارج از کشور است که در آن یک شرکت پیام های بازاریابی را برای شروع گفتگو با مشتریان ارسال می کند. برای مثال، یک نمایشگاه تجاری نمونه ای از بازاریابی خارج از کشور است.

بازاریابی محتوا یک نوع از بازاریابی ورودی است. که در مورد استفاده از محتوا است تا توجه مشتریان و مشترکین بالقوه قبل از اینکه آنها برای عضویت یا خرید آماده شوند، جلب کند. این یک راه برای شروع ارتباط با آنها است و در بلندمدت آنها را به طرفداران کسب و کارتان تبدیل کنید.

بازاریابی محتوا را از کجا شروع کنم؟

یک نقطه شروع خوب برای هر نوع بازاریابی آنلاین، از جمله بازاریابی محتوا، این است که بدانید مخاطبان شما چه کسانی هستند. هنگامی که مخاطبان خود را می شناسید، می توانید با ایجاد و اشتراک گذاری مطالب شروع کنید. یک نقطه شروع رایج برای بازاریابی محتوا ایجاد یک وبلاگ است.

بازاریابی محتوا چگونه کسب و کار شما را رونق می دهد؟

امروزه مصرف کنندگان اغلب تحقیقات خود را با جستجو انجام می دهند، ولی در صرت بازاریابی صحیح از طرف شما می توانید ترافیک زیادی را به وب سایت خود هدایت کنید. که باعثث فروش بیشترمی شود.

روندهای بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا همیشه در حال تغییر است آخرین روند تولید محتوا شامل استفاده از ویدئو و ایجاد محتوای تعاملی بیشتر نظیر نظرسنجی ها و آزمون ها می باشد.

خودشه!

حالا شما همه چیز را در مورد بازاریابی محتوا می شناسید. با اطلاعات موجود در این مقاله می توانید برای خود به راحتی بازاریابی محتوا انجام دهید.

همچنین شما می توانید مقاله آموزش سئو را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *