اخبار

ویژگی های جدید وردپرس نسخه 5.0 (ویژگی ها و تصاویر)

وردپرس نسخه 5.0

وردپرس 5.0 چند ساعت پیش منتشر شد. این نخستین و تنها انتشار اصلی وردپرس در سال 2018 با مجموع های جدید از پیشرفت ها و برخی تغییرات بزرگ است. در این مقاله، ویژگی های جدید WordPress 5.0 را با ما شما در میان می گذاریم تا وردپرس خود را بروزرسانی کنید.

وردپرس نسخه 5.0

مهم: فراموش نکنید قبل از شروع به روز رسانی نسخه پشتیبان کامل وردپرس ایجاد کنید.

معرفی ویرایشگر گوتنبرگ بر اساس بلوک جدید

وردپرس 5.0 همراه با یک ویرایشگر کاملا جدید با نام Gutenberg نامگذاری شده است. این یک ویرایشگر مبتنی بر بلوک است که به کاربران اجازه می دهد پوسته های زیبا با استفاده از بلوک های محتوا ایجاد کنند.

وردپرس نسخه 5.0

ویرایشگر قدیمی وردپرس یک پنجره متنی ساده بود. در حالی که به خوبی کار می کرد، شما مجبور بودید از روش های مختلف برای اضافه کردن تصاویر، ایجاد گالری، کد کوتاه، تعبیه ویدئو و دیگر عناصر محتوا استفاده کنید.

ویرایشگر جدید وردپرس را با یک تجربه نوشتن ساده که هر عنصر محتوا در یک بلوک قرار می گیرد جای می دهد. شما می توانید آنها را در اطراف ویرایشگر تغییر دهید، تنظیمات خود را تغییر دهید و طرح های جذاب را بدون نوشتن کد ایجاد کنید.

به طور پیش فرض، آن با چند بلوک برای اضافه کردن عناصر محتوا استفاده می شود. این شامل بلوک برای اضافه کردن تصاویر، صوتی، ویدئو، گالری عکس، تصویر پوشش، لیست، نقل قول، رسانه، متن، دکمه ها و … می باشد.

وردپرس نسخه 5.0

بلوک ها با نوار ابزار و تنظیمات خود می آیند به غیر از گزینه های قالب بندی اولیه، شما همچنین می توانید عرض، رنگ ها و سایر ویژگی ها را تغییر دهید.

وردپرس نسخه 5.0

ابزارک ها همچنین به عنوان بلوک هایی گنجانده شده اند، بنابراین شما می توانید به راحتی کد های کوتاه، پست های اخیر، نظرات اخیر، دسته ها و آرشیو ها را اضافه کنید.

اگر شما برای اضافه کردن کد کوتاه به مقالات خود تکیه کردید، می توانید آنها را به عنوان یک بلوک اضافه کنید.

وردپرس نسخه 5.0

ویرایشگر جدید همچنین باعث می شود که جاسازی ها بسیار ساده تر شوند. به سادگی بخش زیر را در زیر دکمه بلوک اضافه کنید، تا شما قادر باشید همه گزینه های جاسازی شده را پشتیبانی کنید.

وردپرس نسخه 5.0

این باعث می شود که فیلم ها، توییت ها و فیس بوک جالب تر شود. هر جاسازی بلاک خود را دارد، بنابراین شما می توانید تنظیمات خود را درست مثل هر بلوک دیگر تنظیم کنید.

وردپرس نسخه 5.0

در این نسخه شما به راحتی در صورتی که بخواهید می توانید نوار کناری را بردارید و بدون حواس پرتی به صورت تمام صفحه مقاله خود را بنویسید. شما مانند تصویر زیر می توانید نوار کناری را پنهان کنید.

وردپرس نسخه 5.0

شما همه ویژگی های ویرایش پست خود را به طور منظم در زیر نوار کناری می توانید پیدا کنید. این شامل انتشار و ذخیره گزینه ها، permalink یا post-slug، دسته ها و برچسب ها، گزیده ها و موارد دیگر می باشد.

وردپرس نسخه 5.0

ایجاد و استفاده مجدد بلوک

اگر شما اغلب چیزهایی با همان سبک و یا محتوای اضافه می کنید، می توانید آنها را به عنوان بلوک های قابل استفاده مجدد ذخیره کنید تا بعدا در صورت نیاز مورد استفاده قرار دهید.

به سادگی یک بلوک که می خواهید مجددا استفاده کنید را ویرایش کنید. هنگامی که از آن راضی هستید، روی نقاط منو در نوار ابزار بلوک کلیک کرده و گزینه «اضافه کردن به بلوک های قابل استفاده مجدد» را انتخاب کنید.

وردپرس نسخه 5.0

از شما خواسته خواهد شد که یک نام برای این بلوک وارد کنید. پس از آن، وردپرس این را به عنوان یک بلوک قابل استفاده مجدد ذخیره خواهد کرد.

وردپرس نسخه 5.0

ویرایش محتوای موجود پس از ارتقا به وردپرس 5.0

وردپرس 5.0 هیچ کدام از محتوای قدیمی شما را تحت تاثیر قرار نمیدهد و همچنان میتوانید مقالات قدیمی را ویرایش کنید. هنگام ویرایش یک مقاله قدیمی، محتوای شما را درون یک بلوک ویرایشگر “کلاسیک” پیچیده نشان می دهد.

وردپرس نسخه 5.0

شما می توانید ویرایش مقاله را در داخل بلوک کلاسیک ادامه دهید. شما همچنین می توانید آن را به بلوک های متعددتبدیل کنید تا از سایر ویژگی های ویرایشگر جدید وردپرس استفاده کنید.

آیا می توانم از ویرایشگر قدیمی وردپرس استفاده کنم؟

بله، شما می توانید از ویرایشگر قدیمی وردپرس به سادگی با نصب و فعال سازی افزونه Classic Editor استفاده کنید. برای جزئیات بیشتر، آموزش نصب افزونه وردپرس را ببینید.

وردپرس نسخه 5.0

پس از فعال شدن، افزونه بلوک جدید مبتنی بر ویرایشگر را غیرفعال می کند و شما می توانید از ویرایشگر قبلی وردپرس استفاده کنید.

بیست و نه – قالب وردپرس پیش فرض

وردپرس 5.0 با یک قالب پیش فرض جدید به نام بیست و نه منشتر شده است. این یک قالب وردپرس همه کاره است که برای یک وب سایت ساده می توانید آن را مورد استفاده قرار دهید.

وردپرس نسخه 5.0

این قالب وردپرس جدید بر اساس ویرایشگر جدید وردپرس ساخته شده است به این معنی که با آن سازگاری کامل دارد.

سازگاری وردپرس 5.0 با قالب وردپرس ها و افزونه وردپرس ها

وردپرس 5.0 تغییرات بزرگی را شامل شده است که این نسخه مدت زمان بسیار زیادی در حال توسعه بود. برخی از افزونه ها و قالب های وردپرس که سازگاری نداشته باشند به زودی در نسخه جدید آنها سازگار با نسخه جدید وردپرس منتشر خواهد شد.

افزونه Yoast SEO که تقریبا توسط همه مورد استفاده قرار می گیرد با نسخه جدید وردپرس سازگاری کامل را دارد.

امیدواریم که این مقاله بینش خوبی در مورد آنچه در وردپرس 5.0 به وجود آمده است به شما ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *